استفاده از سیگارهای الکترونیک برای ترک سیگار توصیه نمی‌شود
یک مسئول در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

استفاده از سیگارهای الکترونیک برای ترک سیگار توصیه نمی‌شود

رئیس گروه پیشگیری و کاهش آسیب اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مطالعات درباره اثربخشی سیگارهای الکترونیک قطعی نیست و استفاده از سیگارهای الکترونیک به عنوان یک روش موثر و ایمن برای ترک توصیه نمی‌شود، بلکه به جای آن مداخلات استاندارد ترک سیگار برای افراد مبتلا به وابستگی به دخانیات (تنباکو) توصیه می‌شود.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری ایسنا، فاطمه کبیری در خصوص مضرات استفاده از سیگار الکترونیکی اظهار کرد:

در سالهای اخیر مصرف نیکوتین با استفاده از تبخیرکنندههای الکترونیک رایج شده است. این تبخیرکنندههای الکترونیک به صورت سیگار، سیگار برگ، قلیان و ویپ الکترونیک در دسترس قرار دارند که به طور کلی به آنها سیستمهای الکترونیک انتقال نیکوتین گفته میشود.

وی بیان کرد: سیگار الکترونیک دارای یک کارتریج محتوای مایع است که اصطلاحا به آن مایع الکترونیک گفته میشود. محتوای این مایع از نیکوتین مخلوط شده با یک «باز» معمولا پروپیلن گلیکول، طعمدهنده، رنگ و سایر مواد شیمیایی تشکیل شده است. براساس نتایج پژوهشهای انجام شده مصرف سیگار الکترونیک با عوارض ناخواستهای چون تحریک گلو یا دهان، سردرد، سرفه و حالت تهوع همراه است.

کبیری افزود: سیگارهای الکترونیکی خطرات قابل توجهی را برای زنان باردار ایجاد میکنند؛ زیرا میتوانند به جنین در حال رشد آسیب برسانند. نوزادان متولد شده از زنانی که از سیگارهای الکترونیک استفاده میکنند بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس و وزن کم،هنگام تولد هستند. مصرف سیگار الکترونیک در حیطه روانشناختی اثرات دوگانهای دارد، گرچه به زعم برخی از مدعیان که آن را روشی برای ترک سیگار در افراد سیگاری معرفی میکنند، براساس پژوهشهای معتبر علمی میتواند در افراد غیر سیگاری به ویژه نوجوانان منجر به گرایش به مصرف سیگار معمولی شود.

رئیس گروه پیشگیری و کاهش آسیب اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه مصرف سیگارهای الکترونیک عوارض و مشکلات شناختهشدهای را به همراه دارد، عنوان کرد: دقت پایین در انتقال دوز ثابت نیکوتین و در نتیجه انتقال دوزهای بالاتر نیکوتین که خطر وابستگی شدیدتر و به صورت بالقوه مسمومیت با نیکوتین را در فرد به دنبال دارد و خطر افزایشیافته برای زایمان زودرس و یا تولد نوزاد با وزن کم، نقایص شناختی و اشکال در روند طبیعی تکامل مغز در نوجوانی، برخی از این عوارض است.

وی ادامه داد: برخی مطالعات اولیه وجود مواد سرطانزا نظیر فرمالدئید را در بخار حاصل از مصرف این محصولات نشان دادهاند. مایعات الکترونیک مورد استفاده در این محصولات بسیار سمی بوده و مواردی از مسمومیت متعاقب مصرف خوراکی در بزرگسال و مرگ در کودکی گزارش شده است. برخی مطالعات نشان میدهد که بخار حاصل از سیگارهای الکترونیک منجر به آلودگی محیطی میشود و مواجهه با بخار دست دوم سیگارهای الکترونیک ممکن است خطراتی برای سلامتی دیگران نیز به دنبال داشته باشد.

کبیری اضافه کرد: سیگارهای الکترونیکی و فرآوردههای دخانی گرم شده، ممکن است حاوی باتریهاییکه نیازمند دفع مخصوص به خود است و همچنین مواد شیمیایی و سایر مواد غیر قابل تجزیه زیستی باشد. در حال حاضر اکثر کارتریجهای پلاستیکی سیگار الکترونیکی قابل استفاده مجدد یا قابل بازیافت نیستند و شرکتهای فراملیتی تمایل به فروش انواع یکبار مصرف دارند که هدف آن احتمالا افزایش فروش از طریق تکرار مشتریان است.

کبیری با اشاره به اینکه برخی از تولیدکنندگان سیستمهای انتقال الکترونیک نیکوتین، محصول خود را به عنوان روشی برای ترک سیگار بازاریابی میکنند، تصریح کرد: مطالعات درباره اثربخشی سیگارهای الکترونیک قطعی نیست و استفاده از سیگارهای الکترونیک به عنوان یک روش موثر و ایمن برای ترک توصیه نمیشود، بلکه به جای آن مداخلات استاندارد ترک سیگار برای افراد مبتلا به وابستگی به دخانیات (تنباکو) توصیه میشود.

افرادی که نیاز به مشاوره رایگان ترک سیگار دارند میتوانند از طریق تماس با سامانه رایگان تلفن ۴۰۳۰ کد ۵ و مراجعه به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت محل زندگی از کمک روانشناختی و درمانی بهرهمند شوند.

 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

آگهی دعوت به مجمع انجمن

تازه ترین‌ها

بازار ویپ در ایالات متحده به 2.67 میلیارد دلار رسید

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی و اعلام عزای عمومی در پی شهادت‌ رئیس‌جمهور و همراهان گرامی ایشان

حادثه برای رئیس جمهور

آیت‌ا... رئیسی و تیم همراه به شهادت رسیدند

روزشمار هفته ملی بدون دخانیات سال ۱۴۰۳ اعلام شد

امضا تفاهم نامه همکاری مشترک بین استانداری گلستان و شرکت دخانیات ایران

نهضت تنباکو، نخستین جنبش سراسری مردم علیه استبداد + فیلم

جنبش تنباکو؛ نخستین و گسترده‌ترین جنبش مردمی علیه استبداد

انتصاب مسعود حشمتی پور به عنوان مشاور وزیر و رئیس مرکز طراحی ، توسعه و راهبری سامانه های جامع وزارت صمت

اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به محصولی که نمی‌توان به آن اعتماد کرد!

«ساعت شش صبح خدا بخیر کنه» !!!

دستاوردهای شرکت دخانیات در نمایشگاه ایران اکسپو

قاچاق چند میلیون دلاری سیگار ناسالم

یک تفریح آسیب‌زننده

بودجه کل کشور در سال 1403

سهم سیگاری‌ها از درآمدهای مالیاتی دولت بیش از سهم تمامی شرکت‌ها، مؤسسات و بانک‌های دولتی

انفجار انبار دخانیات در قزوین

فهرست اسامی برندهای سیگار و تنباکوی قاچاق اعلام شد

سهم سیگاری‌ها از درآمدهای مالیاتی دولت بیش از سهم تمامی شرکت‌ها، مؤسسات و بانک‌های دولتی

حاشیه بافی‌های خاتوتون سلطنه...

در نشست گروه سلامت و همکاری‌های بین‌الملل با موضوع دخانیات چه گذشت

سال شروع نشده گرانی سیگار شروع شد

سیگاری‌ها 2/5 همت بیشتر از فروشندگان مسکن و زمین مالیات داده‌اند

ده تابلو از اقتصاد 1403 در نظرسنجی از 75 اقتصاددان

چه کشورهایی در اروپا سعی در ممنوع کردن سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف را دارند؟