پیش به‌سوی دهمین اجلاس اعضای معاهده سازمان بهداشت جهانی در مورد کنترل دخانیات (COP10)

پیش به‌سوی دهمین اجلاس اعضای معاهده سازمان بهداشت جهانی در مورد کنترل دخانیات (COP10)

دهمین اجلاس اعضای (COP10) معاهده سازمان بهداشت جهانی در مورد کنترل دخانیات (WHO FCTC) از 20 تا 25 نوامبر در پاناما برگزار می‌شود و پس از آن سومین نشست طرف‌های پروتکل حذف تجارت غیرقانونی در محصولات تنباکو برگزار می‌گردد. (3MOP)

به گزارش توتون صنعت ، این اولین‌بار از سال 2018 است که این جلسات به صورت حضوری برگزار می شود. آخرین جلسه در سال 2021 برگزار شد و تقریباً تمامی تصمیمات را به دهمین اجلاس (cop10) موکول کرد. با این حال، آنچه از نهمین اجلاس (cop9) حاصل شد، تصمیم به پیشبرد توسعه و راه‌اندازی یک صندوق سرمایه‌گذاری برای تأمین درآمد بود که برای حمایت از فعالیت‌های معاهده کنترل دخانیات (fctc) استفاده می‌شد. برای نظارت بر این صندوق، کمیته ای متشکل از "متخصصان در مدیریت مالی و سرمایه گذاری" و "ناظران جامعه مدنی" ایجاد می‌گردد که همگی توسط هیأت حاکمه معاهده کنترل دخانیات (fctc) و بانک جهانی انتخاب می شوند.
معاهده کنترل دخانیات (fctc) که به‌عنوان اولین معاهده بین‌المللی برای رسیدگی به مضرات تنباکوی قابل‌احتراق 20 سال پیش‌طراحی شد، دامنه رسیدگی‌های خود را به محصولات تنباکویی جدید مانند سیگارهای الکترونیکی، تنباکوی گرم‌شده و کیسه‌های نیکوتین گسترش داد و در فهرست خود گنجانید. محصولات جایگزین مضرات کمتری نسبت به تنباکوهای قابل‌احتراق دارند. باوجود اینکه در ماده (d1) معاهده کنترل دخانیات (fctc) ، کنترل دخانیات را به‌صورت: "محدوده‌ای از عرضه، تقاضا و راهبردهای کاهش آسیب تعریف می‌کند که باهدف بهبود سلامت یک جمعیت از طریق حذف یا کاهش مصرف محصولات دخانی و کاهش در معرض دود تنباکو قرار گرفتن"، تعریف شده است.
مقالاتی که مورد بحث قرار می‌گیرند، اقداماتی را که برای کاهش تقاضا و همچنین عرضه محصولات دخانی ضروری است، موردبحث قرار می‌دهند، اما هیچ مقاله‌ای وجود ندارد که به طور خاص بر کاهش آسیب تمرکز کند و همان‌طور که تا به‌ حال دیده شده است، روش ترجیحی معاهده کنترل دخانیات (fctc) برای کنترل تنباکو، ممنوعیت کامل و نابودی تنباکو در همه اشکال به‌جای کاهش آسیب است. 
نمایندگان موضوعاتی از جمله "تصویر تنباکو در رسانه‌های سرگرمی"، "اقدامات کنترل دخانیات آینده‌نگر" و "محصولات دخانیات جدید و نوظهور" را در دستور کار موقت دهمین اجلاس اعضا (cop10) قرار داده‌اند. هرچند اسنادی که توسط سازمان بهداشت جهانی (who) و دبیرخانه معاهده ارائه می‌شوند، باید تا حدودی جالب‌توجه باشد، اما، می‌توان حدس زد که جهت کلی بحث بر کاهش ریسک محصولات متمرکز نخواهد بود.
گزارش اخیر معاهده کنترل دخانیات (fctc) در مورد "تنظیم محتویات و افشای محصولات تنباکو، از جمله قلیان، تنباکوی بدون دود و محصولات تنباکوی گرم‌شده" استفاده از سیگارهای الکترونیکی را به‌عنوان روشی برای ترک سیگار رد می‌کند؛ زیرا شواهد "کم" یا "ناکافی" برای اثبات آن وجود دارد. گزارشی از نشست معاهده سازمان بهداشت جهانی در مورد کنترل دخانیات (who fctc) در منطقه‌ای مدیترانه شرقی در ماه مارس می‌گوید: "ضروری است نه‌تنها کنترل محصولات تنباکوی جدید و نوظهور همانند کنترل محصولات تنباکوی سنتی صورت پذیرد، بلکه دولت‌ها باید قوانین مربوط به محصولات دخانی و محصولات نوظهور را با به‌روزرسانی منظم برای گنجاندن قوانین جدید، بهبود بخشند."
به نظر می‌رسد که احتمال کمی وجود دارد که محصولات جدید تنباکو در دهمین اجلاس اعضا (cop10) به‌صورت منطقی و عادلانه موردبحث و بررسی قرار گیرند، زیرا کارگروهی که وظیفه جمع‌آوری شواهد علمی در خصوص این محصولات را بر عهده دارد تاکنون این کار را انجام نداده است. این کارگروه در هشتمین اجلاس اعضا (cop8) در سال 2018 به خاطر همه‌گیری کرونا به حالت تعلیق درآمد و این تعلیق در طول نهمین اجلاس اعضا (cop9) نیز ادامه داشت. طی بررسی که توسط دفتر نهمین اجلاس اعضا (cop9) در سال 2020 از کشورهای عضو انجام داد، 60 درصد این کشورها اعلام نمودند که می‌خواهند کارگروه خود را از سر بگیرند. در سال 2021 کشورهای عضو دوباره مورد بررسی قرار گرفتند. که اکثریتی شامل 49 کشور اعلام داشتند خواستار فعال شدن مجدد گروه کاری بودند و اقلیتی دیگر خواهان جایگزینی گروه با "گروه مشورتی از کارشناسان و شرکای مربوطه" دعوت شده توسط دبیرخانه معاهده کنترل دخانیات (fctc) بودند. با این حال، به نحوی دفتر این نتایج را به عنوان نشان‌دهنده «حمایت اندک از فعالیت مجدد کارگروه» به جای «گروهی متخصص برای بررسی و ارائه توصیه‌هایی به اجلاس اعضا (cop) در جلسه آینده در مورد موضوعات و شواهد مرتبط ایجاد شده و در مورد مقررات محتویات و افشای محصولات دخانی» تفسیر کرد. همه ما می‌توانیم در مورد اعضای متخصص آن گروه و دیدگاه آن‌ها حدس بزنیم. 
می‌توان انتظار داشت که مانند جلسات قبلی اجلاس، دهمین اجلاس اعضا (cop10) دوباره به‌صورت محرمانه برگزار شود و تنها به گروه کوچکی از نمایندگانی که دیدگاه ضددخانیات دارند، اجازه شرکت داده شود. همچنین ممکن است تعداد انگشت‌شماری از رسانه‌های منتخب و سازمان‌های غیردولتی اجازه شرکت در اجلاس دهم را داشته باشند، اما هیچ‌کدام نماینده صنعت و مصرف‌کنندگان محصولات دخانی نیستند. پیش‌تر نیز درخواست کارشناسان شناخته‌شده حوزه کاهش آسیب دخانیات برای شرکت در جلسات قبلی cop به‌عنوان ناظر رد شده بود و به‌احتمال زیاد این بار نیز این درخواست رد خواهد شد. دلیل ارائه شده برای عدم‌تایید، این است که کارشناسان، سازمان‌های غیردولتی و نمایندگان رسانه‌ها مذکور با صنعت دخانیات ارتباط دارند و ازآنجایی‌که ماده (3-5) معاهده کنترل دخانیات (fctc) اعلام می‌کند: "در تنظیم و اجرای سیاست های بهداشت عمومی در رابطه با کنترل دخانیات، طرف‌ها باید برای محافظت از این سیاست‌ها در برابر منافع تجاری و سایر منافع صنعت دخانیات مطابق با قوانین ملی اقدام نمایند" لذا این گروه‌ها مجاز به مشارکت در این اجلاس نیستند. اما این نباید مانع از حضور مصرف‌کنندگان شود، زیرا مصرف‌کنندگان در واقع همان‌هایی هستند که معاهده سازمان بهداشت جهانی در مورد کنترل دخانیات (who fctc) و همه حامیان بهداشت عمومی و ضد دخانیات ظاهراً می‌خواهند از آن‌ها در مقابل صنعت بزرگ و بد دخانیات محافظت کنند. ائتلاف حامیان کاهش آسیب دخانیات آسیا و اقیانوسیه (caphra) مجدداً بر لزوم شرکت مصرف‌کنندگان محصولات دخانی در دهمین اجلاس اعضا (cop10) تأکید کرده و در ماه مارس با هیأت‌های نمایندگی معاهده کنترل دخانیات (fctc) از کشورهای مختلف مکاتبه نموده و درخواست شرکت حداقل یک مصرف‌کننده محصولات کم‌خطر دخانی را در هر هیأت داده است. به گفته‌ی نانسی لوکاس، هماهنگ‌کننده اجرایی ائتلاف حامیان کاهش آسیب دخانیات آسیا و اقیانوسیه (caphra)، تا آن زمان، هیچ کشوری درخواستی برای گنجاندن مصرف‌کنندگان در هیأت‌های خود انجام نداده بود. لوکاس افزود: " این فقدان حضور مصرف‌کنندگان یکی از دلایل اصلی اطلاعات نادرست و شکست سیاست فعلی کنترل تنباکو در مورد نیکوتین از جمله ویپینگ، ناس و محصولات تنباکوی گرم‌شده بوده است."
اگر برخی از اعضای هیأت‌های نهمین اجلاس اعضا (cop9) در دهمین اجلاس نیز حضور داشته باشند، هنوز امیدواری‌هایی وجود دارد که هیأت‌های نمایندگی برخی از کشورها در دهمین اجلاس با رویکردی منطقی‌تر، آگاهانه‌تر و عملی‌تر در بحث‌ها شرکت کنند. دو سال پیش هیأت فیلیپینی با بیان اینکه: "درحالی‌که تنباکو منبعی برای بیماری است، اما راه مناسبی برای اخذ مالیات است که این مالیات، بودجه برای برنامه‌های مهم دولتی مانند کاهش فقر، سلامت همگانی و برنامه‌های بهبودی کووید-19 فراهم می‌کند " موج جدیدی ایجاد نمود. هیأت فیلیپینی پا را فراتر گذاشته و جرأت کرد از سازمان بهداشت جهانی درخواست کرد این واقعیت را در نظر بگیرد بحث‌هایی که در دهمین اجلاس مطرح می‌شود "مستلزم مشارکت فعال همه طرف‌ها و رایزنی‌های فراگیر با همه ذی‌نفعان است و درخواست همه ما این است."
هیأت‌هایی از کشورهای دیگر همچون نمایندگان جمهوری دومینیکن، گواتمالا، نیکاراگوئه و زیمبابوه نیز در مورد اهمیت صنعت تنباکو اظهارنظر کرده و اشاره نمودند که این صنعت یکی از ذی‌نفعان گفتگوها است. در این اجلاس، این نمایندگان متهم به «تأثیرپذیری» از صنعت دخانیات شده بودند.
این هیأت‌ها را باید به‌خاطر شجاعتشان در بیان آنچه که تقریباً برای همه به‌جز سازمان بهداشت جهانی و معاهده کنترل دخانیات آن و متحدانشان بدیهی است، ستایش کرد. امیدواریم این هیأت‌های شجاع ساکت نشوند و تعداد فزاینده‌ای از صداها در ماه نوامبر به آن‌ها ملحق شوند. درحالی‌که غیرمنطقی است که امیدوار باشیم این امر هرگونه تغییرات اساسی بر دهمین اجلاس اعضا (cop10) ایجاد نماید؛ ولی هر تغییر مثبت، هر چقدر هم که کوچک باشد، باید مورد تحسین قرار گیرد.

نویسنده: staff report
تاریخ: 16، اکتبر، 2023
مترجم : امید مرادی
منبع: tobacco asia
 

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

آگهی دعوت به مجمع انجمن

تازه ترین‌ها

بازار ویپ در ایالات متحده به 2.67 میلیارد دلار رسید

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی و اعلام عزای عمومی در پی شهادت‌ رئیس‌جمهور و همراهان گرامی ایشان

حادثه برای رئیس جمهور

آیت‌ا... رئیسی و تیم همراه به شهادت رسیدند

روزشمار هفته ملی بدون دخانیات سال ۱۴۰۳ اعلام شد

امضا تفاهم نامه همکاری مشترک بین استانداری گلستان و شرکت دخانیات ایران

نهضت تنباکو، نخستین جنبش سراسری مردم علیه استبداد + فیلم

جنبش تنباکو؛ نخستین و گسترده‌ترین جنبش مردمی علیه استبداد

انتصاب مسعود حشمتی پور به عنوان مشاور وزیر و رئیس مرکز طراحی ، توسعه و راهبری سامانه های جامع وزارت صمت

اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به محصولی که نمی‌توان به آن اعتماد کرد!

«ساعت شش صبح خدا بخیر کنه» !!!

دستاوردهای شرکت دخانیات در نمایشگاه ایران اکسپو

قاچاق چند میلیون دلاری سیگار ناسالم

یک تفریح آسیب‌زننده

بودجه کل کشور در سال 1403

سهم سیگاری‌ها از درآمدهای مالیاتی دولت بیش از سهم تمامی شرکت‌ها، مؤسسات و بانک‌های دولتی

انفجار انبار دخانیات در قزوین

فهرست اسامی برندهای سیگار و تنباکوی قاچاق اعلام شد

سهم سیگاری‌ها از درآمدهای مالیاتی دولت بیش از سهم تمامی شرکت‌ها، مؤسسات و بانک‌های دولتی

حاشیه بافی‌های خاتوتون سلطنه...

در نشست گروه سلامت و همکاری‌های بین‌الملل با موضوع دخانیات چه گذشت

سال شروع نشده گرانی سیگار شروع شد

سیگاری‌ها 2/5 همت بیشتر از فروشندگان مسکن و زمین مالیات داده‌اند

ده تابلو از اقتصاد 1403 در نظرسنجی از 75 اقتصاددان

چه کشورهایی در اروپا سعی در ممنوع کردن سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف را دارند؟