مالیات صنعت دخانیات  به تنهایی  بیش از یک دوم کل درآمد مالیاتی دولت از عملکرد بنگاه های اقتصادی کشور شد
با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه

مالیات صنعت دخانیات به تنهایی بیش از یک دوم کل درآمد مالیاتی دولت از عملکرد بنگاه های اقتصادی کشور شد

توتون صنعت ـ طبق بند الحاقی به تبصره 6 لایحه بودجه سال 1401 کل کشور که اخیراً نیز ارقام آن افزایش مجدد یافت، بناست به ازای هر نخ سیگارت تولید داخل برندهای ایرانی 2300 ریال و هر نخ تولید داخل برندهای بین المللی 8000 ریال عوارض از تولیدکنندگان اخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف 110515 جدول شماره 5 لایحه بودجه 1401 واریز شود.

با فرض 50 میلیارد نخ تولید داخل برندهای بین المللی و ده میلیارد نخ تولید برندهای ایرانی درآمد حاصل از این بند الحاقی بیش از  42 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

این علاوه بر 45 درصد مالیات بر ارزش افزوده تولیدکنندگان برندهای بین المللی و 25 درصد مالیات بر ارزش افزوده تولیدکنندگان برندهای ایرانی است که با برآورد ارزش درب کارخانه ای کل تولیدات معادل 20 هزار میلیارد تومان و میانگین نرخ موثر 40 درصدی مالیات بر ارزش افزوده (با توجه به سهم بالای برندهای بین المللی) منابع وصولی از این محل هم 8 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

بنابراین مجموع عوارض نخی و مالیات بر ارزش افزوده صنعت دخانیات در طول یک سال بیش از 50 هزار میلیارد تومان خواهد بود. این به غیر از 35 درصد مالیات بر ارزش افزوده خرمن توتون وارداتی و مالیات بر عملکرد این صنعت و مالیات بر ارزش افزوده زنجیره تأمین و توزیع سیگارت و ارقام مالیاتی تولید توتون و تنباکوی معسل است که با احتساب اقلام اخیر مجموع مالیات صنعت از 60 هزار میلیارد تومان فراتر خواهد رفت. البته اگر به تصویب نهایی  مجلس برسد و صد البته اگر صنعت ظرفیت و تحمل چنین پرداختی را داشته باشد.

جالب است که بدانیم کل درآمد مالیاتی دولت در لایحه بودجه 1401 مبلغ 526 هزار میلیارد تومان، مالیات کل بنگاه های اقتصادی کشور 113 هزار میلیارد تومان مالیات شرکت های دولتی 7500 میلیارد تومان مالیات حقوق کارکنان بخش دولتی 24 هزار و 500 میلیارد تومان و مالیات حقوق کارکنان بخش غیردولتی 23 هزار و 800 میلیارد تومان در طول یکسال است. به عبارتی مالیات صنعت دخانیات بیش از ده درصد کل درآمد مالیاتی دولت ، معادل 60 درصد درآمد مالیاتی دولت از عملکرد کل بنگاه های اقتصادی غیردولتی و حدوداً معادل 50 درصد کل درآمد مالیات از عملکرد تمامی بنگاه های اقتصادی اعم از دولتی و خصوصی و بسیار بیشتر از مجموع  مالیات حقوق کلیه شاغلین کشور و سه برابر بیشتر  از ارزش فروش تولید کنندگان در طی یکسال است.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

هفته بدون دخانیات

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دودی که از بازار قاچاق بلند می‌شود

حضور مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون اجتماعی مجلس

سیر تحولات یک صندوق بازنشستگی

تجدید نظر در الزام به درج قیمت برروی محصولات دخانی

فساد سیستمی

مراقب نفوذ مافیای قدرتمند قاچاق دخانیات باشیم

صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت دخانیات ایران

انتصاب سه عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت نامه بانکی در سال ۱۴۰۱

سیستمی شدن مجوزهای ارزی وزارت صمت برای تمام بازرگانان

مدیران صندوق فولاد در دولت اصلاحات

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

پرونده های فساد 10 هزار میلیارد تومانی مدیران سابق صندوق فولاد

قانون مالیات بر مصرف دخانیات اجرا نشد

اتفاقات عجیب در ماجرای وضع و حذف مالیات مضاعف دخانیات

مشکل تولید تنباکوی معسل حل می شود

موزه دخانیات ایران آیینه تمام نمای تاریخ صنعت

ماهنامه توتون صنعت در سال 1400

ضرورت تدوین سند راهبردی صنعت دخانیات

چرخش مدافعان سلامت از اهداف سلامت محور به اهداف درآمدی

افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران

جای دیگری دنبال مافیا بگردید!

خطری که رفع شد( کلیپ)