برگزاری انتخابات دهمین دوره هیات نمایندگان اتاق‌ها به 20 اسفند موکول شد
دبیر انجمن نظارت بر انتخابات اعلام کرد

برگزاری انتخابات دهمین دوره هیات نمایندگان اتاق‌ها به 20 اسفند موکول شد

دبیر انجمن نظارت بر انتخابات اعلام کرد: تاریخ برگزاری دهمین دوره انتخابات هیات‌ نمایندگان اتاق‌های سراسر کشور از 10 اسفند به 20 اسفند 1401 تغییر کرد

به گزاش توتون صنعت به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران آنلاین، دبیر انجمن نظارت بر انتخابات با اعلام این خبر که زمان برگزاری انتخابات دوره دهم هیات نمایندگان اتاق‌های سراسر کشور از 10 اسفند به 20 اسفند 1401 تغییر کرده است، گفت: با توجه به کثرت اعتراض‌ها و مستندات ابرازی نامزدان انتخاباتی و ضرروت بررسی دقیق آنها برای حفظ حقوق داوطلبان، اعضای انجمن نظارت تصمیم گرفتند، زمان برگزاری انخابات را به تعویق بیاندازند.

جهانبخش سنجابی، دبیر انجمن نظارت بر انتخابات تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود انتخابات دهمین دوره هیات نمایندگان اتاق‌های سراسر کشور، 10 اسفند 1401 برگزار شود؛ اما اعضای انجمن نظارت بر انتخابات در دوازدهمین نشست خود به این نتیجه رسیدند که با توجه به وضعیت ثبت‌نام‌ها در این دوره که رشد قابل توجهی داشت و نتیجه بررسی‌های هیات‌های نظارت بر انتخابات اتاق‌های استانی و کثرت اعتراض‌ها به نظرات این هیات‌ها لازم است زمان برگزاری انتخابات را عقب بیاندازیم.

بر اساس اظهارات او میزان مستنداتی که لازم است افراد برای رفع نواقص پرونده‌ و تایید صلاحیت خود، بارگزاری کنند، در بازه زمانی تعیین شده، ممکن نبود و چون امکان داشت تا دقت فدای سرعت شود، تاریخ انتخابات را تغییر دادیم. در این بین عده‌ای هم با توجه به تعطیلات پایان هفته و شرایط آب‌وهوایی یکشنبه که اولین روز کاری این هفته بود، فرصت رفع نواقص پرونده خود را پیدا نکردند.

دبیر انجمن نظارت بر انتخابات علت دیگر عقب افتادن زمان برگزاری انتخابات را به آمار پایین ثبت‌نام رای‌دهندگان حقیقی که کارت بازرگانی نداشتند برای احراز اهلیت تجاری و اقتصادی خود عنوان کرد.

سنجابی همچنین درباره علل بالا بودن تعداد اعتراض‌های واصله ابتدا به عدم دقت کافی در فرآیند ثبت‌نام و بازگزاری اسناد و مدارک توسط افراد اشاره کرد و در عین حال از نبود وحدت رویه لازم در بررسی پرونده‌های موجود توسط هیات‌های نظارت بر انتخابات در اتاق‌های سراسر کشور سخن گفت.

او ادامه داد: رای‌دهندگان حقیقی که فاقد کارت بازرگانی هستند و نزیدک به 9 هزارو 600 نفر برآورد می‌شوند، مکلف بودند تا 30 بهمن ماه برای احراز اهلیت، ثبت‌نام کنند. آمار ثبت‌نامی این افراد در پورتال مورد نظر قابل قبول نبود و کمتر از 1000 نفر بودند. یعنی 90 درصد از رای‌دهندگان حقیقی ثبت‌نام نکرده بودند.

سنجابی اتخاذ تصمیم برای تغییر زمان برگزاری انتخابات را برای اعضای انجمن، سخت توصیف کرد و افزود: با این حال، به عقب افتادن تاریخ انتخابات، تسهیلاتی را در اختیار انتخاب‌شوندگان و انتخاب‌کنندگان قرار داد.

او در ادامه به بازتنظیم تقویم انتخابات اشاره و تصریح کرد: در فرآیند بازتنظیم تقویم انتخابات، حقوق قانونی که رعایت آنها برعهده انجمن نظارت بر انتخابات است، مورد توجه قرار گرفت. همچنین دقت و سرعت را توامان منظور کردیم.

دبیر انجمن نظارت بر انتخابات درباره روند بررسی اعتراض‌ها تشریح کرد: طبق آیین‌نامه در انجمن 5 روز فرصت بود تا اقدامات هیات‌های نظارت و اعتراض‌های واصله را بررسی کنیم. کاندیداها هم سه روز مهلت داشتند تا نسبت به ثبت اعتراض‌های خود اقدام کنند. در تقویم قبلی، سه روزی که حق کاندیدا بود به طور کامل لحاظ شد؛ اما 5 روزی که برای انجمن باید دیده می‌شد چون از همان ابتدای امر به  دلیل تغییر در آیین‌نامه اجرایی، انجمن نظارت بر انتخابات یک ماه دیرتر تشکیل شد، به یک روز کاری کاهش پیدا کرد.

او بر اساس جدول زمان‌بندی جدیدی که تعریف شده گفت: بر این اساس انجمن تا پنجشنبه 27 بهمن ساعت 24 مهلت دارد تا بررسی‌های لازم را انجام داده و نظر خود را درباره اعتراض‌های واصله اعلام کند. به افرادی که احراز اهلیت آنها انجام نشده باشد اطلاع‌رسانی می‌شود و این افراد سه روز کاری یعنی تا 2 اسفند مهلت دارند اعتراض خود را نسبت به رای انجمن نظارت در دبیرخانه شورای عالی نظارت ثبت کنند.

سنجابی افزود: به دنبال آن 3 روز کاری فرصت لازم است تا اعتراض‌ها توسط انجمن نظارت رسیدگی شود و بدین‌ترتیب شنبه 6 اسفند پرونده‌ها بررسی شده و نتیجه به شورای عالی نظارت داده می‌شود تا ظرف 5 روز کاری در شورا نیز بررسی شده و پنجشنبه 11 اسفند با نهایی شدن رای شورای عالی، لیست کاندیدا به صورت عمومی منتشر می‌شود. کاندیدای تایید صلاحیت شده از 12 تا 19 اسفند برای تبلیغات مهلت دارند. از 8 صبح روز جمعه 19 اسفند انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی برای کاندیدا ممنوع است تا 8 صبح شنبه 20 اسفند که انتخابات به صورت سراسری تا ساعت 18 برگزار خواهد شد.

دبیر انجمن نظارت بر انتخابات خاطرنشان کرد: در روند برگزاری انتخابات اگر لازم شد به صورت سراسری یا در حوزه‌های انتخاباتی مشخص، زمان را به مدت سه ساعت تمدید می‌کنیم که همان موقع اعلام می‌شود.

 

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دخانیات، خوراکی، اقلام آرایشی و خودرو در صدر پرونده های قاچاق

آسیب‌های اجرایی سامانه مودیان مالیاتی

قیمت تنباکو ۲ برابر شد

بودجه کل کشور در سال 1402

بسته پیشنهادی اتاق ایران درباره برنامه هفتم توسعه، در اختیار دولت قرار گرفت

مالیات دخانیات بازدارنده نیست ، سیگار کالائی کم کشش است

رابطه معنی‌دار بین فشارهای اجتماعی و مصرف دخانیات

مالیات دخانیات کافی نیست

سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار عملکرد ریه را بیشتر تضعیف می‌کند

دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی صادر شد

عملکرد صنعت دخانیات در سال 1401

ماراتن بازنده مالیات دخانیات

وضعیت نگران‌کننده شرکت دخانیات ایران

مالیات دخانیات در بخشنامه سازمان امور مالیاتی

برخی اصطلاحات در اقتصاد کلان

در سال 1402 هم مسئله اصلی ما اقتصاد است

افزایش 27 درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال 1402

ماهنامه توتون صنعت در سال 1401

شرکت دخانیات ایران در آستانه بحران

صنعت دخانیات درسالی که گذشت

نتایج دهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی تهران اعلام شد

مالیات صنعت دخانیات را چه شده است!!؟

مدل جهانی مالیات‌ستانی از حقیقی‌ها

منابع ناشی از افزایش قیمت سیگار صرف احداث و تجهیز مراکز ناباروری و ورزش همگانی می شود

توتون و تنباکو، منبع خوبی برای تولید آفت کش