نهمین کنفرانس جهانی  اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات برگزار شد

نهمین کنفرانس جهانی اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات برگزار شد

نهمین کنفرانس جهانی اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات (FCTC) از 17 تا 22 آبان 2021 به ریاست سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو به مدت یک هفته کار خود را آغاز کرد.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری ایرنا، اسماعیل بقائیهامانه در سخنرانی افتتاحیه این کنفرانس همه را دعوت کرد که به مسئولیت جمعی خود برای رسیدگی به پیامدهای همهگیری مواد دخانی برای سلامت عمومی مردم جهان عمل کنند.

جمهوری اسلامی ایران در سالهای 1384 و 1398 به دو معاهده چارچوب کنوانسیون کنترل دخانیات و پروتکل ریشه کنی تجارت غیر قانونی محصولات دخانی  پیوسته است این دو سند تنها معاهداتی هستند که ذیل سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با اثرات زیانبار مواد دخانی تدوین شدهاند.

بقایی در این نشست ضمن اشاره به آثار مخرب همهگیری کرونا و تأثیرات مخرب استعمال دخانیات بر افزایش ریسک ابتلا و پیشروی این همهگیری جهانی، به ابتکار ایران جهت طرح تنها بیانیه این نشست اشاره کرد که قرار است ذیل دستور کار شماره 6 کنفرانس با عنوان «بیانیه نهمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات و بازیابی پسا کرونا» مطرح شود.

در نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات، که به صورت مجازی (با حضور فیزیکی هیأت رئیسه در دبیرخانه کنوانسیون در ژنو) برگزار شد، پس از مراسم افتتاحیه، دستور کار و برنامه عمل این نشست با اجماع تمام دولتهای عضو کنوانسیون به تصویب رسید. در این نشست که تا روز شنبه 22 آبان 1400 ادامه داشت، سایر موضوعات دستور کار از قبیل درخواست عضویت ناظر کشورها و پیشبرد جهان شمولی اجرای کنوانسیون کنترل دخانیات به همراه راهکارهای کنترل و کاهش مصرف دخانیات و مبارزه با قاچاق دخانیات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

هدف این کنوانسیون و پروتکلهای آن، حفظ نسلهای حال و آینده از اثرات زیان بار بهداشتی، اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی استعمال دخانیات و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانیات است که هر دو سال یکبار دستورالعملها و اسنادی که در حمایت از این دو معاهده بینالمللی تنظیم میشود، در جلسات دو سالانه کنفرانس مورد بررسی و به تصویب اعضا میرسد. در طول برگزاری کنفرانس اعضا کنوانسیون، علاوه بر تصویب اسناد مرتبط به تبادل تجربیات و اقداماتی که در اجرای مفاد این معاهدات داشتند میپردازند.

جمهوری اسلامی ایران متعهد به حفاظت از سلامت عمومی در برابر مصرف مواد دخانی و اجرای مفاد کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات است با توجه به اهمیت کنترل مصرف و حذف استنشاق تحمیلی دود سیگار به خـصوص نـزد جوانـان و نیز نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا درخصوص اثرات سو مصرف مواد دخانی بر کنترل همهگیری کرونا، ریاست ایران بر نهمین کنفرانس جهانی کشورهای عضو کنوانسیون کنترل مواد دخانی از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تسلیت آقای خمسه

تازه ترین‌ها

رئیس و اعضای جدید هیات مدیره اتحادیه عطاران مشخص شدند

لزوم توجه به «مالیات» بر «سیگار» در بودجه ۱۴۰۲

سوءقصد به جان معاون وزارت صمت

۵۰۰۰ میلیارد تومان تنها بخشی از درآمد دولت از دخانیات

دستور العمل پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی

وضعیت قرمز ایران در مالیات بر دخانیات/فروش دخانیات در دکه‌های مطبوعاتی قانونی شد!

ساماندهی عرضه دخانیات با رویکرد کاهش مصرف و مبارزه با قاچاق و تقلب

تداوم رویاپردازی سامانه ای وزارت صمت؛ گرانفروشی تا یک ماه دیگر حل خواهد شد!

آمادگی برای دریافت پیشنهادات حل مشکل سامانه

صنعت پخش کالای دخانی در بن بست مقررات مخل کسب وکار

انجمن های تخصصی مشکلات تبصره ۴ الحاقی ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اعلام کنند

ابلاغ آیین نامه تعیین مرجع ایرانی یا خارجی بودن کالای مکشوفه

دخانیات، در صدر کشفیات قاچاق

مارلبرو، محصولی قاچاق و رازآلود

بهبود کیفیت فرآوری توتون به کمک تحقیقات

ممنوعیت تبلیغ محصولات نوپدید سیگار و قلیان الکترونیکی

مصرف سیگار در ایران چقدر است؟

کالای قانونی ، قاچاق تلقی میشود

ابلاغ نرخ مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی آسیب رسان به سلامت

ره آورد یک دهه بی تدبیری

ایران؛ بهشت صنایع دخانی / لغو ممنوعیت تولید تنباکوی معطر

تصمیمات ستاد هماهنگی مبارزه با قاچاق و کالای تقلبی (با محوریت دخانیات و لوازم یدکی)

بوی دود فساد می‌آید

ممنوعیت عرضه محصولات دخانی در فروشگاه‌های زنجیرهای، فرانچایز و فروش اینترنتی

تاراج کشت توتون با واردات