در صورت برخورد جدی و مستمر با قاچاق، تولیدکنندگان داخلی قادر به تامین سقف نیاز سیگار کشور می باشند
رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی:

در صورت برخورد جدی و مستمر با قاچاق، تولیدکنندگان داخلی قادر به تامین سقف نیاز سیگار کشور می باشند

محمد رضا تاجدار؛ رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی با تأکید بر اهمیت تداوم طرح برخورد با عرضه سیگار قاچاق گفت: در حال حاضر اکثر دکه‌های روزنامه‌فروشی در شهر‌های بزرگ، سیگار‌های قاچاق خود را به صورت علنی عرضه می‌کنند.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری دانشجو، رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی با تأکید بر اهمیت ادامه یافتن طرح برخورد با قاچاق سیگار گفت: این طرح به صورت پایلوت در آذرماه سال گذشته شروع شد و بنابر اعلام مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار بود بعد از مدتی در سراسر کشور اجرایی شود.
وی ادامه داد: متأسفانه به دلیل آشفتگی بازار کالا‌های اساسی مانند میوه و روغن، نهاد‌های نظارتی بر این حوزه تمرکز کرده و کمتر به مسئله قاچاق دخانیات توجه کردند. به همین دلیل طرح برخورد با عرضه کنندگان سیگار قاچاق نتوانست نتایج مورد انتظار تولیدکنندگان داخلی را به همراه داشته باشد.

عرضه علنی سیگار‌های قاچاق و تقلبی در دکه‌های مطبوعاتی
تاجدار با بیان اینکه مداومت در مبارزه با قاچاق سیگار اهمیت بسزایی دارد، اظهار داشت: عرضه سیگار‌های برند قاچاق و تقلبی در سراسر کشور قابل مشاهده است و متأسفانه در حال حاضر اکثر دکه‌های روزنامه‌فروشی در شهر‌های بزرگ، سیگار‌های قاچاق خود را به صورت علنی عرضه می‌کنند.
رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی گفت: به نظر می‌رسد که قاچاق سیگار در ماه‌های اخیر افزایش پیدا کرده است. این مسئله را می‌توان تا حدودی با مشاهدات میدانی ثابت کرد. چرا که در بازار مولوی تهران و همچنین شهر‌های بزرگ گروه‌های عرضه کننده سیگار‌های برند محرز قاچاق به راحتی در حال فعالیت هستند؛ متأسفانه به دلیل محدودیت‌های کرونایی نماینده‌های رسمی سیگار‌های داخلی تعطیل شده و در مقابل فعالیت خرده‌فروشان بازار غیر رسمی قاچاق افزایش پیدا کرده است.

احتمال کاهش تولید سیگار در سال ۱۴۰۰ به علت افزایش قاچاق دخانیات
تاجدار با اشاره به آمار تولید سیگار در سال ۱۳۹۹، افزود: بر اساس آمار ارائه شده توسط مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در ۱۱ ماه ابتدایی سال گذشته بالغ بر ۵۲ میلیارد نخ سیگار در داخل کشور تولید شده است که البته پیش‌بینی می‌شود که این آمار تا آخر اسفند‌ماه ۹۹ به رقم ۵۵ میلیارد نخ نیز رسیده باشد.
وی با اشاره به روند نامناسب تخصیص ارز در
۶ ماه ابتدایی سال ۹۹ اظهار داشت: به همین دلیل ظرفیت تولید واحد‌های تولیدی در نیمه اول سال گذشته کاهش یافته بود، اما با حل مشکل تأمین ارز توسط بانک مرکزی، شرکت‌های تولیدکننده توانستند که روند تولید خود را بهبود بخشند.
رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی با بیان اینکه تمام اطلاعات لازم در مورد سیگار‌های تولید شده توسط تولیدکنندگان در سامانه جامع تجارت ثبت می‌شود، گفت: امیدواریم که طرح برخورد با برند‌های محرز قاچاق همزمان با اجرای طرح شناسه رهگیری سیگار توسط نهاد‌
های متولی برخورد با قاچاق پیگیری شود.
تاجدار با بیان اینکه گرانی مواد اولیه، کمبود ارز و افزایش مالیات، شرایط تولید را دشوار کرده است، افزود: در صورت کاهش فعالیت واحد‌های تولیدی، سیگار‌های قاچاق و دخانیات تقلبی غیر استاندارد به سرعت سهم خود را در بازار دخانیات ایران افزایش می‌دهند.
وی با اشاره به برآیند میزان تولید سیگار در سال
۱۴۰۰ اظهار داشت: واحد‌های تولیدی در کشور می‌توانند در صورت کاهش قاچاق سیگار و برخورد جدی و مستمر با عرضه کنندگان سیگار‌های قاچاق و تقلبی، سقف نیاز کشور به سیگار را تأمین کنند. اما به دلیل ورود سیگا‌ر‌های قاچاق ارزان قیمت به بازار، به نظر می‌رسد که حداکثر تولید شرکت‌های داخلی در سال ۱۴۰۰ به مانند سال گذشته باشد و چیزی در حدود ۵۰ تا ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید شود.
مانع‌زدایی از مسیر تولید‌کنندگان به وسیله مبارزه با عرضه سیگار‌های قاچاق

به نظر می‌رسد که تمامی نهاد‌های دولتی و دستگاه‌های متولی مبارزه با قاچاق کالا می‌بایست برای اجرای سیاست‌های کلان کشور در رابطه با اقتصاد مقاومتی و همچنین اجرای تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر توازن تولید و مصرف سیگار در داخل کشور عزم خود را جزم کرده و بیش از پیش از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنند.
چندی پیش یاسر سوادکوهی، مدیرکل دفتر هماهنگی امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته بود که طرح برخورد با توزیع سیگار قاچاق در فروردین‌ماه
۱۴۰۰ به دلیل تشدید شیوع کرونا و تعطیلی کسب‌وکار‌ها متوقف شده است.
یکی از مهمترین راه‌های مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی، مقابله با توزیع سیگار‌های قاچاق در سطح عرضه است. متأسفانه، بر اساس آمار‌های ارائه شده توسط مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، می‌توان گفت که میزان قاچاق سیگار در سال‌های گذشته به صورت میانگین بین
۱۵ الی ۲۵ میلیارد نخ سیگار بوده است.
به گفته بسیاری از کارشناسان اکثر محصولات دخانی قاچاق استاندارد نبوده و در محیط‌
های کاملا غیر بهداشتی تولید و بسته‌بندی می‌شوند. با وجود اینکه مصرف دخانیات به طور کلی برای سلامتی انسان ضرر دارد، اما سیگار‌های تولید شده در داخل کشور از هنگام ورود مواد اولیه تا مرحله عرضه در بازار به صورت دقیق مورد بررسی و رصد آزمایشگاه‌ها قرار می‌گیرند و تمامی استاندارد‌های بین‌المللی را دریافت می‌کنند؛ بنابراین آسیب کمتری به نسب سیگار‌های قاچاق و تقلبی به مصرف‌کنندگان وارد می‌کنند.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تازه ترین‌ها

برنامه مدونی برای ساماندهی مشکلات توتون‌کاران در دستور کار داریم

دوراهی تأمین ارز کالاهای اساسی

اقدامات وزارت صمت برای رفع مشکلات توتونکاران

گزارش روزنامه دنیای اقتصاد از صنعت دخانیات

نهمین کنفرانس جهانی اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات برگزار شد

فقط 3درصد میزان سیگار قاچاق شده به داخل کشور کشف می شود

بازداشت معاون سابق وزیر صمت و دبیرکارگروه تنظیم بازار

مراسم معارفه و تکریم مدیرعامل موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد برگزار شد

احتمال افزایش دوباره قیمت سیگار از دی‌ماه/ سوءاستفاده از تغییر بسته‌بندی شرکت JTI توسط دلالان/ ۵۰ درصد بازار دست یک کمپانی خارجی است

ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی شد

سایه تقلب ترکیه و هند بر سر تنباکوی سنتی اصفهان

دولت در گرداب ارز جهانگیری

استفاده از سیگار الکترونیکی کمکی به ترک سیگار نمیکند!

عدم افشای برخی مواد شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی توسط سازندگان

به مناسبت انتشار دوازدهمین شماره ماهنامه «توتون صنعت»

تحقیقات نشان میدهد که ۱۲ هزار سال پیش از دخانیات استفاده میشده است

«دکتر مهدی غضنفری» عضو و رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی شد

1،600،000،000،000،000 تومان یارانه پنهان در یکسال

14 درصد افزایش تولید سیگارت در نیمه اول امسال

محورهای بودجه 1401 کل کشور

محکومیت ۴۰۰ میلیونی قاچاقچی سیگار در قزوین

خود باوری در صنعت دخانیات با شکست انحصار

ما را با انگلیس و استرالیا مقایسه نکنید قاچاق را کنترل کنید

گزارش تصویری برداشت توتون استان گلستان

مجمع عمومی عادی به طور فوقالعاده انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان وصادرکنندگان محصولات دخانی برگزار شد