مالیات نگرفتن از سیگار یعنی همراهی با مافیا
مدیر عامل شرکت دخانیات ایران:

مالیات نگرفتن از سیگار یعنی همراهی با مافیا

مدیر عامل شرکت دخانیات ایران با بیان اینکه مالیات نگرفتن از سیگار یعنی همراهی با مافیا، گفت: شبکه قاچاق و شرکت‌های تولید سیگار‌های خارجی هماهنگ عمل می‌کنند لذا ما به عنوان تولید کننده سیگار موافق ۱۰۰ درصدی اخذ مالیات هستیم.

به گزارش توتون صنعت ،  مدیر عامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت دخانیات ایران در برنامه رادیویی نیم نگاه رادیو سلامت با بیان اینکه سیگار یک کالای مذموم است و برای سلامتی انسان ضرر دارد، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در دنیا نرخ مصرف سیگار با قیمت ارتباط مستقیم دارد. یعنی اگر قیمت سیگار به سطحی از مبلغ برسد، مصرف آن هم کنترل و هم کاهش پیدا می کند.

وی افزود: بر اساس مطالعاتی که در شرکت دخانیات انجام شد، سرانه مصرف سیگار در کشورهای مختلف دنیا و حجم درآمدشان از مالیات سیگار مشخص است.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با بیان اینکه در ایران مالیاتی که از دخانیات گرفته می شود کمتر از ۲۰ درصد و آن در قالب ارزش افزوده است، افزود: ولی همین شاخص در بسیاری از کشورها بیش از ۷۶ درصد است. در واقع سهم درآمد دولت از مالیات در ایران کمتر از یک و هشت دهم درصد است.

شیخان با طرح این سوال که چرا عده ای با گرفتن مالیات از سیگار مخالفند، گفت: این کاملا مشخص است. ۲ شرکت خارجی بیش از دو دهه وارد ایران شدند و سیگار تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه این شرکت های خارجی، خارج از چارچوب و استانداردهای  داخلی کشور و منافع ملی در حال تولید سیگار هستند، تاکید کرد: به عنوان مثال وقتی به سوپرمارکت های سطح کشور می روید، می بینید که استندهای سیگار های خارجی دقیقا پشت فروشنده قرار دارد و سیگار های متنوع با قیمت های مختلف به چشم می آید و این خود یک تبلیغ سیگار است. این در حالی است که تبلیغ سیگار در همه جای دنیا و از جمله طبق قانون جمهوری اسلامی ایران و مصوبه مجلس شورای اسلامی ممنوع است.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با تاکید بر اینکه نظارتی بر اجرای درست این قانون وجود ندارد، افزود: این شرکت های خارجی می‌گویند برای چه ما باید بخشی از درآمد خود را به دولت ایران بدهیم. ما محصول خود را در بازار می فروشیم و مالیات هم نمی دهیم.

شیخان گفت: در حال حاضر دولت از بابت فروش میلیاردها نخ سیگار در کشور، فقط  ارزش افزوده می‌گیرد و این ارزش افزوده از خریدار گرفته می شود.

وی افزود: سال گذشته به بهانه قاچاق مانع تصویب قانون برای اخذ مالیات از سیگار شدند. این یک کم لطفی بود. متاسفانه فراتر از این کم‌لطفی، همراهی با مافیای سیگار بود.

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت دخانیات ایران با بیان اینکه قاچاق زمانی اتفاق می افتد که قیمت کالای داخلی یک حدی بالاتر از کالای خارج باشد و کالای خارجی ارزانتر وارد کشور شود، تاکید کرد: در حال حاضر با آنکه از سیگار مالیات گرفته نمی‌شود، قاچاق صورت می‌گیرد.

شیخان گفت: شبکه قاچاق و شرکت های خارجی تولید کننده سیگار در داخل، بعضا هماهنگ با هم عمل می‌کنند.

وی با بیان اینکه آنهایی که با گرفتن مالیات از سیگار مخالف هستند، منافع شخصی دارند، افزود: اگر اخذ مالیات از سیگار را در چارچوب منافع ملی ببینیم، کسی نباید با آن مخالفت کند. ضمن اینکه مالیات سیگار را باید هدفمند کنیم و متناسب با مصرف باشد و بحث قاچاق بهانه ای نباشد تا عده ای به آن دامن بزنند.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با تفکیک میزان اخذ مالیات از سیگارهای داخلی و خارجی گفت: باید از تولید داخلی با یک رقم مالیات گرفت واز تولیدات شرکت های خارجی که منافع ملی را از کشور خارج می کنند، با رقم بیشتر مالیات بگیریم.

شیخان با بیان اینکه باید بخشی از درآمد دولت، مالیات سیگار باشد، تصریح کرد: دولت و مجلس باید نسبت به اخذ مالیات از سیگار هماهنگ باشند و منافع ملی را در نظر بگیرند.

وی تاکید کرد: ما به عنوان تولید کننده سیگار موافق صدرصدی اخذ مالیات هستیم و معتقدیم منافع ملی، سلامت جامعه و درآمد دولت از مالیات سیگار را باید به صورت یک مجموعه کامل ببینیم و بعد تصمیم بگیریم.

توتون صنعت : این اولین بار است که مدیر یک صنعت دخانی از افزایش مالیات کالای دخانی استقبال می کند.

 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تبریک سال نو

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

مدل جهانی مالیات‌ستانی از حقیقی‌ها

منابع ناشی از افزایش قیمت سیگار صرف احداث و تجهیز مراکز ناباروری و ورزش همگانی می شود

مروری بر سیر پیشنهادات مالیات کالای دخانی در لایحه بودجه سال 1402 کل کشور

دستگاه‌های کم‌کار در مقابله با دخانیات، تعقیب قضایی می‌شوند

بهره‌گیری از تجربیات اصناف در مبارزه با قاچاق

تهدید معیشت هزاران کشاورز با رشد نجومی مالیات تنباکوی معسل

ضرورت شفاف سازی مالیات دخانیات

باز هم بازدارندگی سامانه ها

عرصه بر کسب و کارها تنگ تر می شود

برگزاری انتخابات دهمین دوره هیات نمایندگان اتاق‌ها به 20 اسفند موکول شد

شرط اصلی تمدید مجوز کالای دخانی شفافیت در سامانه جامع تجارت است

تناقض در آمار و اطلاعات مالیات دخانیات

افزایش ۴۹ درصدی حقوق کارگران در سال آینده

توافق برای کشت و تامین توتون در زیمبابوه

افزایش مالیات محصولات دخانی در لایحه بودجه 1402

آیین‌نامه‌ تعیین فهرست محصولات‌ دخانی ایرانی دارای نشان جهانی تصویب شد

وضعیت نابسامان شرکت دخانیات در استان های شمالی قابل قبول نیست

زنجیره ارزش جهانی توتون و سیگارت

از بدهی به شرکت دخانیات تا راهکار افزایش سهم سیگارهای ایرانی

برخورد دولت با بخش «تولید» در لایحه بودجه 1402 صادقانه نیست

بررسی طرح استیضاح وزیر بهداشت در نشست یکشنبه هفته آینده کمیسیون بهداشت

مطالبات حوزه بهداشت و درمان دامغان با کندی پیگیری می‌شود

استیضاح وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کمیسیون ارجاع شد

تولیدکنندگان ۵۰ درصد قیمت فروش را مالیات می‌دهند

مالیات بیست هزارتومانی برای تنباکوی هفت هزارتومانی