مشکل تولید تنباکوی معسل حل می شود
با مصوبه هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار:

مشکل تولید تنباکوی معسل حل می شود

  بر اساس مصوبه پنجاه و پنجمین نشست هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار و انجام اصلاحاتی در دستورالعمل اجرایی ماده 2 قانون جامع کنترل مبارزه ملی با دخانیات مشکل تولید و صدور مجوز تولید تنباکوی معسل حل خواهد شد.

پنجاه و پنجمین نشست هیات مقرراتزدایی و بهبود محیط کسب و کار در 12 بهمن ماه سال 1400 تشکیل شد. در این نشست به استناد قانون اصلاح مواد یک و هفت اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن مصوب 15 بهمن 1399 در خصوص موارد مختلفی تصمیمگیری شد که بخشی از این تصمیمات مربوط به صنعت دخانیات بود.

مصوبات این نشست با امضای سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار اخیرا به دستگاهها و نهادهای ذیربط ابلاغ شد.

بر اساس بند ب این مصوبات، درباره تسهیل دریافت مجوز کشت، خرید و فروش، حمل و فرآوری توتون و تنباکو تصمیم گرفته شد که عبارت «و بالعکس» از انتهای بند (3-4) دستورالعمل اجرایی بند (الف) ماده 2 قانون جامع کنترل مبارزه ملی با دخانیات (مصوب ستاد کشوری کنترل دخانیات) و همچنین عبارت «همچنین ثبت نام تجاری (برند) محصولات دخانی جدید علاوه بر محصولات موجود در بازار مصرف» در تبصره ذیل بند (1-8) ماده 1 دستورالعمل اجرایی یاد شده، حذف شود و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان رییس ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات (موضوع ماده 1 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات) مکلف است بند (3-4) ماده 3 و تبصره ذیل بند (1-8) ماده 1 دستورالعمل مذکور را به نحوی اصلاح نماید که مشکل صدور مجوز تولید با برند جدید و لغو مجوزهای تولید و واردات تنباکوی معسل و جمعآوری کالاهای موجود در بازار حل شود.

در تبصره این مصوبه جدید آمده است: «در راستای نظارت بر این موضوع، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور نظارت مکلف است با سایر دستگاههای مرتبط از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیتهای را به فوریت تشکیل دهد تا حدود مواد تشکیل دهنده تنباکوی معطر و معسل را تعیین نمایند». توضیحا در ماده سه دستورالعمل اجرایی قانون جامع دخانیات مصادیق تبلیغ، تشویق و حمایت از این صنعت معرفی شده است. در بند 3-4 دستورالعمل اجرایی قانون جامع دخانیات نیز جمله «استفاده از شکل و کاربرد عطر و طعم انواع مواد دخانی در تولید محصولات خوراکی و غیره و بالعکس» آمده است.

در تبصره ماده 8-1 دستورالعمل اجرایی نیز آمده است که «تغییر نام مواد دخانی موجود و یا تولید مواد دخانی جدید با استفاده از نامهای جذاب مرتبط با ارزشهای ملی، دینی، ورزشی، هنری و غیره، همچنین ثبت نام تجاری (برند) محصولات دخانی جدید علاوه بر محصولات موجود در بازار مصرف به عنوان عامل تشویقی و تبلیغی تلقی میگردد». که این بند هم با مصوبه جدید حذف خواهد شد و از این پس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بهعنوان رییس ستاد کشوری کنترل مبارزه با دخانیات مکلف است علاوه بر این بند که مرتبط با نام مواد دخانی بود، بند (3-4) که در آن به استفاده از عطر و طعم اشاره شده است را به نحوی اصلاح کند که مشکل صدور مجوز تولید با برند جدید و لغو مجوزهای تولید و واردات تنباکوی معسل و جمعآوری کالاهای موجود در بازار حل شود.

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

هفته بدون دخانیات

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دودی که از بازار قاچاق بلند می‌شود

حضور مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون اجتماعی مجلس

سیر تحولات یک صندوق بازنشستگی

تجدید نظر در الزام به درج قیمت برروی محصولات دخانی

فساد سیستمی

مراقب نفوذ مافیای قدرتمند قاچاق دخانیات باشیم

صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت دخانیات ایران

انتصاب سه عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت نامه بانکی در سال ۱۴۰۱

سیستمی شدن مجوزهای ارزی وزارت صمت برای تمام بازرگانان

مدیران صندوق فولاد در دولت اصلاحات

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

پرونده های فساد 10 هزار میلیارد تومانی مدیران سابق صندوق فولاد

قانون مالیات بر مصرف دخانیات اجرا نشد

اتفاقات عجیب در ماجرای وضع و حذف مالیات مضاعف دخانیات

مشکل تولید تنباکوی معسل حل می شود

موزه دخانیات ایران آیینه تمام نمای تاریخ صنعت

ماهنامه توتون صنعت در سال 1400

ضرورت تدوین سند راهبردی صنعت دخانیات

چرخش مدافعان سلامت از اهداف سلامت محور به اهداف درآمدی

افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران

جای دیگری دنبال مافیا بگردید!

خطری که رفع شد( کلیپ)