شرکت دخانیات در حال فروپاشی است
بررسی چالش‌های صندوق‌های بازنشستگی؛ رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی :

شرکت دخانیات در حال فروپاشی است

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از زیان‌ده بودن اکثر صندوق های بازنشستگی گفت از مجموع ۱۸۷ شرکت بازنشستگی، ۴۳ شرکت سودآور است؛ بعضی از شرکت های زیان‌ده از شرکت های سودده پول می گیرند تا تعادل برقرار شود. کجای دنیا این عدالت است؟

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری ایسنا، مهدی عیسی زاده در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 20 دی) مجلس پس از قرائت گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد ارزیابی ابعاد چالشی صندوق‌های بازنشستگی و عملکرد دستگاه‌های اجرایی مربوط (با محوریت احکام قانونی، بودجه‌ای و جهت‌گیری بودجه ۱۴۰۲) در صحن مجلس، با بیان اینکه «بحران صندوق های بازنشستگی یکی از موضوعاتی است که ایران اسلامی با آن درگیر است»، اظهار کرد: کارشناسان و سیاستمداران همه برای این موضوع بحران آفرین بخش اقتصادی کشور ابراز نگرانی کرده‌اند و از آن به عنوان یک ابرچالش در اقتصاد ایران نام می برند.

وی افزود: وابستگی روزافزون و نگران کننده صندوق های بازنشستگی به منابع دولتی و بودجه عمومی از جمله مهمترین نشانه های ورشکستگی آنها به شمار می آید و در سال های گذشته هیچ راه حل مهمی برای رهایی از این معضل پیدا نشده است. ما ۱۸ صندوق بازنشستگی داریم و از این ۱۸ صندوق فقط ۲ صندوق قانون دارد و مابقی براساس آیین نامه و دستورالعمل داخلی اداره می شوند. اگر این صندوق ها با دستورالعمل های داخلی اداره شود این اتفاق می افتد که سرمایه همه بازنشستگان و شاغلانی که ۳۰ سال کار کرده و این اموال را به صندوق بازنشستگی ارائه کرده اند، نابود می‌شود.

نماینده میاندوآب در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از زیان ده بودن اکثر صندوق های بازنشستگی اظهار کرد: از مجموع ۱۸۷ شرکت بازنشستگی، ۴۳ شرکت سودآور است. بعضی از شرکت های زیان ده از شرکت های سودده پول می گیرند تا تعادل برقرار شود. کجای دنیا این عدالت است؟ نمایندگان؛ شما این عدالت را چطور می نویسید؟

عیسی زاده با انتقاد از وابستگی بسیاری از صندوق های بازنشستگی به دولت عنوان کرد: برخی صندوق های بازنشستگی مانند کشوری به دولت و به بودجه وابسته هستند، اگر روزی پول اینها پرداخت نشود، قادر به ادامه حیات نیستند. وضعیت نقدینگی صندوق ها در دنیا بدین شکل است که نقدینگی را یک فرصت بین المللی می دانند و صادرات و واردات انجام می شود، اما در ایران قانونی داریم که بازنشستگان نمی توانند صادرات و واردات انجام دهند و موانع متعددی در این زمینه وجود دارد.

رئیس کمیسیون اجتماعی با بیان اینکه «شرکت دخانیات در حال فروپاشی است»، ادامه داد: این شرکت حدود ۴۵ میلیارد زیان انباشته دارد و ۴ هزار میلیارد بدهی و بر مبنای آمار دیوان محاسبات ۲۰۰ پرونده دارد و نمی تواند ادامه کار دهد و از وزیر کار می خواهیم به این موضوع توجه ویژه کند.

وی گفت: ما باید در بازنشستگان امید به معیشت و رسیدگی به درمانشان را ایجاد کنیم. در جلساتی به عنوان فراکسیون و یا جلساتی با کمیسیون اجتماعی، بازنشستگان نسبت به آینده شان بسیار ناامید بودند.

عیسی زاده در پایان با انتقاد از برخی از انتصابات در هلدینگ ها تصریح کرد: انتصابات معلوم نیست برچه اساسی بوده است، فردی با مدرک جغرافیا، شرکتی که کاملا فنی است را مدیریت می کند و یا با مدرک فلسفه یک هلدینگ صنعتی را مدیریت می‌کند.

 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تبریک سال نو

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

مدل جهانی مالیات‌ستانی از حقیقی‌ها

منابع ناشی از افزایش قیمت سیگار صرف احداث و تجهیز مراکز ناباروری و ورزش همگانی می شود

مروری بر سیر پیشنهادات مالیات کالای دخانی در لایحه بودجه سال 1402 کل کشور

دستگاه‌های کم‌کار در مقابله با دخانیات، تعقیب قضایی می‌شوند

بهره‌گیری از تجربیات اصناف در مبارزه با قاچاق

تهدید معیشت هزاران کشاورز با رشد نجومی مالیات تنباکوی معسل

ضرورت شفاف سازی مالیات دخانیات

باز هم بازدارندگی سامانه ها

عرصه بر کسب و کارها تنگ تر می شود

برگزاری انتخابات دهمین دوره هیات نمایندگان اتاق‌ها به 20 اسفند موکول شد

شرط اصلی تمدید مجوز کالای دخانی شفافیت در سامانه جامع تجارت است

تناقض در آمار و اطلاعات مالیات دخانیات

افزایش ۴۹ درصدی حقوق کارگران در سال آینده

توافق برای کشت و تامین توتون در زیمبابوه

افزایش مالیات محصولات دخانی در لایحه بودجه 1402

آیین‌نامه‌ تعیین فهرست محصولات‌ دخانی ایرانی دارای نشان جهانی تصویب شد

وضعیت نابسامان شرکت دخانیات در استان های شمالی قابل قبول نیست

زنجیره ارزش جهانی توتون و سیگارت

از بدهی به شرکت دخانیات تا راهکار افزایش سهم سیگارهای ایرانی

برخورد دولت با بخش «تولید» در لایحه بودجه 1402 صادقانه نیست

بررسی طرح استیضاح وزیر بهداشت در نشست یکشنبه هفته آینده کمیسیون بهداشت

مطالبات حوزه بهداشت و درمان دامغان با کندی پیگیری می‌شود

استیضاح وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کمیسیون ارجاع شد

تولیدکنندگان ۵۰ درصد قیمت فروش را مالیات می‌دهند

مالیات بیست هزارتومانی برای تنباکوی هفت هزارتومانی