افزایش مالیات سیگار موجب کاهش مصرف می‌شود؟

افزایش مالیات سیگار موجب کاهش مصرف می‌شود؟

بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱، از ابتدای سال آینده قرار است از تولید هر نخ سیگار مالیات جداگانه‌ای اخذ شود. بر همین اساس مبلغ ۲۳۰تومان به قیمت خرده‌فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با برند ایرانی و مبلغ ۳۰۰تومان به قیمت هر نخ سیگار تولید داخل با برند بین‌المللی اضافه می‌شود. همچنین از هر بسته ۵۰ گرمی تنباکوی قلیان داخلی، ۳۰۰۰تومان به‌عنوان عوارض اخذ می‌شود. بسیاری از سیگارهای موجود در بازار قاچاق بوده و میزان جعل برندهای داخلی سیگار نیز رو به افزایش است. این در حالی است که طرح رهگیری سیگار در سال گذشته اجرایی شده است. گفتنی است سیگار قاچاق و تقلبی از کشورهای امارات و اقلیم کردستان عراق و وارد ایران می‌شود. به نظر می‌رسد با افزایش غیرمتعارف مالیات سیگار قانونی در سال آینده، بسیاری از مصرف‌کنندگان نیاز خود را از بازار قاچاق تأمین می‌کنند.

میثم مهرپور، کارشناس اقتصادی درباره اعمال مالیات مضاعف برای کالاهای مضر، گفت: علت وضع مالیات مضاعف برای کالاهای مضر یا دارای آثار بیرونی منفی مانند سیگار، نوشابه‌های گازدار و برخی دیگر از کالاها هدایت جامعه به سمت کاهش مصرف این محصولات در جامعه است.

وی افزود: شاید در ظاهر هدف اصلی از افزایش مالیات، افزایش درآمدهای دولت به نظر برسد، ولی مهم‌ترین هدف دولت از وضع مالیات، هدایت اقتصاد است؛ دولت به کالاهایی با آثار بیرونی منفی (مانند موا دخانی) مالیات و به کالاهایی با آثار بیرونی مثبت برای جامعه (مانند محصولات لبنی) یارانه می‌دهد. به‌طورمثال در وضع مالیات برای سیگار هدف اصلی هدایت جامعه به سمت کاهش مصرف سیگار در بلندمدت است.

این کارشناس اقتصادی با بیان این‌که عامل قیمت بر کالاهای گوناگون تاثیر متفاوتی دارد گفت: کالاها با کشش قیمتی متفاوت در سه‌دسته گوناگون کشش قیمتی بالا، پایین و صفر قرار می‌گیرند. افزایش قیمت در کالاهایی با کشش قیمتی بالا باعث کاهش مصرف شده ولی در کالاهایی با کشش قیمتی پایین به افت زیادی در مصرف آنها منجر نمی‌شود؛ در دسته‌سوم یعنی کالاهایی با کشش قیمتی صفر (مانند دارو)، افزایش قیمت هیچ تاثیری بر میزان مصرف نخواهد گذاشت. سیگار کالایی با کشش قیمتی پایین است، یعنی افزایش قیمت آن به کاهش قابل توجه مصرفش منجر نخواهد شد؛ بنابراین افزایش مالیات سیگار بر کاهش میزان مصرف آن در کشور ما تاثیر زیادی نداشته و حتی به افزایش قاچاق کالا نیز منجر می‌شود و نهایتا درآمد فعلی دولت از مالیات دخانیات را هم کاهش خواهد داد.

مهرپور در خصوص زیان مضاعف سیگار قاچاق برای سلامت مردم، تصریح کرد: فارغ از تمام بحث‌های اقتصادی، مصرف سیگار قاچاق آثار مخربی را نیز در حوزه سلامت کشور به‌جا‌می‌گذارد که تبعات خود را در آینده بیشتر نشان خواهد داد؛ چراکه سیگارهای تولید داخل تحت نظارت وزارت بهداشت قرار داشته و ملزم به رعایت قوانین و استانداردهایی در خصوص سلامت جامعه هستند اما سیگارهای قاچاق بدون هیچ نظارتی در بازار توزیع می‌شوند. این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اهمیت ارتقای جایگاه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: با توجه به اهمیت مبارزه کلان با قاچاق کالا بهتر است جایگاه ستاد از زیرمجموعه وزارت کشور خارج شده و ارتقا یابد. همچنین باید اختیارات رئیس ستاد افزایش پیدا کند چراکه مقوله قاچاق یک مساله بخشی و نقطه‌ای نیست و بانک مرکزی، وزارت صمت، وزارت اقتصاد و وزارت کشور و. .. در پدیده مبارزه با قاچاق کالا ایفای نقش می‌کنند؛ لذا هماهنگی و افزایش شأن ستاد، روند مبارزه با قاچاق کالا را جدی‌تر خواهد کرد.

 

منبع: مهر

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

هفته بدون دخانیات

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دودی که از بازار قاچاق بلند می‌شود

حضور مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون اجتماعی مجلس

سیر تحولات یک صندوق بازنشستگی

تجدید نظر در الزام به درج قیمت برروی محصولات دخانی

فساد سیستمی

مراقب نفوذ مافیای قدرتمند قاچاق دخانیات باشیم

صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت دخانیات ایران

انتصاب سه عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت نامه بانکی در سال ۱۴۰۱

سیستمی شدن مجوزهای ارزی وزارت صمت برای تمام بازرگانان

مدیران صندوق فولاد در دولت اصلاحات

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

پرونده های فساد 10 هزار میلیارد تومانی مدیران سابق صندوق فولاد

قانون مالیات بر مصرف دخانیات اجرا نشد

اتفاقات عجیب در ماجرای وضع و حذف مالیات مضاعف دخانیات

مشکل تولید تنباکوی معسل حل می شود

موزه دخانیات ایران آیینه تمام نمای تاریخ صنعت

ماهنامه توتون صنعت در سال 1400

ضرورت تدوین سند راهبردی صنعت دخانیات

چرخش مدافعان سلامت از اهداف سلامت محور به اهداف درآمدی

افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران

جای دیگری دنبال مافیا بگردید!

خطری که رفع شد( کلیپ)