نهمین کنفرانس جهانی  اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات برگزار شد

نهمین کنفرانس جهانی اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات برگزار شد

نهمین کنفرانس جهانی اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات (FCTC) از 17 تا 22 آبان 2021 به ریاست سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو به مدت یک هفته کار خود را آغاز کرد.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری ایرنا، اسماعیل بقائیهامانه در سخنرانی افتتاحیه این کنفرانس همه را دعوت کرد که به مسئولیت جمعی خود برای رسیدگی به پیامدهای همهگیری مواد دخانی برای سلامت عمومی مردم جهان عمل کنند.

جمهوری اسلامی ایران در سالهای 1384 و 1398 به دو معاهده چارچوب کنوانسیون کنترل دخانیات و پروتکل ریشه کنی تجارت غیر قانونی محصولات دخانی  پیوسته است این دو سند تنها معاهداتی هستند که ذیل سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با اثرات زیانبار مواد دخانی تدوین شدهاند.

بقایی در این نشست ضمن اشاره به آثار مخرب همهگیری کرونا و تأثیرات مخرب استعمال دخانیات بر افزایش ریسک ابتلا و پیشروی این همهگیری جهانی، به ابتکار ایران جهت طرح تنها بیانیه این نشست اشاره کرد که قرار است ذیل دستور کار شماره 6 کنفرانس با عنوان «بیانیه نهمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات و بازیابی پسا کرونا» مطرح شود.

در نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات، که به صورت مجازی (با حضور فیزیکی هیأت رئیسه در دبیرخانه کنوانسیون در ژنو) برگزار شد، پس از مراسم افتتاحیه، دستور کار و برنامه عمل این نشست با اجماع تمام دولتهای عضو کنوانسیون به تصویب رسید. در این نشست که تا روز شنبه 22 آبان 1400 ادامه داشت، سایر موضوعات دستور کار از قبیل درخواست عضویت ناظر کشورها و پیشبرد جهان شمولی اجرای کنوانسیون کنترل دخانیات به همراه راهکارهای کنترل و کاهش مصرف دخانیات و مبارزه با قاچاق دخانیات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

هدف این کنوانسیون و پروتکلهای آن، حفظ نسلهای حال و آینده از اثرات زیان بار بهداشتی، اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی استعمال دخانیات و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانیات است که هر دو سال یکبار دستورالعملها و اسنادی که در حمایت از این دو معاهده بینالمللی تنظیم میشود، در جلسات دو سالانه کنفرانس مورد بررسی و به تصویب اعضا میرسد. در طول برگزاری کنفرانس اعضا کنوانسیون، علاوه بر تصویب اسناد مرتبط به تبادل تجربیات و اقداماتی که در اجرای مفاد این معاهدات داشتند میپردازند.

جمهوری اسلامی ایران متعهد به حفاظت از سلامت عمومی در برابر مصرف مواد دخانی و اجرای مفاد کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات است با توجه به اهمیت کنترل مصرف و حذف استنشاق تحمیلی دود سیگار به خـصوص نـزد جوانـان و نیز نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا درخصوص اثرات سو مصرف مواد دخانی بر کنترل همهگیری کرونا، ریاست ایران بر نهمین کنفرانس جهانی کشورهای عضو کنوانسیون کنترل مواد دخانی از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

محرم

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دولت آتی و چالش‌های پیش رو

اردیبهشت ماه پرکار نیروی انتظامی

بازار ویپ در ایالات متحده به 2.67 میلیارد دلار رسید

حاشیه بافی‌های خاتوتون سلطنه

یک هزار تنباکو کار اصفهانی از کار بیکار شدند

پیشنهاد جریمه ۱۰۰ میلیونی برای تخلفات تبلیغاتی

BAT همچنان متعهد به آینده بدون دود است

سیگار هم برای شما ضرر دارد و هم محیط‌زیست

نقش دخانیات در اقتصاد تایلند

دوگانه صنعت دخانیات -سلامت؛ ضرورت‌ها و ابعاد مغفول

نهادینه‌سازی فرهنگ بدون دخانیات در پایانه‌ و سراهای محلات

صرافی‌های غیرمجاز، منبع تامین پول سیگار قاچاق

اظهارات متناقض درباره سطح زیر کشت توتون در ایران

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی و اعلام عزای عمومی در پی شهادت‌ رئیس‌جمهور و همراهان گرامی ایشان

حادثه برای رئیس جمهور

آیت‌ا... رئیسی و تیم همراه به شهادت رسیدند

روزشمار هفته ملی بدون دخانیات سال ۱۴۰۳ اعلام شد

امضا تفاهم نامه همکاری مشترک بین استانداری گلستان و شرکت دخانیات ایران

نهضت تنباکو، نخستین جنبش سراسری مردم علیه استبداد + فیلم

جنبش تنباکو؛ نخستین و گسترده‌ترین جنبش مردمی علیه استبداد

انتصاب مسعود حشمتی پور به عنوان مشاور وزیر و رئیس مرکز طراحی ، توسعه و راهبری سامانه های جامع وزارت صمت

اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به محصولی که نمی‌توان به آن اعتماد کرد!

«ساعت شش صبح خدا بخیر کنه» !!!

دستاوردهای شرکت دخانیات در نمایشگاه ایران اکسپو

قاچاق چند میلیون دلاری سیگار ناسالم