تبلیغ نمایشگاه
آخرین جزئیات بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان
مدیرکل وصول حق‌بیمه سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد

آخرین جزئیات بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان

با توجه به نام‌گذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها سازمان تامین اجتماعی در ابتدای سال بخشنامه جدیدی را برای اعمال بخشودگی جرائم کارفرمایانی که در سال‌های گذشته به دلیل مشکلات مالی موفق به پرداخت حق بیمه نشده‌اند؛ صادر 
کرده است.
به گزارش توتون صنعت به نقل از پایگاه خبری سازمان تامین اجتماعی  برای آشنائی با جزئیات این بخشنامه و نحوه استفاده کارفرمایان از مزایای مقرر در آن محمد گورابی، مدیرکل وصول حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی در گفتگویی به سئوالات در این زمینه پاسخ داد.

در ابتدا بفرمائید که چه کارفرمایانی مشمول این بخشنامه هستند؟
کارفرمایان کارگاه‌های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف اعم از حقیقی و یا حقوقی دولتی و غیردولتی که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر مبنای لیست بهمن سال 1398 و ارسال لیست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام کنند مشمول این بخشنامه هستند.
به عبارت دیگر در این بخشنامه نوعی مشوق برای کارفرمایان به منظور بازگرداندن سطح اشتغال کارگاهها به بهمن سال 98 و پیش از زمان شیوع کرونا ایجاد شده است و کارفرمایان دارای بدهی به شرطی مشمول بخشودگی جرائم بیمه‌ای می‌شوند که از بهمن 98 تعدیل نیروی انسانی نداشته باشند و یا تعدیل نیرویی که از آن زمان انجام داده‌اند را جایگزین کنند و کارگران جدیدی را به کار بگیرند و البته سطح اشتغال کارگاه را حداقل تا زمان اتمام پرداخت اقساط حفظ کنند.
همچنین کارگاه‌های ورشکسته، درحال‌تصفیه، منحله و فاقد فعالیت، رانندگان، کارگران ساختمانی (سهم بیمه شده و کارفرما) و همچنین کارگاه‌هایی که بدهی آنان صرفا شامل جریمه است، مشمول این بخشنامه نخواهند بود.
نحوه استفاده کارفرمایان مشمول این بخشنامه از مزایای مقرر چگونه است؟
استفاده از مزایای مقرر در این بخشنامه نیازمند مراجعه حضوری کارفرمایان به شعب تأمین اجتماعی نیست و کارفرمایان مشمول این بخشنامه به‌منظور تعیین تکلیف بدهی‌هایی که لغایت اسفند 1399 به مرحله قطعیت رسیده است برای برخورداری از تسهیلات مزبور باید نسبت به ثبت درخواست از طریق سامانه خدمات غیرحضوی سازمان تامین اجتماعی به نشانیeservices.tamin.ir اقدام کنند.
واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی سراسر کشور پس از ثبت درخواست کارفرما، ضمن بررسی موضوع، مراتب پذیرش یا عدم پذیرش درخواست مطروحه را از طریق صندوق شخصی سامانه خدمات غیر حضوری به متقاضی اعلام می‌کنند و کارفرما نیز باید حداکثر ظرف مدت10 روز از تاریخ اعلام پذیرش درخواست، نسبت به پرداخت یکجای بدهی و یا تقسیط آن به‌همراه ارائه وثایق متناسب با میزان بدهی اقدام کنند. بدیهی است عدم پرداخت و یا تقسیط بدهی در این مهلت قانونی به‌منزله انصراف کارفرما برای بهره‌مندی از تسهیلات مقرر در این بخشنامه است.
 کارگاه‌هایی که در سال 99 شروع به فعالیت کرده‌اند و یا کارگاه‌هایی که پس از یک دوره تعطیلی در سال 99 فعال شده‌اند نیز مشمول این بخشنامه هستند؟
بله؛ درخصوص کارگاه‌هایی که در بهمن 1398فاقد لیست و پرداخت حق بیمه بوده‌اند و یا کارگاه‌هایی که در سال 1399 ایجاد شده باشند، لیست ماهی که بیشترین تعداد بیمه شدگان تا اسفند 1399را دارا باشد مبنای تعیین نیروی انسانی کارگاه قرار می‌گیرد.
کارگاه‌هایی که در سنوات قبل ایجاد و فاقد فعالیت بوده و در سال 1399 به بعد مجددا شروع به فعالیت کرده و لیست و حق بیمه کامل کارکنان شاغل خود را ارسال و پرداخت کنند، بیشترین تعداد بیمه شدگان لیست ارسالی در یک سال منتهی به قبل ‌از آخرین لیست پیش از تعطیلی کارگاه، مبنای احتساب سطح اشتغال خواهد بود.
 سازمان تأمین اجتماعی برای تقسیط بدهی و بخشودگی جرائم آیا ضمانت قانونی برای ایفای تعهدات از کارفرمایان دریافت می‌کند؟
به منظور مساعدت با آن دسته از کارفرمایانی که با ایفای تعهدات خود نسبت به پرداخت اقساط بدهی‌های تقسیط شده قبلی خود اقدام کرده‌اند، چک بانکی و سفته به عنوان وثیقه دریافت می‌شود و در خصوص آن دسته از کارفرمایانی که در گذشته علی‌رغم تقسیط بدهی از پرداخت تمام یا بخشی از آن خودداری کرده‌اند در صورت ارائه درخواست با رعایت ضوابط مربوطه و در اجرای ماده 99 آیین نامه اجرایی ماده 50 قانون تامین اجتماعی اخذ ضمانت نامه بانکی و یا سند ملکی معتبر الزامی خواهد بود.
آیا همه جرائم متعلقه بخشیده می‌شود یا بخشی از آن؟
درصورتی که کارفرما اصل بدهی خود را به صورت یکجا پرداخت کند و یا اصل بدهی را برای 12 ماه به صورت اقساطی پرداخت کند، مشمول بخشودگی کامل و 100 درصد جرائم است و چنانچه اصل بدهی را در اقساط 18 ماهه پرداخت کند 85 درصد جرائم مربوطه مشمول بخشودگی خواهد شد. همچنین درصورتی که اصل بدهی را در اقساط 24 ماهه پرداخت کند 75 درصد جرائم؛ درصورتی که اصل بدهی را در اقساط 30 ماهه پرداخت کند 60 درصد جرائم و در نهایت درصورتی که اصل بدهی را در اقساط 36 ماهه پرداخت کند 50 درصد جرائم مربوطه مشمول بخشودگی خواهد شد.
چنانچه کارفرما هریک از اقساط بدهی‌های تقسیط شده موضوع این بخشنامه را در سر‌رسید مقرر پرداخت نکند و یا در مدت یک سال پس از تقسیط یا در طول دوران تقسیط(در مواردی که تقسیط بیشتر از یک سال است) نسبت به کاهش سطح اشتغال مقرر در بندهای فوق اقدام کند، بدهی تبدیل به حال شده و جرائم متعلقه، نسبت به مانده بدهی از تاریخ تبدیل به حال محاسبه و به همراه جرایم قبلی به نسبت مانده بدهی مطالبه و مجددا قابل تقسیط نخواهند بود.
کارفرمایان تا چه تاریخی برای مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری و ثبت درخواست استفاده از مزایای این بخشنامه مهلت دارند؟
زمان اجرای مصوبه از تاریخ صدور لغایت 31 تیر 1400 است اما از کارفرمایان محترم دارای بدهی به سازمان تأمین اجتماعی دعوت می‌کنیم که در اسرع وقت نسبت به پرداخت و یا تعیین تکلیف بدهی خود اقدام کنند و از مزایای این بخشنامه نیز 
برخوردار شوند.

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

پایان شریعتمداری + فیلم

فیلم مراسم افتتاح واحد پرایمری شرکت جی تی آی پارس در زنجان

دلنگرانی‌های رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه

آقای بهداشت این بود دغدغه سلامت

جیب مردم ، منبع نامرئی پول دولت

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده انجمن تولید کنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی

قاچاق بیش از ۶ میلیارد نخ سیگار در سال گذشته

سهم و نقش اقتصاد تریاک!

نادیده گرفتن قوانین و مقررات در واگذاری سهام

وزارت صنعت، معدن و تجارت ، ماموریتها و محدودیتها

تسلیت به جناب آقای صادق کفاشی، همکار گرامی در شرکت دخانیات ایران

قارچی خاک‌زی، بلای جان توتون‌کاران گلستان

استفاده از ارز صادراتی برای رونق واحدهای تولیدی

کنترل تقاضا و مصرف دخانیات در مسیر معکوس

خطر بودجه 1400 ، برنامه رئیس جمهور

ضرورت ثبت اسناد فروش سیگار در سامانه جامع تجارت

تهدید تولید ملی دخانیات و تجارت پرسود خارجی ها

آیین نامه اجرایی قانون جامع کنترل ومبارزه ملی با دخانیات

قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

مالیات سیگار و نوشابه افزایش مییابد

دریافت مابه التفاوت نرخ ارز از واردکنندگان با نرخ قطعی غیرقانونی است

واحد پرایمری شرکت جی تی آی پارس در زنجان با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری افتتاح شد

دستورالعمل اجرایی طرح درمان وابستگی به دخانیات در نظام درمانی کشور ابلاغ شد

وزارت صمت خواب است یا تعطیل؟!

یک واحد صنعتی در زنجان با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری افتتاح شد