ماراتن بازنده مالیات دخانیات

ماراتن بازنده مالیات دخانیات

طبق آمار سالانه نزدیک به ۷۰ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید و مصرف می‌شود اگرچه آمارهای غیررسمی این رقم را تا ۱۰۰ میلیارد نخ برآورد کرده‌اند، اما از۷۰ میلیارد نخ سیگار، حدود ۵۱ میلیارد نخ توسط دو شرکت چند ملیتی خارجی با ماهیت آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی یعنی دو شرکت بی‌‌ ای تی و جی‌تی‌آی تولید می‌شود. موضوع مالیات دخانیات در اغلب کشورها به‌عنوان راهکاری برای کاهش مصرف و کنترل آن است و در کشور ما نیز به‌رغم اهمیت آن، همواره بین دولت، مجلس و تولیدکنندگان مواد دخانی بر سر این موضوع بحث است  و نمونه عینی آن خروجی بودجه ۱۴۰۲ است.در میان تمام مناقشات پیش آمده، مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، برای مالیات بر سیگار و محصولات دخانی بودجه(۱۴۰۲)(احکام دایمی) دو سناریو را ارایه کرده است:

دراین‌ بین دو شرکت چندملیتی خارجی که عمدتاً واردکننده سیگار بودند برای آن‌ها مقرون به صرفه نیست که با توجه به تعرفه وارداتی، سیگار به‌صورت رسمی وارد کنند به همین دلیل با تولید داخل به سود هنگفتی از صنعت دخانیات دست پیداکرده و از پرداخت مالیات با انواع ترفندها هم سرباز می‌زنند و اینجاست که ماجرای اخذ مالیات بر دخانیات با تمام تلاش‌ها بی‌نتیجه می‌ماند.

دکتر محمدرضا مسجدی، دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران بارها اعلام کردند که افزایش مالیات دخانیات نه‌تنها باعث افزایش قاچاق نمی‌شود بلکه اهرمی برای کاهش مصرف دخانیات است. وی همواره بر اصلاح شیوه اخذ مالیات بر دخانیات تأکیددارند و یادداشتی را هم تهیه کردند.

به گزارش توتون صنعت به نقل از روابط عمومی «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران»، در این یادداشت آمده است: واردات سیگار تقریباً صفر است وارایه ارقامی مبنی بر این‌که مالیات سیگار وارداتی ۱۱۸ درصد شده است، فقط به سود مافیای داخل کشور می‌باشد که متأسفانه  ۷۰ درصد آن  توسط شرکت‌های بین‌المللی یعنی jti و bat تولید و عرضه می‌شود و سهم شرکت دخانیات ایران و بخش خصوصی کمتر از ۲۰ درصد است.

بر اساس محاسبات انجام‌شده گردش پولی سیگار در سال گذشته بالغ‌بر ۳ میلیارد دلار بوده است.

با توجه به میزان تولید سیگار در کشور و گردش مالی چند هزار میلیارد تومانی بازار دخانیات، فرمول پیشنهادی سازمان امور مالیاتی برای میزان مالیات دخانیات برای سال ۱۴۰۲، ۲۲ همت برآورد شده بود که متأسفانه در پی مصوبه مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۲ میزان آن به یک‌سوم  کاهش پیدا کرد.

هم‌اکنون هم با اینکه چند روزی از آغاز سال نو نگذشته، قیمت اغلب سیگارهای عرضه‌شده در کشور بین ۵۰ تا ۱۲۰٪ افزایش‌یافته و افراد سیگاری گران‌تر می‌خرند و  با توجیهات غیرعلمی و بدون استناد در دولت و مجلس، حتی به پیشنهاد مرکز آموزش و پژوهش سازمان امور مالیاتی به‌عنوان یک سازمان تخصصی در این حوزه مربوطه توجهی نشده و هنوز پایین‌ترین مالیات در کشورهای منطقه و همجوار مربوط به ایران است. مادامی‌که چنین هست باید فقط تماشاگر استدلال‌های غیرعلمی به‌ظاهر برای حفظ جوانان و به ضرر سلامت عموم مردم باشیم. برخی عزیزان میگویند مالیات زیاد شود به‌تبع آن سیگار گران می‌شود و جوانان به سمت مواد مخدر می‌روند، خوب حالا که قیمت سیگار  توسط خود مافیا افزایش پیداکرده و مالیات برای بیت‌المال سودی نبرده، پس باید منتظر سرازیر شدن جوانا ن به‌سوی مواد مخدر ارزان و راحت در دسترس باشیم.

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

آگهی دعوت به مجمع انجمن

تازه ترین‌ها

بازار ویپ در ایالات متحده به 2.67 میلیارد دلار رسید

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی و اعلام عزای عمومی در پی شهادت‌ رئیس‌جمهور و همراهان گرامی ایشان

حادثه برای رئیس جمهور

آیت‌ا... رئیسی و تیم همراه به شهادت رسیدند

روزشمار هفته ملی بدون دخانیات سال ۱۴۰۳ اعلام شد

امضا تفاهم نامه همکاری مشترک بین استانداری گلستان و شرکت دخانیات ایران

نهضت تنباکو، نخستین جنبش سراسری مردم علیه استبداد + فیلم

جنبش تنباکو؛ نخستین و گسترده‌ترین جنبش مردمی علیه استبداد

انتصاب مسعود حشمتی پور به عنوان مشاور وزیر و رئیس مرکز طراحی ، توسعه و راهبری سامانه های جامع وزارت صمت

اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به محصولی که نمی‌توان به آن اعتماد کرد!

«ساعت شش صبح خدا بخیر کنه» !!!

دستاوردهای شرکت دخانیات در نمایشگاه ایران اکسپو

قاچاق چند میلیون دلاری سیگار ناسالم

یک تفریح آسیب‌زننده

بودجه کل کشور در سال 1403

سهم سیگاری‌ها از درآمدهای مالیاتی دولت بیش از سهم تمامی شرکت‌ها، مؤسسات و بانک‌های دولتی

انفجار انبار دخانیات در قزوین

فهرست اسامی برندهای سیگار و تنباکوی قاچاق اعلام شد

سهم سیگاری‌ها از درآمدهای مالیاتی دولت بیش از سهم تمامی شرکت‌ها، مؤسسات و بانک‌های دولتی

حاشیه بافی‌های خاتوتون سلطنه...

در نشست گروه سلامت و همکاری‌های بین‌الملل با موضوع دخانیات چه گذشت

سال شروع نشده گرانی سیگار شروع شد

سیگاری‌ها 2/5 همت بیشتر از فروشندگان مسکن و زمین مالیات داده‌اند

ده تابلو از اقتصاد 1403 در نظرسنجی از 75 اقتصاددان

چه کشورهایی در اروپا سعی در ممنوع کردن سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف را دارند؟