زنجیره ارزش جهانی توتون و سیگارت
صنعت دخانیات در یک نگاه

زنجیره ارزش جهانی توتون و سیگارت


  کشاورزی توتون 
تولید جهانی توتون به طور متوسط ​​6.3 میلیون تن است که بیش از 60 درصد آن در آسیا تولید می‌شود (بالغ بر 40 درصد آن به تنهایی مربوط به کشور چین می‌باشد). در دهه گذشته، سه تولیدکننده برتر برگ توتون شامل: چین، هند و برزیل می‌باشند. کشور ایران 1/. درصد از کل تولید توتون در جهان را شامل می‌شود.

بیش از 15 میلیون نفر در حدود 3 میلیون مزرعه در کشت توتون با ارزش کل بیش از 16.7 میلیارد دلار مشغول به کار هستند.
  فرآوری مرحله اول توتون
پس از برداشت و خشکانیدن توتون، برگ‌های توتون به کارخانه‌های فرآوری (ریدرائینگ،مانیپولاسیون و پرایمری) که عمدتاً در جمهوری دومینیکن، چین، برزیل،آسیا، و منطقه اتحادیه اروپا قرار دارند، منتقل می‌شوند.
پس از فرآوری اولیه، توتون بسته بندی شده و به کارخانه‌های تولیدی سیگارت ارسال می‌شود.

  تولیدسیگارت و فرآورده‌های آن
بیش از 1.6 میلیون نفر در 85883 کارخانه در سراسر جهان در تولید سیگارت کار می‌کنند که ارزش 251 میلیارد دلاری از کل تولید را شامل می‌شود.
در حالی که تولید سالانه سیگار برگ 25 میلیارد نخ می‌باشد، بیش از 5.4 تریلیون نخ سیگارت تولید می‌شود. چین بزرگترین تامین‌کننده سیگارت (44 درصد) است، در حالی که اتحادیه اروپا، اندونزی، روسیه و ایالات متحده روی هم 27 درصد از کل تولید سیگارت را تشکیل می‌دهند. کشور ایران نیز سهم 1 درصدی از کل تولیدات جهان را دارد.

انواع محصولات دخانی در جهان شامل:

  بیدی bidis
سیگارت‌های کوچک و نازک که به صورت دستی ساخته می‌شوند.این نوع سیگارت‌ها عمدتا در هند و کشورهای آسیای جنوب شرقی تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  توتون جویدنی chew
این نوع توتون‌ها بعنوان توتون بدون دود می‌باشند که به شکل جویدنی و یا انفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.نیکوتین موجود در توتون از طریق مخاط دهان جذب می‌شود.بسیاری از مردم کشورها از جمله آمریکای شمالی، شمال اروپا، هند، کشورهای آسیای جنوب شرقی و کشورهای آفریقایی، سابقه طولانی در استفاده از این نوع محصول را دارند.
  سیگار cigars
سیگار و یا سیگار برگ از چند نوع توتون تخمیر شده و بدون فیلتر غالبا بصورت دستی ساخته می‌شود. کشور کوبا یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان این نوع محصول در جهان شناخته می‌شود.
  سیگارت cigarettes
سیگارت ترکیبی از انواع توتون‌های مختلف در غالب یک خرمن می‌باشد که توسط کاغذ سیگارت در ماشین سیگارت‌سازی ساخته و فیلتر استات سلولز به آن توسط کاغذ چوب پنبه الحاق می‌شود.
  اوباکو obacco
این نوع توتون به خوبی فرآوری شده تا در داخل دهان و روی زبان کاملا حل شود.اوباکو‌ها غالبا به شکل نواری،گوی و قرص می‌باشد. این محصول بدون دود خطرات زیادی را برای مصرف‌کننده بهمراه دارد.
  سیگار الکترونیک e-cigarette
سیگار الکترونیک دستگاهی است که با باتری کار می‌کند و حاوی کارتریج   می‌باشد. محتویات کارتریج حاوی موادی نظیر گلیسیرین و نیکوتین می‌باشند. سیگار الکترونیک،نیکوتین و سایر مواد شیمیایی را به بخار تبدیل می‌کند که توسط مصرف‌کننده استنشاق می‌شود.
  قلیان hookah
قلیان به دو شکل تنباکوی سنتی و تنباکوی میوه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
  کرتک kreteks
کرتک گاهی بعنوان سیگار میخک نیز شناخته می‌شود. کرتک حاوی ترکیبی از توتون و برگ درخت میخک می‌باشد و ساختار آن همانند سیگار بیدی است و غالبا در کشور اندونزی تولید و صادر می‌شود.
  پیپ pipe
پیپ شامل کاسه،ساقه و دهانه می‌باشد. توتون پیپ ترکیبی از توتون‌های مختلف بهمراه انواع مختلف اسانس ساخته می‌شود.توتون پیپ داخل کاسه قرار گرفته و دود حاصل از اشتعال مستقیما توسط مصرف‌کننده استنشاق می‌شود.
  توتون بدون دود smokeless tobacco
دو نوع توتون بدون دود شامل توتون جویدنی و انفیه وجود دارد که در بخش توتون جویدنی به آن اشاره شده است. قابل ذکر است که این نوع محصولات به دلیل مضرات بالای آن بالاخص سرطان دهان،به هیچ عنوان جایگزین مناسبی برای سیگارت محسوب نمی شود.
  توتون گرم شده heated tobacco products
محصولات توتون گرم شده به جای سوزاندن توتون، آن را گرم می‌کنند و لذا این محصولات در گروه سیگار‌های بدون دود قرار می‌گیرند. در زمان استفاده از این نوع محصول، توتون در یک محفظه، کاملا گرم می‌شود و نیکوتین آزاد شده توسط مصرف‌کننده جذب می‌شود. 
  تامین‌کنندگان صنعت تولید
صنعت توتون با بسیاری از مشاغل دیگر همکاری می‌کند. این شرکت‌ها تجهیزات، ماشین آلات و موادی مانند کاغذ، فیلتر،آلومینیوم،چسب،سلوفان، بسته بندی،چاپ و بعبارتی مواد غیر توتونی را تامین می‌کنند. 
  تجارت، توزیع و پخش
شبکه توزیع محصولات توتون متشکل از حدود 87000 تاجر عمده فروشی و بیش از 14 میلیون خرده فروش سیگارت در سراسر جهان است. در حال حاضر، بیش از 50 بازار با نقاط فروش توتون حرارتی و یا همان سیگارت‌های بدون دود (htp) وجود دارد .
مجموع فروش محصولات توتون 756 میلیارد دلار است که 88 درصد از فروش آن مربوط به سیگارت می‌باشد. در سال 2017، بیش از پنج میلیون نفر در خرده فروشی محصولات توتونی قابل احتراق مشغول بودند و در هر دقیقه در مجموع 10 میلیون نخ سیگارت در سطح جهان می‌فروختند.
  مالیات
مالیات بر محصولات دخانی بیش از 399 میلیارد دلار از درآمد دولت‌ها را تشکیل می‌دهندکه 329 میلیارد دلار آن از محل مالیات غیر مستقیم و 70 میلیارد دلار از محل مالیات بر ارزش افزوده (vat) است.
مالیات غیر مستقیم به طور متوسط ​​48 درصد از قیمت یک سیگارت را تشکیل می‌دهد. این نرخ در مناطق مختلف بسیار متفاوت است، از پایین ترین نرخ 1.6٪ در هند تا بالاترین 79.4٪ در کشور تونگا(کشوری در قاره اقیانوسیه)
  قاچاق سیگارت
با وجود تلاش‌های بین المللی برای مبارزه با تجارت غیرقانونی، سالانه 509 میلیارد نخ سیگارت غیرقانونی فروخته می‌شود. این تقریباً 11 درصد از کل حجم تجارت سیگارت را تشکیل می‌دهد. بازار غیرقانونی به ویژه در مونته نگرو، آفریقای جنوبی، مالزی و لیبی بسیار بزرگ است.
  مصرف کنندگان
1.1 میلیارد نفر در جهان از محصولات توتونی مصرف می‌کنند و 330 میلیون نفر در سراسر جهان از محصولات سیگارت بدون دود (htp)،سیگار الکترونیک و ویپ استفاده می‌کنند.
  جایگزین سیگارت
جایگزین‌های سیگارت در حال گسترش است. تعداد کاربران بزرگسال به سیگارت الکترونیک و ویپ به سرعت افزایش یافته است. از حدود 7 میلیون نفر در سال 2011 به 41میلیون نفر در سال 2018، با سه بازار برتر انگلستان، اندونزی و ایرلند می‌باشد. از زمان معرفی فناوری توتون حرارتی نه سوزاندن (htp)، استفاده جهانی از آنها نیز افزایش یافته است، به طوری که کاربران بزرگسال محصول تنباکوی گرم شده(htp)،کمپانی pmi تا پایان سال 2019 به تقریبا 14 میلیون نفر در بیش از 50 بازار رسیده است(کمپانی‌های فرا ملیتی نظیر jti و bat نیز برند هایی از این نوع سیگارت را تولید و به بازار مصرف عرضه کردند).
  ممنوعیت بازاریابی دخانیات
انواع ممنوعیت‌های مختلف در بازاریابی مستقیم (به عنوان مثال، رادیو، تلویزیون، بیلبوردها،خرده فروش، و غیره) و غیر مستقیم (تخفیف، حمایت مالی، قرار دادن محصول در قفسه‌های فروش و غیره) وجود دارد.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                منبع: tobacco economics
                          مترجم:رمضانعلی مهتابی

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

سهم سیگاری‌ها از درآمدهای مالیاتی دولت بیش از سهم تمامی شرکت‌ها، مؤسسات و بانک‌های دولتی

سال ۱۴۰۳، سال «جهش تولید با مشارکت مردم»

بخشنامه حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ منتشر شد

ملی شدن صنعت نفت و واقعیت‌های موجود

توتون صنعت در سالی که گذشت، چه نوشت؟

صنعت د‌خانیات ایران و هوش مصنوعی

لزوم تد‌وین ضوابط اختصاصی نظارت بر ترانزیت کالای د‌خانی

سرنخ‌ قاچاق د‌خانیات به ایران د‌ر «سرنخ»

کیسه‌های نیکوتین چیست؟ و د‌ر واقع آیا برای شما بهتر از سیگار هست؟

کنوانسیون مبارزه با تجارت غیرقانونی به پایان رسید‌

کاهش فروش سیگارهای سنتی و افزایش تقاضای سیگارهای الکترونیک د‌ر کره‌جنوبی

تجزیه‌ و تحلیل صنعت جهانی دخانیات در سال 2023

بازار سیگار نظارت موثر ندارد 450 میلیون دلار ارزش کالای دخانی قاچاق

صنعت د‌خانیات ایران د‌ر سالی که گذشت

5253 میلیارد تومان تنها بخشی از مالیات دخانیات تا پایان بهمن ماه امسال

آثار سیگارهای الکترونیکی بر سلامت

سلیمانیه عراق، کانون تولید تنباکوی تقلبی

خیلی نگران آینده صنعت هستیم

برنامه راهبرد‌ی برای صنعت د‌خانیات ایران

زمزمه‌های افول یک بنگاه بزرگ اقتصادی دیگر

مراکز آموزشی تا شعاع 100 متری از عرضه و استعمال مواد دخانی پاکسازی می‌شوند

دخانیات هم سرطان‌زاست، هم پرونده‌زا

شرکت دخانیات ایران با مولدسازی املاک نامولد از زیان خارج می‌شود

عوارض ومالیات‌ها و عدم تخصیص ارز عامل افزایش قیمت دخانیات و رونق قاچاق

دستگیری باند حرفه‌ای قاچاق سیگار و تنباکو در قم