ماجرای پیغام امام به نمایندگان درباره مالیات سیگار

ماجرای پیغام امام به نمایندگان درباره مالیات سیگار

توتون صنعت ـ سایت خبری تابناک به نقل از خبرآنلاین در تاریخ 15 دی 1395 ( کد خبر 654079 ) خبری را منتشر کرد که قابل تامل است، مصطفی کواکبیان در سال 1395در جریان تصویب قانون برنامه ششم که بحث های چالشی در مورد مالیات دخانیات مطرح بود در جلسه صحن علنی مجلس شورای اسلامی در مخالفت با افزایش قیمت سیگار نقل قولی از امام خمینی (ره) داشتند که اشاره می‌کنیم :

« در جلسه علنی امروز ـ چهارشنبه،15 دی - زمانی كه قرار شد دلخوش به بیان پیشنهادش در رابطه با مالیات بر دخانیات بپردازد، عضو هیئت رئیسه از او خواست به دلیل اولویت پیشنهاد مصطفی كواكبیان در رابطه با همین موضوع، فرصت را به او بدهد: آقای دلخوش اجازه می‌دهید كواكبیان مطرح كنند همسایه تان هستند.

لاریجانی نیز برای اینكه بتواند نظر دلخوش را جلب كند،‌ به شوخی به او و كواكبیان گفت: به صورت تواشیح هم می‌توانید مطرح كنید.

سرانجام میكروفون برای مصطفی كواكبیان باز شد تا به بیان دلایل پیشنهاد حذف بند یك جز الف ماده 88 برنامه لایحه ششم توسعه بدهد.

این قسمت از لایحه مربوط به مالیات بر دخانیات تولید داخلی و خارجی است: مالیات هر پاكت انواع سیگار تولید داخلی به میزان 20% و وارداتی و تولید مشترك به میزان 30% قیمت خرده فروشی تعیین می‌گردد. مصطفی كواكبیان برای تشریح پیشنهادش به بیان خاطره‌ای از امام راحل پرداخت و گفت: من می‌خواهم به خاطره ای از حضرت امام(ره) شروع كنم. امام خمینی در زمان جنگ تحمیلی شنیده بودند كه كمیسیون برنامه بودجه می‌خواهد سیگار را گران كند. به همین دلیل ایشان به دولت دستور دادند كه به مجلس بگویید حق ندارند سیگار را گران كنند. برای اهالی مجلس سئوال پیش آمد كه سیگار خوب نیست، پس چرا امام حساسیت دارند؟

این نماینده اصلاح طلب مجلس در ادامه افزود: بعد از چند بار رفت و برگشت امام گفتند سیگارهایی كه طبقه محروم می‌كشند را گران نكنید اما سیگارهای عیانی را گران كنید.

او با خطاب قرار دادن نمایندگان گفت كه «در اینجا ما داریم برعكس عمل می‌كنیم مالیات داخلی را افزایش دادیم و خارجی را كاهش دادیم. دوستان توجه كنند این 20 درصد كه اینجا آمده است برای دخانیات داخلی مشكلاتی درست می‌كند. از دوستان میخواهم كه به این پیشنهاد حذف رای دهند.

سرانجام این پیشنهاد كه دولت و كمیسیون تلفیق نیز مخالفش بودند، با نظر منفی نمایندگان مجلس مواجه شد.»

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

هفته بدون دخانیات

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دودی که از بازار قاچاق بلند می‌شود

حضور مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون اجتماعی مجلس

سیر تحولات یک صندوق بازنشستگی

تجدید نظر در الزام به درج قیمت برروی محصولات دخانی

فساد سیستمی

مراقب نفوذ مافیای قدرتمند قاچاق دخانیات باشیم

صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت دخانیات ایران

انتصاب سه عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت نامه بانکی در سال ۱۴۰۱

سیستمی شدن مجوزهای ارزی وزارت صمت برای تمام بازرگانان

مدیران صندوق فولاد در دولت اصلاحات

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

پرونده های فساد 10 هزار میلیارد تومانی مدیران سابق صندوق فولاد

قانون مالیات بر مصرف دخانیات اجرا نشد

اتفاقات عجیب در ماجرای وضع و حذف مالیات مضاعف دخانیات

مشکل تولید تنباکوی معسل حل می شود

موزه دخانیات ایران آیینه تمام نمای تاریخ صنعت

ماهنامه توتون صنعت در سال 1400

ضرورت تدوین سند راهبردی صنعت دخانیات

چرخش مدافعان سلامت از اهداف سلامت محور به اهداف درآمدی

افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران

جای دیگری دنبال مافیا بگردید!

خطری که رفع شد( کلیپ)