به مناسبت انتشار دوازدهمین شماره ماهنامه 
«توتون صنعت»

به مناسبت انتشار دوازدهمین شماره ماهنامه «توتون صنعت»

فرداد امیراسکندری، مدیر مسئولـ با انتشار دوازدهمین شماره توتون صنعت یکسال از آغاز انتشار ماهنامه و حضور آن در عرصه مطبوعات کشور گذشت. اولین شماره ماهنامه «توتون صنعت» اولین و تنها نشریه صنعت دخانیات کشور هم به شمار میرفت که در آبانماه سال 1399 منتشر گردید. بعد از آزادسازی صنعت دخانیات کشور و به نوعی پایان انحصار دولتی که سال 1391 نقطه آغازین آن بود خلأهای موجود در محیط کسبوکار صنعت خود را نشان داد. صنعتی که حدود 9 دهه به صورت انحصاری و دولتی مدیریت شده بود اینک در میدان رقابت برای بقاء در مقابل واردات، محصولات غیرمجاز و قاچاق و تعارض بین صنعت و سلامت بهشدت نیازمند روشنگری و پایهگذاری یک گفتمان جدید بود. حتی تجارب و دستاوردهای قریب به یک قرن فعالیت نیاز به مستندسازی داشت و نباید به فراموشی سپرده میشد. عمق صنعت و پیوندهای فراوان اقتصادی و اجتماعی آن با فعالیتهای پیشین و پسین  خود برای همگان بالاخص قانونگذاران و سیاستمداران چندان روشن نبود و لازم بود که رسانه به عنوان یکی از الزامات و عناصر حضور و بقاء فعالیت بخش خصوصی به حلقه مولفههای محیط کسبوکار صنعت دخانیات که اینک در معرض مواجهه با نیروهای بازار بود افزوده شود. در طول یکسال انتشار ماهنامه توتون صنعت و در شمارههای مختلف سعی شد که دامنه و ابعاد صنعت از مزرعه تا کارخانه و نیز نقش و اثرگذاری آن در تأمین نیاز داخل، صیانت از منابع ارزی و اشتغال به روشنی ترسیم شود. قوانین و مقررات حاکم و ناظر بر صنعت چه در سطح ملی و چه در ابعاد بینالمللی و تعهدات ناشی از الحاق جمهوری اسلامی ایران به معاهدههای بینالمللی در زمینه کالای دخانی در شمارههای متوالی درج و به فعالان صنعت اطلاعرسانی شود، تهدیدهای محیطی همچون قاچاق محصولات دخانی تا حد ممکن ریشهیابی و آثار آن یادآوری شود و برخی خلأها در قوانین و مقررات شناسایی و ضرورت اصلاح آنها اعلام گردد، مجموعه نهادها و سازمانها و مراجع ذیمدخل در امور حاکمیتی صنعت معرفی شوند و آثار درآمدی صنعت دخانیات برای دولت به درستی برآورد و تبعات نرخگذاری و اخذ مالیات بدون انجام مطالعات کارشناسی تبیین گردد. با وجود این سعی کردیم از دغدغه متولیان سلامت هم غافل نشویم و تا حد ممکن دغدغههای این عزیزان را هم با هدف ایجاد همگرایی و اشتراک نظر بین مدافعان سلامت و فعالان صنعت در مواجهه با نوع بسیار آسیبرسان کالای دخانی یعنی «کالای دخانی قاچاق» مطرح کنیم. در کنار انتشار کاغذی، سایت ماهنامه نیز به آدرسtotonsanat.ir  طراحی و راهاندازی شد که ضمن تسهیل دسترسی و بسط دامنه اطلاعرسانی به عنوان آرشیوی است از سیر وقایع و تحولات صنعت که میتواند مورد استفاده پژوهشگران، محققان و کارشناسان باشد.

زمینه فعالیت نشریه طبق پروانه انتشار «اقتصادی» است بنابراین حوزه اطلاعرسانی توتون صنعت محدود به صنعت دخانیات نیست و در ادامه سعی بر این است که ضمن حفظ رسالت آغازین نشریه، در خدمت به این صنعت و گسترش دامنه آن به وقایع و اتفاقات و تحولات و نوآورها در سطح بینالمللی در زمینه صنعت دخانیات، مباحث اقتصادی در کلان اقتصاد نیز که بر محیط کسب و کار کلیه صنایع اثرگذار است مورد توجه باشد.

و اینک در آغاز دومین سال انتشار و فعالیت و علیرغم همه مسائل و مشکلات فنی و اقتصادی موجود پیشپای اکثر دستاندرکاران امور مطبوعاتی، محدودیت مضاعف منع تبلیغ هم همچون صنعت بر رسانه مرتبط نیز سایه انداخته و نشریه را از اصلیترین منبع درآمدی سایر نشریات یعنی درآمد آگهی محروم ساخته است. اما آنچه موجب انگیزه برای ادامه فعالیت بوده و هست بازخورد مناسب انتشار نشریه در بین فعالان صنعت، تولیدکنندگان، تشکلهای مرتبط و حتی مراجع تصمیمگیری و سیاستگذاری در این یکسال بود که موجب دلگرمی و امید به ادامه فعالیت است و ضمن اینکه ماهنامه دارای استقلال عمل در سیاستگذاری برای انتخاب و نشر مطالب است، در تداوم راه همچنان خود را نیازمند ارتباط دو سویه با همه دستاندرکاران و فعالان این صنعت یکصد ساله میدانیم.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تازه ترین‌ها

برنامه مدونی برای ساماندهی مشکلات توتون‌کاران در دستور کار داریم

دوراهی تأمین ارز کالاهای اساسی

اقدامات وزارت صمت برای رفع مشکلات توتونکاران

گزارش روزنامه دنیای اقتصاد از صنعت دخانیات

نهمین کنفرانس جهانی اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات برگزار شد

فقط 3درصد میزان سیگار قاچاق شده به داخل کشور کشف می شود

بازداشت معاون سابق وزیر صمت و دبیرکارگروه تنظیم بازار

مراسم معارفه و تکریم مدیرعامل موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد برگزار شد

احتمال افزایش دوباره قیمت سیگار از دی‌ماه/ سوءاستفاده از تغییر بسته‌بندی شرکت JTI توسط دلالان/ ۵۰ درصد بازار دست یک کمپانی خارجی است

ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی شد

سایه تقلب ترکیه و هند بر سر تنباکوی سنتی اصفهان

دولت در گرداب ارز جهانگیری

استفاده از سیگار الکترونیکی کمکی به ترک سیگار نمیکند!

عدم افشای برخی مواد شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی توسط سازندگان

به مناسبت انتشار دوازدهمین شماره ماهنامه «توتون صنعت»

تحقیقات نشان میدهد که ۱۲ هزار سال پیش از دخانیات استفاده میشده است

«دکتر مهدی غضنفری» عضو و رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی شد

1،600،000،000،000،000 تومان یارانه پنهان در یکسال

14 درصد افزایش تولید سیگارت در نیمه اول امسال

محورهای بودجه 1401 کل کشور

محکومیت ۴۰۰ میلیونی قاچاقچی سیگار در قزوین

خود باوری در صنعت دخانیات با شکست انحصار

ما را با انگلیس و استرالیا مقایسه نکنید قاچاق را کنترل کنید

گزارش تصویری برداشت توتون استان گلستان

مجمع عمومی عادی به طور فوقالعاده انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان وصادرکنندگان محصولات دخانی برگزار شد