تعیین تکلیف واگذاری املاک دخانیات
 در رشت منوط به پاسخ مراجع قانونی است
مدیر کل اقتصادی گیلان خبر داد:

تعیین تکلیف واگذاری املاک دخانیات در رشت منوط به پاسخ مراجع قانونی است

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان با اشاره به دستور معاون امور حقوق عامه دادستان عمومی و انقلاب رشت به مدیر عامل دخانیات ایران مبنی بر توقف فوری مزایده املاک این شرکت در رشت، تأکید کرد: تعیین تکلیف واگذاری املاک دخانیات در میادین فرهنگ و شهرداری رشت منوط به پاسخ مراجع قانونی است.
به گزارش توتون صنعت به نقل از روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان، علیرضا نوروزی بهمبری در تبیین آخرین وضعیت واگذاری دو ملک شرکت دخانیات ایران در شهر رشت، اظهار کرد: شرکت مذکور پیش‌تر طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که در نظر دارد در راستای طرح مولدسازی نسبت به فروش و واگذاری تعدادی از املاک مازاد خود از طریق برگزاری مزایده عمومی یک مرحله‌ای اقدام کند.
وی اضافه کرد: دخانیات در اطلاعیه خود، نام دو ملک در گیلان را به میان آورده بود که یکی از آن‌ها ملک قدیمی انبار دخانیات در میدان فرهنگ با بیش از ۶۰ هزار متر زمین و ۲۰ هزار متر ساختمان، به قیمت پایه ۸۸۰ میلیارد تومان بود.
به گفته این مسئول، شرکت دخانیات ایران 267 میلیارد تومان قیمت پایه برای ملک دخانیات در خیابان سعدی رشت با بیش از ۹ هزار متر زمین و چهار هزار و ۵۰۰ متر ساختمان در نظر گرفته بود.
نوروزی بهمبری دو ملک مذکور را جزو ملک‌های ذی‌قیمت و گران قیمت شهر رشت و شرکت دخانیات ایران دانست و متذکر شد: چنانچه دخانیات ایران جزو شرکت‌های دولتی باشد باید جزو دستگاه‌های مشمول آئین نامه مولد‌سازی هیات عالی مدد (مولد‌سازی) قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: این تشکیک وجود داشت که چرا شرکت دخانیات ایران بدون طی کردن فرآیند واگذاری آئین‌نامه‌ای هیات عالی مدد، املاک مورد نظر را در مرحله انتشار آگهی و واگذاری قرار داده‌است؟
نماینده عالی وزیر امور اقتصادی و دارایی در گیلان با اشاره به این که دستگاه اجرایی تحت مدیریت خودش به عنوان امین اموال دولت در استان است، به طرح این سوال پرداخت: آیا دخانیات ایران شرکتی دولتی است یا خیر ؟ اگر دولتی است چرا املاک مورد نظر از طریق فرآیند مولد‌سازی 
واگذار نمی‌شود ؟
نوروزی بهمبری از مکاتبه اخیر خودش با سازمان خصوصی‌سازی ایران خبر داد و خاطر نشان کرد: شواهد و مستندات موجود مثل اخبار و گزارشات، حکایت از تعلق سهام شرکت دخانیات ایران به سازمان تامین اجتماعی کشور (زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) داشته و تلویحا اشاره به این دارد که سهام شرکت مذکور، دولتی است.
وی اضافه کرد: مبنای مستند و دقیق اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان استعلامی است که از سازمان خصوصی‌سازی ایران دریافت خواهد کرد و منتظر پاسخ این سازمان هستیم.
این مسئول، اظهار کرد: اگر نظر سازمان خصوصی‌سازی ایران بر این باشد که دخانیات ایران، شرکتی دولتی می‌باشد و اساس شرکت حاکی از دولتی بودن آن باشد، در مورد فروش املاک از جمله املاک مورد نظر شهر رشت باید از طریق کانال مولد‌سازی املاک دولت عمل شود و اگر خصوصی باشد از حیطه نظارتی و اعمال حاکمیتی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان و فرآیند مولد‌سازی خارج‌است.
به گفته نوروزی بهمبری اگر دخانیات ایران یک شرکت دولتی تلقی بشود اما سند زمین و ملک از آن منابع داخلی خود شرکت باشد باز خودش یک بحث دیگری دارد و باید سند ملک به نام دولت جمهوری اسلامی و شرکت دخانیات باشد و مصداق املاک در تملک دولت قلمداد بشود و در فرآیند هیات عالی مدد برای واگذاری قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: اگر در پاسخ به استعلام ما ثابت بشود دخانیات یک شرکت دولتی است و املاکی که قرار بود از طریق مزایده واگذار بشود متعلق به دولت جمهوری اسلامی و از منابع بودجه عمومی دولت خریداری شده، مشمول واگذاری از طریق فرآیند مولد‌سازی املاک دولت و هیات عالی مدد قرار‌می‌گیرد.
 

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

زمزمه‌های افول یک بنگاه بزرگ اقتصادی دیگر

مراکز آموزشی تا شعاع 100 متری از عرضه و استعمال مواد دخانی پاکسازی می‌شوند

دخانیات هم سرطان‌زاست، هم پرونده‌زا

شرکت دخانیات ایران با مولدسازی املاک نامولد از زیان خارج می‌شود

عوارض ومالیات‌ها و عدم تخصیص ارز عامل افزایش قیمت دخانیات و رونق قاچاق

دستگیری باند حرفه‌ای قاچاق سیگار و تنباکو در قم

جریمه 32 میلیارد ریالی قاچاقچی سیگار در شهرری

هر خانواده چقدر هزینه دخانیات می‌کند؟

یک استفاده مفید و باور نکردنی از ته سیگار

قوانین و مقررات مخل کسب وکار چالش بزرگ بخش خصوصی

معضل ثبت آنی و ریشه‌های آن

اعلام ورود قطعی محمد شیخان به انتخابات تالش

شناسایی دست کم 8 محموله و انهدام یک باند قاچاق کالای دخانی

کشفیات کالای دخانی در دی ماه

فروش آنلاین دخانیات ممنوع است

همه چیز به نفع قاچاق کالای دخانی

40 همت گردش مالی سالانه قاچاق سیگار در کشور

حذف تصویر«میوه» از پاکت‌های تنباکو

سرگردانی عدالت و قانون در بازار دخانیات

بررسی دستورالعمل بسته بندی محصولات دخانی در دستور کار وزارت صمت

کسبه، بی‌اطلاع از قوانین سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی

صنعت دخانیات گرفتار قوانین و مقررات مخل کسب و کار

کشفیات کالای دخانی قاچاق در آذر ماه

افزایش زنان سیگاری، شکستی بر سیاست‌های قیمتی

اولویت‌های راهبردی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 1403 ابلاغ شد