برای سلامت مردم بجای مالیات جلوی قاچاق را بگیرید

برای سلامت مردم بجای مالیات جلوی قاچاق را بگیرید

فعال بازار می‌گوید: بازار سیگار با تغییر در نرخ مالیات این محصول به شدت در سیطره سیگار‌های قاچاق قرار خواهد گرفت و این آغاز یک وضعیت نامناسب برای صنعت و بازار سیگار است و فضا برای عده‌ای خاص که همواره از انحصار در این صنعت منتفع می‌شدند بیش از گذشته فراهم می‌شود. صنعت دخانیات سومین صنعت سودآور جهان است و سهم قابل ملاحظه‌ای از درآمد دولت‌ها از طریق تولید و امتیازات حاصل از واردات آن تامین می‌شود.

موضوع مالیات بر سیگار همواره مناقشاتی بین وزارت بهداشت و تولیدکنندگان سیگار به همراه داشته است، تولیدکنندگان معتقدند افزایش مالیات سیگار منجر به افزایش قاچاق می‌شود، اما جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات بار‌ها اعلام کرده که ایران کمترین مالیات را بر محصولات دخانی دارد و معتقد است افزایش مالیات منجر به کاهش مصرف دخانیات می‌شود.
به گزارش توتون صنعت به نقل از اقتصاد ۲۴، بر اساس مصوبه نمایندگان در جلسه علنی(شنبه ۲۹ مهر) مجلس، علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده خاص محصولات دخانی، مالیات عملکرد، حقوق ورودی و حق انحصار بر محصولات دخانی، از ابتدای سال ۱۴۰۳ مالیات محصولات دخانی نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور سالانه افزایش می‌یابد.
در واقع با تصویب نمایندگان مجلس، در طول اجرای برنامه هفتم توسعه میزان مالیات محصولات دخانی از جمله سیگار و تنباکو افزایش پیدا خواهدکرد.


 هیاهوی مالیاتی برای سیگار
هرچند داود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص تصویب این مصوبه گفته است: باید با دقت درباره سیگار تصمیم گرفت، ملاحظات نمایندگان متخصص حوزه سلامت حرف درستی است و باید کاری کنیم تا مصرف دخانیات کاهش یابد، اما اگر بخواهیم این کاهش مصرف را صرفا با ابزار قیمتی و مالیات انجام دهیم، ممکن است لزوما به هدف نخورد، هرگونه افزایش قیمت سیگار، افزایش قاچاق را در پی دارد، اگر قیمت رسمی سیگار را افزایش دهیم، بازار غیر رسمی سیگار یعنی قاچاق افزایش می‌یابد که هم خرج ارز دارد و هم بی‌نظمی مالی دارد ضمن اینکه این نوع تصمیمات پیامد تورمی دارد، در قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون دائمی برای مالیات بر سیگار داریم، اینکه قانون دائمی را در قوانین میان مدت تغییر می‌دهیم، خلاف روح قانون نویسی است، همچنین در بودجه‌های سنواتی هم مالیات دخانیات می‌آید و این حکم ماهیت برنامه‌ای ندارد.
محسن زنگنه هم در این جلسه علنی مجلس در مخالفت با این برنامه چنین عنوان کرد که در ماده 25 قانون مالیات بر ارزش افزوده برای سیگار‌های داخلی 25 و خارجی ۴۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده بسته ایم که سالانه ۵ درصد افزایش می‌یابد که داخلی‌ها ۳۵ و خارجی‌ها ۵۰ درصد شده اند، بنابراین قانون دائمی داریم، ثانیا سیگار برای خیلی از مردم یک کالای لوکسی که اگر معیشت آن‌ها پایین بیاید، آن را کنار بگذارند، نیست و بالعکس جزء معیشت آنهاست، ثالثا اگر مالیات سیگار افزایش یابد، قاچاق می‌شود. الان صنعت دخانیات ما بعد از سال‌ها روی روال خودش افتاده و برهم زدن این روال به نفع واردات خواهد شد.


 گرانی تا افزایش قاچاق سیگار
بر اساس همین گزارش،واردات سیگار از سال ۱۳۹۷ انجام نمی‌شود و افزایش مالیات بر قاچاق سیگار تاثیر زیادی خواهد داشت، از ابتدای سال ۱۴۰۲ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ ۵۰ تومان، تولید داخل با نشان (برند بین المللی) ۱۰۰ تومان و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان داخلی ۲۰ هزار تومان به‌عنوان مالیات اضافه و برای هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۸۰۰ تومان و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان وارداتی ۳۵ هزار تومان به عنوان حقوق ورودی تعیین شد.


 هدف مالیات بر سیگار چیست؟
اسد پیمانی یکی از عمده فروشان و توزیع کنندگان سیگار در تهران با توجه به مالیات ستانی از سیگار می‌گوید: متأسفانه اگر صرفه اقتصادی در قیمت سیگار در نظر گرفته نشود، قطعاً عده‌ای سودجو به واردات قاچاق این محصول روی می‌آورند، عراق، امارات و ترکیه کشور‌های هدف(مبدا) برای قاچاق سیگار به کشور به شمار می‌آیند.
این فعال بازار در پاسخ به این سوال که چرا قاچاق سیگار به کشور مقرون به صرفه شده است؟ گفت: عده‌ای که تعداد کمی هم نیستند قاچاق سیگار به کشور را به راحتی انجام می‌دهند و تنها هزینه حمل و نقل سیگار قاچاق را متحمل می‌شوند و هیچ هزینه‌ای بابت مالیات، عوارض واردات و... پرداخت نمی‌کنند.
به گفته پیمانی، بازار سیگار با تغییر در نرخ مالیات این محصول به شدت در سیطره سیگار‌های قاچاق قرار خواهد گرفت و این آغاز یک وضعیت نامناسب برای صنعت و بازار سیگار است و فضا برای عده‌ای خاص که همواره از انحصار در این صنعت منتفع می‌شدند، بیش از گذشته فراهم می‌شود.
وی ادامه داد: اگر طراحان مالیات سیگار به راستی به دنبال حفظ سلامت مردم هستند باید جلوی قاچاق سیگار به کشور را بگیرند نه اینکه از فرد سیگاری مطالبه مالیات داشته باشند، پس در غیر این صورت به دنبال سرکیسه کردن مردم هستند نه سلامتی آنها !
 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

زمزمه‌های افول یک بنگاه بزرگ اقتصادی دیگر

مراکز آموزشی تا شعاع 100 متری از عرضه و استعمال مواد دخانی پاکسازی می‌شوند

دخانیات هم سرطان‌زاست، هم پرونده‌زا

شرکت دخانیات ایران با مولدسازی املاک نامولد از زیان خارج می‌شود

عوارض ومالیات‌ها و عدم تخصیص ارز عامل افزایش قیمت دخانیات و رونق قاچاق

دستگیری باند حرفه‌ای قاچاق سیگار و تنباکو در قم

جریمه 32 میلیارد ریالی قاچاقچی سیگار در شهرری

هر خانواده چقدر هزینه دخانیات می‌کند؟

یک استفاده مفید و باور نکردنی از ته سیگار

قوانین و مقررات مخل کسب وکار چالش بزرگ بخش خصوصی

معضل ثبت آنی و ریشه‌های آن

اعلام ورود قطعی محمد شیخان به انتخابات تالش

شناسایی دست کم 8 محموله و انهدام یک باند قاچاق کالای دخانی

کشفیات کالای دخانی در دی ماه

فروش آنلاین دخانیات ممنوع است

همه چیز به نفع قاچاق کالای دخانی

40 همت گردش مالی سالانه قاچاق سیگار در کشور

حذف تصویر«میوه» از پاکت‌های تنباکو

سرگردانی عدالت و قانون در بازار دخانیات

بررسی دستورالعمل بسته بندی محصولات دخانی در دستور کار وزارت صمت

کسبه، بی‌اطلاع از قوانین سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی

صنعت دخانیات گرفتار قوانین و مقررات مخل کسب و کار

کشفیات کالای دخانی قاچاق در آذر ماه

افزایش زنان سیگاری، شکستی بر سیاست‌های قیمتی

اولویت‌های راهبردی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 1403 ابلاغ شد