آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین
دخانیات در گروه «پنج اولویت نخست» مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی قرار دارد

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

وزیر صمت گفت: طرح ویژه وزارت صمت برای مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی با 5 اولویت کالایی از 15 فروردین ماه امسال، آغاز می شود.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری تسنیم  سیدرضا فاطمیامین در جلسه «بررسی راهکارهای مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی لوازم یدکی خودرو»، گفت: لوازم یدکی خودرو، لوازمخانگی، آرایشی و بهداشتی، پوشاک و دخانیات، 5 اولویت نخست اجرایی این طرح در سطح کشور خواهند بود.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در حوزه توزیع اقلام کالایی در کشور داریم، عرضه کالاهای قاچاق و تقلبی است که به علت کیفیت پایین، مشکلات و آسیبهایی را متوجه مصرفکننده نهایی میکنند. از سوی دیگر موضوع قاچاق یکی از موانع اصلی مشکلات اقتصادی مانند تولید و اشتغال است.

وزیر صمت تصریح کرد: تمامی اقدامات در نظر گرفته شده در قالب این طرح به صورت مستمر و هفتگی رصد و پایش خواهد شد و به صورت مرحله به مرحله و با متناسبسازی اقتضایی طرح پیش خواهیم رفت.

فاطمیامین اعلام کرد: در گام نخست اجرای این طرح، مقابله با عرضه کالاهای قاچاق و تقلبی در حوزه لوازم یدکی خودرو از هفته آینده در سراسر کشور عملیاتی میشود.

وی ادامه داد: در جلسه هماهنگی که امروز با حضور نمایندگان دستگاههای مسئول از جمله معاونت قضایی دادستانی کل کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان ملی استاندارد، سازمان حمایت مصرفکنندگان و تولیدکنندگان، تعزیرات حکومتی و... تشکیل شد، جزئیات اجرایی طرح که در جلسات قبلی مورد ارزیابی کارشناسی قرار گرفته بود، بررسی شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: با اجرای این طرح، علاوه بر مقابله با کالای قاچاق و تقلبی، نتایج مثبت اقتصادی دیگری از جمله ایجاد فرصتهای شغلی جدید در بخش تولید و همچنین تأمین امنیت مصرفکنندگان در استفاده از کالاهای موجود در سطح بازار به ویژه در حوزه لوازم یدکی خودرو نیز محقق خواهد شد.

فاطمیامین توضیح داد: اجرای این طرح با اولویتهای تعیین شده، میتواند در کاهش آثار زیانبار کالای قاچاق در اقتصاد کشور اثرگذار باشد، بنابراین بهطور حتم با جدیت تمام در وزارت صمت دنبال خواهد شد تا منویات مقاممعظمرهبری در این خصوص به شکل مناسبی، محقق شود.

محمد مهدی برادران، رئیس کارگروه مقابله با کالای قاچاق و تقلبی وزارت صمت نیز بیان کرد: طرح مقابله با کالاهای قاچاق و تقلبی در راستای تأکیدات ویژه مقاممعظمرهبری و رئیسجمهور با همراهی دستگاههای مرتبط، انجمنها و اتحادیههای تولیدکننده و توزیعکننده در وزارت صمت در حال پیگیری است و با توجه به اعلام آمادگی انجمنها و اتحادیههای صنفی مرتبط و نظارت میدانی بسیج اصناف، فاز اجرایی این طرح مطابق برنامه زمانبندی و بر اساس اولویتهای تعیین شده، انجام خواهد شد.

وی با تشریح اقدامات انجام شده برای تحقق اهداف این طرح در وزارت صمت،
اظهار داشت: تمامی زیرساخت
های اجرایی طرح در این وزارتخانه ایجاد و همچنین راهکارهای عملیاتی آن، تهیه و تدوین شده است.

برادران تصریح کرد: این طرح با عزم جدی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز شده و با توجه به مقدمات فراهم شده و اقدامات زیرساختی موجود در وزارتخانه در گام نخست با اولویت گروه کالایی حوزه قطعات یدکی خودرو، عملیاتی میشود.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت تأکید کرد: اجرای این طرح علاوه بر آثار اقتصادی مبارزه با قاچاق کالا، از نظر امنیت خودرویی و قطعات مورد استفاده مردم نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رئیس کارگروه مقابله با کالای قاچاق و تقلبی وزارت صمت تصریح کرد: در این اقدام عملیاتی، تنها به دنبال برخورد سلبی و تعزیری با واحدهای عرضهکننده نیستیم، بلکه در حال برنامهریزی برای تهیه بسته رسانهای و ایجاد بسترهای فرهنگی در جلب حمایت عمومی و همکاری مردم در استفاده نکردن از کالاهای قاچاق و تقلبی، هستیم.

برادران، تکمیل سامانه جامع تجارت در حوزه قطعات خودرو، نظارت مستمر و نتیجهبخش سازمان ملی استاندارد بر محصولات تقلبی و برخورد قاطع دستگاههای نظارتی و قضایی با کالای قاچاق و تقلبی همراه با اطلاعرسانی به مردم را از راهکارهای پیشنهادی برای مبارزه با قاچاق قطعات خودرو، برشمرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: همچنین راهکارهای دیگری از جمله فراهمسازی امکان رهگیری و استعلام جامع و آنلاین قطعات مصوب از طریق سامانه جامع تجارت، فراهمسازی امکان خرید آنلاین قطعات خودرویی مصوب از فروشندگان مجاز در اپلیکیشنهای پرکاربرد و دریافت مجوز مشترک فروشگاههای اینترنتی از اتحادیههای متبوع و اتحادیه کسبوکار مجازی نیز در این طرح مورد نظر هستند.

رئیس کارگروه مقابله با کالای قاچاق و تقلبی وزارت صمت، ادامه داد: در این طرح به موضوع تعیین مهلت زمانی مشخص برای آن دسته از مجموعههایی که دارای قطعات بدون شناسه کالا هستند و همچنین تعریف سازوکار مشخص برای آن دسته از قطعات که برای خودروهای خاص بوده و در کشور تولید نمیشوند نیز، توجه شده است.

وی کوتاهسازی فرآیندهای دریافت مجوز تولید و واردات، برای کاهش انگیزه قاچاق تولیدکنندگان و واردکنندگان در اجرای این طرح را ضروری دانست و گفت: پیشبینیهای لازم لحاظ گردیده تا تمامی استعلامات اصالتسنجی قطعات از سامانه جامع تجارت انجام شود و همچنین تولیدکنندگان مشوقهایی را برای کاهش استفاده تعمیرکاران از کالاهای قاچاق یا تقلبی در نظر بگیرند.

برادران تأکید کرد: فرآیند شناسایی، ضبط و معدومسازی کالاهای قاچاق و تقلبی نیز بهطور حتم به اطلاع مردم خواهد رسید و قصد داریم با همکاری دستگاهها و نهادهای مسئول، سازوکار جرایم را به گونهای طراحی کنیم که قاچاق و تقلب برای ذینفعان هیچگونه سودی نداشته باشد.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

هفته بدون دخانیات

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دودی که از بازار قاچاق بلند می‌شود

حضور مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون اجتماعی مجلس

سیر تحولات یک صندوق بازنشستگی

تجدید نظر در الزام به درج قیمت برروی محصولات دخانی

فساد سیستمی

مراقب نفوذ مافیای قدرتمند قاچاق دخانیات باشیم

صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت دخانیات ایران

انتصاب سه عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت نامه بانکی در سال ۱۴۰۱

سیستمی شدن مجوزهای ارزی وزارت صمت برای تمام بازرگانان

مدیران صندوق فولاد در دولت اصلاحات

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

پرونده های فساد 10 هزار میلیارد تومانی مدیران سابق صندوق فولاد

قانون مالیات بر مصرف دخانیات اجرا نشد

اتفاقات عجیب در ماجرای وضع و حذف مالیات مضاعف دخانیات

مشکل تولید تنباکوی معسل حل می شود

موزه دخانیات ایران آیینه تمام نمای تاریخ صنعت

ماهنامه توتون صنعت در سال 1400

ضرورت تدوین سند راهبردی صنعت دخانیات

چرخش مدافعان سلامت از اهداف سلامت محور به اهداف درآمدی

افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران

جای دیگری دنبال مافیا بگردید!

خطری که رفع شد( کلیپ)