تولیدکنندگان ۵۰ درصد قیمت فروش را مالیات می‌دهند
در نشستی خبری مطرح شد:

تولیدکنندگان ۵۰ درصد قیمت فروش را مالیات می‌دهند

رئیس انجمن دخانیات اظهار داشت: برآورد مصرف داخلی ۸۰ میلیارد نخ سیگار بوده که حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد آن‌ از مبادی غیر‌رسمی است و این‌ مالیات جدید فاصله قیمتی تولید داخل و قاچاق را افزایش می‌دهد.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری ایلنا، محمدرضا تاجدار، رییس انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی در نشست موضوع مالیات صنعت دخانیات و مشکلات پیشرو، گزارشی از آمار ۹ ماهه سال جاری ارائه داد و افزود: در سال جاری ۵۲ میلیارد و ۲۳۵ میلیون نخ تولید کردیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۵ درصد رشد تولید داشتیم.

وی ادامه داد: تنباکو معسل در ۹ ماهه سال جاری ۳ میلیون ۱۰۱ هزار کیلوگرم تولید داشتیم که در مدت مشابه ۱۱ درصد افت تولید تنباکو معسل داشتیم.

تاجدار با بیان‌ اینکه تصمیم مجلس در افزایش ۵ درصدی مالیات رشد تولید را به همراه آورد، گفت:  حدود ۱۲ هزار تن مصرف داریم که در سال جاری ۳ هزار تن کردیم و به نظر می‌رسد تا پایان‌سال به بیش از ۵ هزار تن نرسد و ۷ هزار تن به صورت قاچاق و تقلبی وارد و مصرف می‌شود.  امیدواریم‌ این‌ پیشنهاد عجیب دولت درباره تنباکو معسل در اختیار مجلس قرار گرفته تصویب نشود بنا به این پیشنهاد بسته‌ای ۲۰ هزار تومان برای تنباکو معسل عوارض مالیات در نظر گرفتند این در حالیست که بسته فروش ۷ هزار و ۵۰۰ تومان است و این‌‌ پیشنهاد مالیات به این معناست که تولید ۳ هزار تن‌تنباکو معسل سال آینده افت شدیدی خواهد داشت و به کمتر از هزار تن‌ خواهد رسید. علاوه بر این، در بودجه مالیات نخی نیز پیشنهاد شده است هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی ۵۰۰ ریال و هر نخ‌ سیگار داخلی با نشان‌بین المللی ۱۰۰۰ ریال پیشنهاد دادند در هر  کارتون سیگار با نشان داخلی ۵۰۰ هزار تومان و با نشان‌ بین المللی ۱ میلیون تومان به عوارض مالیات اضافه می‌شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی ادامه داد: این‌ نحوه مالیات ستانی عدالت را رعایت نکرده و پرسش اصلی این‌است که چه اقدام موثر برای تولید انجام شده است که دولت می خواهد مالیات جدید دریافت کند. آیا وزارت صمت، وزارت امور خارجه و بهداشت اقدامی انجام داده اند که منجر به کاهش ورود کالای قاچاق شود و مانع قاچاق شده‌اند؟ چنین اقداماتی انجام نشده است اما نمی‌دانم‌ چرا پیشنهاد افزایش مالیات را دولت ارائه داده است.

به گفته وی؛ برآورد مصرف ۸۰ میلیارد نخ است  که حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد آن‌ از مبادی غیر‌رسمی است و این‌ مالیات جدید فاصله قیمتی تولید داخل و قاچاق را افزایش می‌دهد.‌ تولیدکنندگان ۵۰ درصد قیمت فروش را به عنوان مالیات پرداخت می‌کند.

تاجدار با انتقاد از نحوه گزارش دهی سازمان امور مالیاتی، تصریح کرد: عدم گزارش دقیق باعث شده است که ما در رنگ قرمز سازمان بهداشت جهانی قرار بگیریم در ردیف بودجه امسال پرداخت مالیات ۲ هزار ۳۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان شده است این در حالیست که ما ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت کردیم. اگر‌ گزارش دقیق ارائه شود ما در لیست سبز سازمان بهداشت جهانی قرار خواهیم گرفت.

وی در پایان با انتقاد از واردات سیگار قاچاق گفت: ۸۵ درصد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود نمی‌دانم اگر سیگار مارلبورو صهیونیستی است و نباید وارد کشور شود چرا مانع ورود آن‌ نمی‌شوند و در سراسر ایران پخش می‌شود.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دخانیات، خوراکی، اقلام آرایشی و خودرو در صدر پرونده های قاچاق

آسیب‌های اجرایی سامانه مودیان مالیاتی

قیمت تنباکو ۲ برابر شد

بودجه کل کشور در سال 1402

بسته پیشنهادی اتاق ایران درباره برنامه هفتم توسعه، در اختیار دولت قرار گرفت

مالیات دخانیات بازدارنده نیست ، سیگار کالائی کم کشش است

رابطه معنی‌دار بین فشارهای اجتماعی و مصرف دخانیات

مالیات دخانیات کافی نیست

سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار عملکرد ریه را بیشتر تضعیف می‌کند

دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی صادر شد

عملکرد صنعت دخانیات در سال 1401

ماراتن بازنده مالیات دخانیات

وضعیت نگران‌کننده شرکت دخانیات ایران

مالیات دخانیات در بخشنامه سازمان امور مالیاتی

برخی اصطلاحات در اقتصاد کلان

در سال 1402 هم مسئله اصلی ما اقتصاد است

افزایش 27 درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال 1402

ماهنامه توتون صنعت در سال 1401

شرکت دخانیات ایران در آستانه بحران

صنعت دخانیات درسالی که گذشت

نتایج دهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی تهران اعلام شد

مالیات صنعت دخانیات را چه شده است!!؟

مدل جهانی مالیات‌ستانی از حقیقی‌ها

منابع ناشی از افزایش قیمت سیگار صرف احداث و تجهیز مراکز ناباروری و ورزش همگانی می شود

توتون و تنباکو، منبع خوبی برای تولید آفت کش