24 اردیبهشت سالروز لغو امتیاز تنباکو

24 اردیبهشت سالروز لغو امتیاز تنباکو

  صنعت دخانیات ایران علیرغم قدمتی یکصد ساله، بیش از یک دهه نیست که از فضای انحصار دولتی خارج شده و در معرض رقابت و نیروهای بازار قرار گرفته است. هر چند قبل از تصویب قانون انحصار دخانیات در سال 1307 و بعدا در سال 1310، عمدتا بخش کشاورزی و تجارت مرتبط با دو محصول توتون و تنباکو توسط خود مردم اداره میشد و صنایع وابسته به آن به صورت امروزی هنوز شکل نگرفته بود. با وجود این مداخله نسنجیده حکومت در این صنعت و واگذاری انحصار خرید، فروش، واردات و صادرات محصولات دخانی به یک کمپانی انگلیسی توسط ناصر الدین شاه قاجار آنهم به منظور تأمین هزینههای سفر پادشاه به فرنگ و با وساطت و اخذ رشوه توسط درباریان، چنان زندگی و معیشت کشاورزان و بازرگانان و اقتصاد کشور را متأثر ساخت که منجر به نهضت تنباکو در ایران شد که فراتر از یک جریان صنفی آثار عمیق سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در تاریخ کشور به جای گذاشت. با وجود این و از عصر پهلوی آنچه مجددا باعث شد که این صنعت 90 سال در فضای انحصاری و دولتی تحت فرمان حاکمیت قرار گیرد و به حاشیه رانده شود افزایش سهم نفت در درآمدهای دولت و به نوعی در اقتصاد کشور و معیشت مردم بود.  امروز دوباره صنعت دخانیات کشور با گستره وسیعتری و با الحاق صنایع وابسته بیشتر و بیشتر به آن، نقش واقعی خود را در اقتصاد،زندگی و معیشت بسیاری از آحاد جامعه و حتی تأمین درآمدهای مالیاتی دولت بازیافته است و ضروری مینماید هر گونه سیاستگذاری و تصمیمگیری در این خصوص با تأمل بیشتر، سنجیده و هوشمندانه توأم با مطالعات کارشناسی و با مداقه در پیوندهای عمیق اقتصادی، اجتماعی صنعت با دیگر بخشهای اقتصادی جامعه و عقبه تاریخی آن انجام شود.  ماهنامه توتون صنعت در رسالت خود تبیین و ترسیم ابعاد و گستره جغرافیایی، بخشی و تاریخی این صنعت را دنبال میکند تا هر چه بیشتر و بهتر متغیرهای اثرگذار برای سیاستگذاری و تصمیمسازی را شناسایی و شفاف سازد.

24 اردیبهشت ماه سالروز نهضت تنباکو فرصتی بود برای مروری بر سابقه و عمق تاریخی صنعت دخانیات ایران، به همین مناسبت به ضمیمه شماره حاضر ویژهنامه نهضت تنباکو را هم منتشر کردیم که طی آن مروری داریم بر تاریخ تحریم تنباکو و اتحاد عموم آحاد ملت در این نهضت  اعم از کشاورزان، بازرگانان، روشنفکران و حتی مصرفکنندگان  محصول دخانی  با محوریت روحانیت و واقعه مذکور از دید کارشناسان و صاحبنظران و با نگاه امروزی مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد. 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

سیگار امسال چقدر افزایش قیمت داشت؟

الزام به بارگذاری مجوز فعالیت تجاری در سامانه جامع تجارت

قیمت سیگار در پایان اردیبهشت 1400

درخواست مهلت برای اجرای دستورالعمل ثبت پروانه کسب خرده فروشان در سامانه جامع تجارت

روسیه مشتاق توتون گلستان

برگزاری اولین جلسه شورای هماهنگی و تلفیق تدوین برنامه هفتم توسعه

تبدیل وضعیت160 نفر از کارگران مجمتع دخانیات گیلان

پیشنهاد انتزاع وظایف حاکمیتی صنعت دخانیات

نفوذ جنبش تنباکو در لایه های بالای جامعه

فتوای میرزای شیرازی سرنوشت جنبش را تعیین کرد

مرور محتوای مطبوعات در نهضت تنباکو

مرور تاریخ تحریم تنباکو از نگاه ابراهیم تیموری

نقش مهم روزنامه و تلگراف در جنبش تنباکو

دادخواستی برای ابطال ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

24 اردیبهشت سالروز لغو امتیاز تنباکو

خداحافظی با «ترابوزان» به دلیل تغییر ذائقه

با ایجاد توازن در مالیات ارزش افزوده مانع از قاچاق دخانیات شویم

دودی که از بازار قاچاق بلند می شود

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

آمار تولیدات محصولات دخانی

حضور مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون اجتماعی مجلس

سیر تحولات یک صندوق بازنشستگی

افزایش قیمت تأثیری بر کاهش مصرف سیگار ندارد

تجدید نظر در الزام به درج قیمت برروی محصولات دخانی

فساد سیستمی