حذف تصویر«میوه» از پاکت‌های تنباکو
تغییر تصاویر هشداری پاکت‌های سیگار از ۱۴۰۳

حذف تصویر«میوه» از پاکت‌های تنباکو

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت از تغییر تصاویر هشداری پاکت‌های محصولات دخانی از سال آتی خبر داد و گفت: تاکید ویژه ما تغییر بسته بندی تنباکوهای میوه‌ای است تا تصاویر میوه‌های مفید را از روی پاکت‌ها حذف کنند و همچنین در مورد پاکت‌های سیگار هم شکل بسته‌ها باید به گونه‌ای باشد که ترویج کننده مصرف نباشد.
به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری ایسنا بهزاد ولی‌زاده در مورد آخرین اخبار از استانداردسازی بسته بندی محصولات دخانی گفت: 8 تصویر از میان تصاویر طراحی و ارزیابی شده، در جلسات مشترک با ارگان‌های عضو ستاد کشوری کنترل دخانیات و نهادهای ذیربط انتخاب شد (6 تصویر برای بسته‌بندی سیگار و 2 تصویر برای بسته‌بندی تنباکو) و به زودی برای هماهنگی درج روی بسته بندی‌های محصولات دخانی به وزارت صمت ارسال خواهد شد.
وی با تاکید بر اهمیت اجرای سیاست استانداردسازی بسته بندی محصولات دخانی به عنوان یکی از راهکارهای موثر بر کاهش میزان تبلیغات و جذابیت بسته‌بندی این محصولات، که می‌تواند منجر به پیشگیری و افزایش تقاضا برای ترک مصرف دخانیات شود، اظهار کرد: در این جلسات پیش‌نویس تنظیم شده برای دستورالعمل استانداردسازی بسته بندی محصولات دخانی، بارها مورد بررسی قرار گرفته است و در نهایت فرصتی در نظر گرفته شده که وزارت صمت نظرات نهایی خود را اعلام کند. امیدواریم همراهی و حمایت لازم در اجرای مصوبات دهمین جلسه ستاد کشوری کنترل دخانیات انجام شود تا الزامات بسته‌بندی هم با تغییر تصاویر و پیام‌های هشدار دهنده عملیاتی شود.
ولی‌زاده تاکید کرد: در حال حاضر بسته‌های متنوع و رنگی محصولات دخانی را در بازار می‌بینیم که مصرف‌کنندگان از جمله زنان و جوانان را ترغیب به خرید این نوع از محصولات می‌کند و ما به دنبال ضابطه‌مند شدن این موضوع هستیم تا بسته‌بندی به صورت استاندارد و همانگونه که در 22 کشور جهان، از جمله عربستان و عمان اجرایی می‌شود را دنبال کنیم.
رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، تاکید کرد: در این زمینه تاکید ویژه ما تغییر بسته بندی تنباکوهای میوه‌ای است تا تصاویر میوه‌های مفید را از روی پاکت‌ها حذف کنند. در مورد پاکت‌های سیگار هم شکل بسته‌ها باید به گونه‌ای باشد که ترویج کننده مصرف نباشد. برخی گروه‌های سنی به خاطر نوع بسته و شکل نخ سیگار اقدام به خرید سیگار می‌کنند. وی افزود: افراد نباید با این باور غلط که "سیگارهای باریک کم‌ضررتر است" گمراه شوند. سیگار در هر شکل و ابعادی برای سلامت افراد مضر است.
ولی‌زاده تاکید کرد: پس از طی فرایندهای مربوطه، وزارت صمت هماهنگی لازم را با صنایع تولیدی برای تغییر تصاویر پاکت‌های محصولات دخانی انجام خواهد و می‌توان پیش‌بینی کرد که پس از درنظر گرفتن مهلت مشخص(6 ماه) برای صنایع که محصولات تولید شده قدیمی به فروش برسد، از سال 1403 تصاویر هشداری روی پاکت‌های محصولات دخانی تغییر کند.

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

زمزمه‌های افول یک بنگاه بزرگ اقتصادی دیگر

مراکز آموزشی تا شعاع 100 متری از عرضه و استعمال مواد دخانی پاکسازی می‌شوند

دخانیات هم سرطان‌زاست، هم پرونده‌زا

شرکت دخانیات ایران با مولدسازی املاک نامولد از زیان خارج می‌شود

عوارض ومالیات‌ها و عدم تخصیص ارز عامل افزایش قیمت دخانیات و رونق قاچاق

دستگیری باند حرفه‌ای قاچاق سیگار و تنباکو در قم

جریمه 32 میلیارد ریالی قاچاقچی سیگار در شهرری

هر خانواده چقدر هزینه دخانیات می‌کند؟

یک استفاده مفید و باور نکردنی از ته سیگار

قوانین و مقررات مخل کسب وکار چالش بزرگ بخش خصوصی

معضل ثبت آنی و ریشه‌های آن

اعلام ورود قطعی محمد شیخان به انتخابات تالش

شناسایی دست کم 8 محموله و انهدام یک باند قاچاق کالای دخانی

کشفیات کالای دخانی در دی ماه

فروش آنلاین دخانیات ممنوع است

همه چیز به نفع قاچاق کالای دخانی

40 همت گردش مالی سالانه قاچاق سیگار در کشور

حذف تصویر«میوه» از پاکت‌های تنباکو

سرگردانی عدالت و قانون در بازار دخانیات

بررسی دستورالعمل بسته بندی محصولات دخانی در دستور کار وزارت صمت

کسبه، بی‌اطلاع از قوانین سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی

صنعت دخانیات گرفتار قوانین و مقررات مخل کسب و کار

کشفیات کالای دخانی قاچاق در آذر ماه

افزایش زنان سیگاری، شکستی بر سیاست‌های قیمتی

اولویت‌های راهبردی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 1403 ابلاغ شد