بوی دود فساد می‌آید
بدهی کلان و زیان انباشته سنگین شرکت دخانیات ایران

بوی دود فساد می‌آید

چند روز است فیلمی با عنوان بدهی ۵هزار میلیارد تومانی شرکت دخانیات ایران، در فضای مجازی منتشر شده است. در این فیلم، مدیر عامل شرکت دخانیات ایران از بدهی که این شرکت به سازمان امور مالیاتی دارد، سخن به میان آورده است. محتوای این فیلم، حکایت از آن دارد که شرکت دخانیات ایران، این بدهی را از زمان‌های گذشته داشته که همچنان نیز ادامه دارد. در بخش دیگر سخنان محمد شیخان، مدیرعامل شرکت دخانیات ایران آمده که علاوه بر بدهی ۵ هزار میلیارد تومانی، این شرکت، مبلغ قابل توجه دیگری را نیز با عنوان مالیات بر ارزش افزوده، به سازمان امور مالیاتی بدهکار است. در این گزارش که به نقل از روزنامه صمت آمده به احتمال بروز فساد در این شرکت بزرگ پرداخته شده است.

  فساد در شرکت دخانیات

شیخان با توجه به اینکه هر یک نخ سیگار، سود صد درصدی دارد. اظهار کرده «باتوجه به آنکه هر نخ سیگار، سود صد درصدی دارد، متوجه آن نیستم که چه اتفاقی برای اکوسیستم شرکت دخانیات ایران افتاده که ۵هزار میلیارد تومان بدهی داشته باشد. همچنان در کنار این بدهی که باید به سازمان امور مالیاتی پرداخت شود، مبلغ 1300 میلیارد تومان هم به عنوان مالیات بر ارزشافزوده به سازمان امور مالیاتی بدهکار است.

کسانی که دلسوز تولید هستند به این سوال پاسخ دهند که این مبلغ کجا رفته است؟ مشخص است که در جیب چه کسانی رفته است.»

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در بخش دیگری از سخنانش، شورای اسلامی کار را خطاب قرار داده و یادآور شده: «زمانی که شورای اسلامی کار باید فریاد میزد و در مقابل این فساد میایستاد، کجا بود و چرا هیچ اقدامی انجام نداده است. این سوال مطرح میشود که مگر شما با کسانی که در این فساد و پدید آوردن این بدهی ۵هزار میلیار تومانی نقش داشتهاند، همدست بودهاید؟ باید آنهایی که طراح صحنههای فساد هستند و ذهن کارگر ما را از تولید و بازار غافل میکنند، شناسایی شوند و با آنها برخورد شود.»

  دستهای پشتپرده

این نخستینبار نیست که تخلف یک بنگاه اقتصادی پر درآمد، از زبان مدیران جدید این شرکتها افشا میشود. ماجرای تخلف در شرکت دخانیات ایران، از اواخر سال گذشته مطرح شده، اما این روزها فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده، حساسیت روی شرکت دخانیات ایران را چند برابر میکند.

مدیرعامل جدید این شرکت، مقصر وضع موجود و کسانی که در پدید آوردن این حجم از بدهی نقش داشتهاند را دولت قبل دانسته است.

وی همچنین در بخشی از اظهارات خود، عنوان کرده؛ «حجم فساد در شرکت دخانیات ایران، به دولت قبل باز  میگردد. حجم این فساد آنقدر بزرگ است که با آب دریا هم پاک نمیشود»

  مافیا در صنعت دخانیات

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران معتقد است: قدیمیترین، سنتیترین و پیچیدهترین مافیا در صنعت دخانیات وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه ما مخالف زدوبند دلالان داخلی و خارجی که منافع شرکت را به جیب میزنند، هستیم، تصریح کرد: آنها با این زدوبندها، منافع شرکت را به یغما میبردند، اما وقتی جلوی یکی از منافذ هدررفت بیتالمال را میگیریم، داد عدهای در میآید و مشخص میشود چه کسانی پشت این صحنهها منفعتهایی دارند.

شیخان با بیان اینکه شرکت دخانیات در دولت گذشته 5 هزار میلیارد تومان بدهی و همچنین زیان انباشته سنگین داشت، گفت: اما با کار و تلاش کارکنان شرکت و جلوگیری از منافذ فساد و افزایش تولید در سه ماهه نخست امسال، شرکت به سوددهی رسیده است. وی تاکید کرد: در سه ماهه نخست امسال، طبق صورت مالی، شرکت به سود رسید و اگر محکم پای کار باشیم در ماههای آینده این سوددهی بیشتر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به پیچیدگی کار در شرکت دخانیات و با بیان اینکه ما با افزایش مصرف سیگار و همچنین کاهش سن مصرف سیگار به شدت مخالفیم، تاکید کرد: واقعا تعجببرانگیز و نگرانکننده است که سن مصرف سیگار در کشور ما از ۲۰ به ۱۳ سال رسیده است.

شیخان تاکید کرد: این نشان میدهد دستهای پنهانی، سلامت جامعه ما را بهخاطر منفعتطلبی و کسب ثروت نشانه گرفته و باید در این مسئله نهادهای مسئول، دست چپاولگران را قطع کنند.

وی به نقش شرکتهای خارجی چندملیتی در این زمینه اشاره کرد و گفت: ما خودمان باید دلسوز مردم و سلامت جامعه باشیم. این در حالی است که شرکتهای خارجی چندملیتی تولیدکننده سیگار فقط به فکر منافع خود و سود سرشار از فروش سیگار هستند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ظرفیتها و استعدادهای موجود در شرکت دخانیات ایران، گفت: نباید بگذاریم شرکت دخانیات دچار روزمرگی شود. همه مجتمعهای تولیدی شرکت دخانیات باید در دل خود کارگروه تحول داشته باشند و در قالب آن در مسیر رشد، تعالی و تحول حرکت کنند.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با بیان اینکه همه باید برای ایجاد تحول در مسیر تولید و پیشرفت کمک کنند، گفت: در مسیر تحول شرکت دخانیات هرکس مقاومت کند، حذف میشود، چراکه هدف مهمتر است.

شیخان افزود: باید در مسیر تحول با سرعت و انگیزه مضاعف مبتنی بر دانش روز حرکت کرد.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با تاکید بر اینکه در راستای اصلاح ساختارها باید تعارض منافعها از بین برود، افزود: یکی از راههای علمی مبارزه با فساد، اصلاح فرآیندهای نادرست است.

شیخان گفت: بنگاههای تولیدی و اقتصادی که مسیر پیشرفت را با سرعت طی میکنند و مسائل فسادانگیز در داخلشان نیست یا کمتر است، در همین مسیر حرکت کردند و حذف تعارض منافع و اصلاح ساختارها را بهدرستی انجام دادند. وی با بیان اینکه یکی از ماموریتهای ویژه مدیران مجتمع تولیدی همین موضوع است، تصریح کرد: همه باید به یکدیگر کمک کنیم و از هم نحوه کار کردن را یاد بگیریم.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تازه ترین‌ها

برخورد دولت با بخش «تولید» در لایحه بودجه 1402 صادقانه نیست

بررسی طرح استیضاح وزیر بهداشت در نشست یکشنبه هفته آینده کمیسیون بهداشت

مطالبات حوزه بهداشت و درمان دامغان با کندی پیگیری می‌شود

استیضاح وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کمیسیون ارجاع شد

مالیات بیست هزارتومانی برای تنباکوی هفت هزارتومانی

سیاست گذاری صنعتی سال 2022 آمریکا در حوزه فناوری

مجلس مسیر روشن کنترل دخانیات را با وضع عوارض بازدارنده و رفتارساز هموار کند

ایران جزو کشورهای ضعیف منطقه در بستن مالیات بر سیگار است

گزارش صحیحی از مالیات صنعت دخانیات وجود ندارد

افزایش مالیات سیگار‌ در بودجه 1402به نفع امارات

بازار بزرگ "محصولات دخانی غیر قانونی ایران" در پی تحریم ها بزرگتر شده است

لایحه بودجه سال 1402 و مالیات سیگار و تنباکوی قلیان

«حسینی» رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ شد

ترکیب ۴۵ نفره کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ مشخص شد

مالیات 50 تا 800 تومانی برای هر نخ سیگار داخلی و وارداتی

شرکت دخانیات در حال فروپاشی است

برگزاری همایش منطقه‌ای تبیین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مشهد

فعالیت «بنیاد غیردولتی مبارزه با قاچاق کالا و ارز» غیرقانونی است

اقتصاد در منگنه سامانه‌ها

مالیات نگرفتن از سیگار یعنی همراهی با مافیا

نگاهی به لایحه بودجه سال 1402 کل کشور

سازمان خصوصی سازی نماینده دارندگان سهام ترجیحی شرکت دخانیات ایران نیست

سهم برزیل از بازارهای صادراتی توتون

بازار بزرگ «محصولات دخانی غیر قانونی ایران» در پی تحریم ها بزرگتر شده است

عملکرد هشت ماهه صنعت دخانیات