آخرین جزئیات بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان
مدیرکل وصول حق‌بیمه سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد

آخرین جزئیات بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان

با توجه به نام‌گذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها سازمان تامین اجتماعی در ابتدای سال بخشنامه جدیدی را برای اعمال بخشودگی جرائم کارفرمایانی که در سال‌های گذشته به دلیل مشکلات مالی موفق به پرداخت حق بیمه نشده‌اند؛ صادر 
کرده است.
به گزارش توتون صنعت به نقل از پایگاه خبری سازمان تامین اجتماعی  برای آشنائی با جزئیات این بخشنامه و نحوه استفاده کارفرمایان از مزایای مقرر در آن محمد گورابی، مدیرکل وصول حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی در گفتگویی به سئوالات در این زمینه پاسخ داد.

در ابتدا بفرمائید که چه کارفرمایانی مشمول این بخشنامه هستند؟
کارفرمایان کارگاه‌های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف اعم از حقیقی و یا حقوقی دولتی و غیردولتی که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر مبنای لیست بهمن سال 1398 و ارسال لیست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام کنند مشمول این بخشنامه هستند.
به عبارت دیگر در این بخشنامه نوعی مشوق برای کارفرمایان به منظور بازگرداندن سطح اشتغال کارگاهها به بهمن سال 98 و پیش از زمان شیوع کرونا ایجاد شده است و کارفرمایان دارای بدهی به شرطی مشمول بخشودگی جرائم بیمه‌ای می‌شوند که از بهمن 98 تعدیل نیروی انسانی نداشته باشند و یا تعدیل نیرویی که از آن زمان انجام داده‌اند را جایگزین کنند و کارگران جدیدی را به کار بگیرند و البته سطح اشتغال کارگاه را حداقل تا زمان اتمام پرداخت اقساط حفظ کنند.
همچنین کارگاه‌های ورشکسته، درحال‌تصفیه، منحله و فاقد فعالیت، رانندگان، کارگران ساختمانی (سهم بیمه شده و کارفرما) و همچنین کارگاه‌هایی که بدهی آنان صرفا شامل جریمه است، مشمول این بخشنامه نخواهند بود.
نحوه استفاده کارفرمایان مشمول این بخشنامه از مزایای مقرر چگونه است؟
استفاده از مزایای مقرر در این بخشنامه نیازمند مراجعه حضوری کارفرمایان به شعب تأمین اجتماعی نیست و کارفرمایان مشمول این بخشنامه به‌منظور تعیین تکلیف بدهی‌هایی که لغایت اسفند 1399 به مرحله قطعیت رسیده است برای برخورداری از تسهیلات مزبور باید نسبت به ثبت درخواست از طریق سامانه خدمات غیرحضوی سازمان تامین اجتماعی به نشانیeservices.tamin.ir اقدام کنند.
واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی سراسر کشور پس از ثبت درخواست کارفرما، ضمن بررسی موضوع، مراتب پذیرش یا عدم پذیرش درخواست مطروحه را از طریق صندوق شخصی سامانه خدمات غیر حضوری به متقاضی اعلام می‌کنند و کارفرما نیز باید حداکثر ظرف مدت10 روز از تاریخ اعلام پذیرش درخواست، نسبت به پرداخت یکجای بدهی و یا تقسیط آن به‌همراه ارائه وثایق متناسب با میزان بدهی اقدام کنند. بدیهی است عدم پرداخت و یا تقسیط بدهی در این مهلت قانونی به‌منزله انصراف کارفرما برای بهره‌مندی از تسهیلات مقرر در این بخشنامه است.
 کارگاه‌هایی که در سال 99 شروع به فعالیت کرده‌اند و یا کارگاه‌هایی که پس از یک دوره تعطیلی در سال 99 فعال شده‌اند نیز مشمول این بخشنامه هستند؟
بله؛ درخصوص کارگاه‌هایی که در بهمن 1398فاقد لیست و پرداخت حق بیمه بوده‌اند و یا کارگاه‌هایی که در سال 1399 ایجاد شده باشند، لیست ماهی که بیشترین تعداد بیمه شدگان تا اسفند 1399را دارا باشد مبنای تعیین نیروی انسانی کارگاه قرار می‌گیرد.
کارگاه‌هایی که در سنوات قبل ایجاد و فاقد فعالیت بوده و در سال 1399 به بعد مجددا شروع به فعالیت کرده و لیست و حق بیمه کامل کارکنان شاغل خود را ارسال و پرداخت کنند، بیشترین تعداد بیمه شدگان لیست ارسالی در یک سال منتهی به قبل ‌از آخرین لیست پیش از تعطیلی کارگاه، مبنای احتساب سطح اشتغال خواهد بود.
 سازمان تأمین اجتماعی برای تقسیط بدهی و بخشودگی جرائم آیا ضمانت قانونی برای ایفای تعهدات از کارفرمایان دریافت می‌کند؟
به منظور مساعدت با آن دسته از کارفرمایانی که با ایفای تعهدات خود نسبت به پرداخت اقساط بدهی‌های تقسیط شده قبلی خود اقدام کرده‌اند، چک بانکی و سفته به عنوان وثیقه دریافت می‌شود و در خصوص آن دسته از کارفرمایانی که در گذشته علی‌رغم تقسیط بدهی از پرداخت تمام یا بخشی از آن خودداری کرده‌اند در صورت ارائه درخواست با رعایت ضوابط مربوطه و در اجرای ماده 99 آیین نامه اجرایی ماده 50 قانون تامین اجتماعی اخذ ضمانت نامه بانکی و یا سند ملکی معتبر الزامی خواهد بود.
آیا همه جرائم متعلقه بخشیده می‌شود یا بخشی از آن؟
درصورتی که کارفرما اصل بدهی خود را به صورت یکجا پرداخت کند و یا اصل بدهی را برای 12 ماه به صورت اقساطی پرداخت کند، مشمول بخشودگی کامل و 100 درصد جرائم است و چنانچه اصل بدهی را در اقساط 18 ماهه پرداخت کند 85 درصد جرائم مربوطه مشمول بخشودگی خواهد شد. همچنین درصورتی که اصل بدهی را در اقساط 24 ماهه پرداخت کند 75 درصد جرائم؛ درصورتی که اصل بدهی را در اقساط 30 ماهه پرداخت کند 60 درصد جرائم و در نهایت درصورتی که اصل بدهی را در اقساط 36 ماهه پرداخت کند 50 درصد جرائم مربوطه مشمول بخشودگی خواهد شد.
چنانچه کارفرما هریک از اقساط بدهی‌های تقسیط شده موضوع این بخشنامه را در سر‌رسید مقرر پرداخت نکند و یا در مدت یک سال پس از تقسیط یا در طول دوران تقسیط(در مواردی که تقسیط بیشتر از یک سال است) نسبت به کاهش سطح اشتغال مقرر در بندهای فوق اقدام کند، بدهی تبدیل به حال شده و جرائم متعلقه، نسبت به مانده بدهی از تاریخ تبدیل به حال محاسبه و به همراه جرایم قبلی به نسبت مانده بدهی مطالبه و مجددا قابل تقسیط نخواهند بود.
کارفرمایان تا چه تاریخی برای مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری و ثبت درخواست استفاده از مزایای این بخشنامه مهلت دارند؟
زمان اجرای مصوبه از تاریخ صدور لغایت 31 تیر 1400 است اما از کارفرمایان محترم دارای بدهی به سازمان تأمین اجتماعی دعوت می‌کنیم که در اسرع وقت نسبت به پرداخت و یا تعیین تکلیف بدهی خود اقدام کنند و از مزایای این بخشنامه نیز 
برخوردار شوند.

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

هفته بدون دخانیات

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دودی که از بازار قاچاق بلند می‌شود

حضور مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون اجتماعی مجلس

سیر تحولات یک صندوق بازنشستگی

تجدید نظر در الزام به درج قیمت برروی محصولات دخانی

فساد سیستمی

مراقب نفوذ مافیای قدرتمند قاچاق دخانیات باشیم

صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت دخانیات ایران

انتصاب سه عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت نامه بانکی در سال ۱۴۰۱

سیستمی شدن مجوزهای ارزی وزارت صمت برای تمام بازرگانان

مدیران صندوق فولاد در دولت اصلاحات

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

پرونده های فساد 10 هزار میلیارد تومانی مدیران سابق صندوق فولاد

قانون مالیات بر مصرف دخانیات اجرا نشد

اتفاقات عجیب در ماجرای وضع و حذف مالیات مضاعف دخانیات

مشکل تولید تنباکوی معسل حل می شود

موزه دخانیات ایران آیینه تمام نمای تاریخ صنعت

ماهنامه توتون صنعت در سال 1400

ضرورت تدوین سند راهبردی صنعت دخانیات

چرخش مدافعان سلامت از اهداف سلامت محور به اهداف درآمدی

افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران

جای دیگری دنبال مافیا بگردید!

خطری که رفع شد( کلیپ)