افزایش مالیات دخانیات به نفع امارات
عضو سابق هیات مدیره شرکت دخانیات ایران:

افزایش مالیات دخانیات به نفع امارات

60 الی 70 درصد در حوزه تولید تنباکو و سیگار ملی است و با ادامه شرایط فعلی 30 الی 40 درصد از تولید کم خواهد شد و بازار را دو دستی در اختیار قاچاق چیان کشورهای همسایه می کنیم.

به گزارش توتون صنعت به نقل از اقتصاد۱۰۰؛ طبق تبصره 17 لایحه بودجه ۱۴۰۲، از ابتدای سال آینده قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ ۵۰ تومان، تولید داخل با نشان بین‌المللی (برند) ۱۰۰ تومان و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان داخلی ۲۰ هزار تومان به عنوان مالیات و هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۸۰۰ تومان و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان وارداتی سید و ۳۵ هزار تومان به عنوان حقوق ورودی دریافت تا مطابق ردیف‌های این قانون برای بخش سلامت، ورزش همگانی و ورزش بانوان هزینه شود

وزارت امور اقتصاد و دارایی مکلف است مبالغ مذکور را از تولید‌کنندگان و واردکنندگان دخانیات، حسب مورد اخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف 110515 جدول شماره 5 این قانون واریز کند.

این تصمیم گرچه از یک سو به دلیل اینکه قرار است در زمینه سلامت، ورزش همگانی و ورزش زنان هزینه شود و می‌توان آن را امر مثبتی قلمداد کرد، اما مسئله‌ این است که وقتی چنین تصمیمی گرفته می‌شود در بازار دخانیات شاهد تغییر ذائقه خواهیم بود که دلیل اصلی آن گران شدن سیگار بوده و همین مسئله در صورت انتخاب سیگار کم کیفیت تر توسط افراد می‌تواند هزینه های حوزه بهداشت را به صورت فزاینده ای افزایش دهد.کما اینکه رونق کالای قاچاق و افزایش تولیدی های زیر پله‌ای اتفاقی محتملی است که با این تصمیم اتفاق خواهد افتاد.

صنعت دخانیات جزو 3 صنعت برتر کشور است

پیام مجرد عضو سابق هیات مدیره شرکت دخانیات ایران، درباره افزایش مالیات بر سیگار و تنباکو اظهار کرد: متاسفانه عدم تخصیص یکسری از منابع دربودجه 1402 به صورت علمی برای همگان روشن است. کشور ما ما با یک کسری بودجه بزرگ روبرو است و دولت نیز در این میان می خواهد فشار را روی صنعت دخانیات بیاورد.

او ادامه می دهد: با توجه به اینکه در دولت قبل 4 سال در صنعت دخانیات مسئولیت داشتم و هم اکنون نیز در این حوزه فعالیت اقتصادی دارم باید تاکید کنم که صنعت دخانیات در کنار اینکه یکی از 5 صنعت بزرگ و پرسود دنیا است در ایران نیز این صنعت جزو 3 صنعت برتر کشور است که ما باید آن را زنده نگه داریم فلذا لازم است که جلوی هرگونه تصمیمات احساسی، غیر علمی و غیر منطقی گرفته شود.

مجرد با بیان اینکه صنعت دخانیات پولساز است و به واسطه همین هر دولتی که روی کار می آید به دنبال گرفتن بیشترین سهم از این صنعت است تاکید کرد: ما این موضوع را در بودجه سال 1400، 1401 و حالا در بودجه 1402 دیدیم، دولت ها از آنجا که صنعت دخانیات به  موازات گمرک و سازمان امور مالیاتی برای کشور درآمد ایجاد می کند و فکر می کنند که باید درآمد بیشتری را از این صنعت داشته باشند اما متاسفانه منطقی نگاه نمی کنند و می خواهند با هر مدلی که شده حتی با فشار به تولید کننده و فروشنده درآمد بیشتر کسب کنند.

نگاه دولت آسیب به بدنه صنعت وارد می کند

عضو سابق هیات مدیره  سازمان دخانیات ایران اضافه می کند:طبق بررسی های کارشناسی شده در سال 1400 این مدل نگاه دولت آسیب های زیادی را به بدنه این صنعت وارد کرد. فلذا وقتی به اشتباه بودن تصمیمات نیز رسیدند با بخشنامه و دستور العمل دست به تغییر بودجه ای زندند. تقریبا در سه سال گذشته این موضوع آنقدر زیاد بوده که قابل شمارش نیست و هر یکی از این بخشنامه ها نیز نقض کننده بخش نامه های قبلی هستند.

خیال خام وزارت بهداشت در مواجهه با افزایش مالیات دخانیات

او با تاکید روی این مسئله که عملا هیچگاه در زمینه صنعت دخانیات یک کار کارشناسی در دولت انجام نمی شود تشریح کرد: افراد مختلفی که در این صنعت حضور ندارند و شناختی نسبت به آن ندارند دائم در حال ارائه پیشنهاد جدید به دولت هستند که بزرگ ترین مشکل نیز دقیقا اعمال همین نظرات است. ازطرفی دید وزارت بهداشت این است که اگر مالیات افزایش داشته باشد دیگر مردم سمت مصرف دخانیات نمی روند در در صورتی که هرچه فشار به این صنعت بیشتر شود نه تنها مصرف مردم کم تر نخواهد شد بلکه قاچاق این کالا به کشور بیشتر نیز خواهد شد.

سومدیریت دولت ها صنعت دخانیات را دچار بحران کرده است

مجرد افزود: متاسفانه سو مدیریت ها در تمامی دولت ها باعث شده است شرکت دخانیات ایران که باید یک شرکت بزرگ با چرخش مالی هزاران میلیاردی باشد امروز در شرایط اقتصادی بدی قرار بگیرد. مسئولان ما اگر واقع بین بودند درک می کردند که هر برند دخانی محصولات مختلف در کیفیت های مختلف دارند پس وقتی مالیات ها افزایش پیدا می کند  مردم ممکن است کیفیت سیگارشان تغییر بکند نه اینکه کامل آن را کنار بگذارند.

افزایش قیمت 150 درصدی توتون و در اختیار گرفتن بازار توسط کالاهای قاچاق

مجرد خاطر نشان کرد: در حوزه تنباکو نیز این کیفیت خیلی بیشتر تاثیر خود را روی سلامتی مردم میگذارد. امروز دولت روی هر بسته 50 گرمی مالیات 20 هزار تومانی گذاشته است. یعنی عملا به غیر از مالیات بر ارزش افزوده و حق انحصاری که از سوی دولت روی این محصولات است سال آینده ما شاهد افزایش قیمت 100 تا 150 درصدی توتون خواهیم بود و بازار در اختیار کالاهای قاچاق قرار می گیرد که نظارتی روی آنها صورت نمی گیرد.

عضو سابق هیات مدیره ی سازمان دخانیات ایران با بیان اینکه سال آینده با ادامه این شرایط شرکت های تولید کننده مواد دخانی تعدیل نیروی زیادی خواهند داشت خاطرنشان کرد: ضرر این تصمیمات شامل دولت نیز می شود چراکه وقتی شرکت های رسمی نتوانند فروش داشته باشند طبیعتا درآمد دولت نیز از مالیات کم تر خواهد شد. طبق آمارهای رسمی 60 تا 70 میلیارد نخ در سال مصرف محصولات دخانی ایران است و بین 9 تا 12 هزار تن تنباکو در بازار ایران تولید و به فروش رسیده است که 50 درصد آن در داخل کشور تولید شده و اگر این فشار ها ادامه پیدا کند بدون شک همین میزان تولید نیز کم تر خواهد شد.

مجرد افزود: 60 الی 70 درصد در حوزه تولید تنباکو و سیگار ملی است و با ادامه شرایط فعلی 30 الی 40 درصد از تولید کم خواهد شد و بازار را دو دستی در اختیار قاچاق چیان کشورهای همسایه می کنیم.

این فعال اقتصادی در پایان با بیان اینکه دستگاه های دولتی فقط صورت مسئله را پاک می کنند تاکید کرد: دو سال اخیر با توجه به سیاست ها شاهد این بوده ایم که بجای منفعت بردن دولت و شرکت ها در کشوری مثل  امارات، کارخانجات به صورت سه شیفت کار می کنند تا به کشور ما محصولاتشان را قاچاق کنند اما ما روز به روز به سمت نابودی این صنعت اقدام می کنیم.

 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دخانیات، خوراکی، اقلام آرایشی و خودرو در صدر پرونده های قاچاق

آسیب‌های اجرایی سامانه مودیان مالیاتی

قیمت تنباکو ۲ برابر شد

بودجه کل کشور در سال 1402

بسته پیشنهادی اتاق ایران درباره برنامه هفتم توسعه، در اختیار دولت قرار گرفت

مالیات دخانیات بازدارنده نیست ، سیگار کالائی کم کشش است

رابطه معنی‌دار بین فشارهای اجتماعی و مصرف دخانیات

مالیات دخانیات کافی نیست

سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار عملکرد ریه را بیشتر تضعیف می‌کند

دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی صادر شد

عملکرد صنعت دخانیات در سال 1401

ماراتن بازنده مالیات دخانیات

وضعیت نگران‌کننده شرکت دخانیات ایران

مالیات دخانیات در بخشنامه سازمان امور مالیاتی

برخی اصطلاحات در اقتصاد کلان

در سال 1402 هم مسئله اصلی ما اقتصاد است

افزایش 27 درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال 1402

ماهنامه توتون صنعت در سال 1401

شرکت دخانیات ایران در آستانه بحران

صنعت دخانیات درسالی که گذشت

نتایج دهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی تهران اعلام شد

مالیات صنعت دخانیات را چه شده است!!؟

مدل جهانی مالیات‌ستانی از حقیقی‌ها

منابع ناشی از افزایش قیمت سیگار صرف احداث و تجهیز مراکز ناباروری و ورزش همگانی می شود

توتون و تنباکو، منبع خوبی برای تولید آفت کش