دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی صادر شد
مرکز تنظیم مقررات پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی

دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی صادر شد

مرکز تنظیم مقررات پایانههای فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی را صادر کرد. این دستورالعمل در راستای پیاده سازی قانون پایانههای فروشگاهی و سامانه مودیان صادر و چارچوبهای فنی و چگونگی صورتحساب الکترونیکی در آن تشریح شده است.

دامنه شمول دستورالعمل مودیان مشمول قانون پایانههای فروشگاهی و سامانه مودیان و شرکتهای معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی میباشد. دستورالعمل در 77 صفحه حاوی اطلاعات و راهنمایی هایی در خصوص انواع صورت حسابهای الکترونیکی، الگوهای صورت حساب الکترونیکی، موضوع صورت حساب الکترونیکی اعم از فروش، اصلاح، ابطال و برگشت از فروش، اقلام اطلاعاتی صورتحساب الکترونیکی و قواعد مرتبط با اقلام اطلاعاتی صورت حساب الکترونیکی میباشد.

قانون پایانههای فروشگاهی و سامانه مودیان در 21 مهرماه سال 1398 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و در اول آذرماه همان سال به تصویب شورای نگهبان رسیده است.

طبق قانون پایانه فروشگاهی، سامانه مودیان، صورتحساب الکترونیکی و اشخاص مشمول (مودیان) به شرح زیر تعریف شده است.

الف) سازمان: سازمان امور مالیاتی کشور

ب) پایانه فروشگاهی: رایانه، دستگاه کارتخوان بانکی (pos) درگاه پرداخت الکترونیکی یا هر وسیله دیگری که امکان اتصال به شبکههای الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مودیان را داشته و از قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی برخوردار باشد.

پ) سامانه مودیان: سامانهای است تحت مدیریت سازمان که در آن به هر مودی، کارپوشه ویژهای اختصاص یافته و تبادل اطلاعات میان مودیان و سازمان منحصراً از طریق آن کارپوشه انجام میشود. مودیان میتوانند با استفاده از هر گونه سخت افزار یا نرم افزار اعم از رایانه شخصی، پایانه فروشگاهی، سامانههای ابری یا هر وسیله دیگری که حافظه مالیاتی به آن متصل شده باشد، به سامانه مودیان متصل شوند. مرجع نهایی ثبت، صدور و استعلام صورت حساب الکترونیکی سامانه مودیان میباشد.

ت) حافظه مالیاتی: نوعی حافظه الکترونیکی است که برای ثبت و نگهداری اطلاعات مندرج در صورتحسابهای الکترونیکی و انتقال آن به سامانه مؤدیان مورداستفاده قرار میگیرد. حافظه مالیاتی میتواند به شکل سختافزاری یا نرمافزاری باشد. حافظه مالیاتی تحت نظارت سازمان، توسط مؤدی برای ثبت صورتحساب الکترونیکی مورداستفاده قرار میگیرد. هر حافظه مالیاتی باید دارای شماره شناسه یکتا باشد. شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط سازمان اختصاص داده میشود.

ث) صورتحساب الکترونیکی: صورتحسابی است دارای شماره منحصربهفرد مالیاتی که اطلاعات مندرج در آن، در حافظه مالیاتی فروشنده ذخیره میشود. مشخصات و اقلام اطلاعاتی صورتحساب الکترونیکی، متناسب با نوع کسبوکار توسط سازمان تعیین و اعلام میشود. در مواردی که از دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه پرداخت الکترونیکی بهعنوان پایانه فروشگاهی استفاده میشود، رسید یا گزارش الکترونیکی پرداخت خرید صادره در حکم صورتحساب الکترونیکی است.

ج) اشخاص مشمول (مؤدیان): کلیه صاحبان مشاغل (صنفی و غیر صنفی) و اشخاص حقوقی موضوع فصلهای چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1366/12/03 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن، مشمول این قانون هستند. در این قانون هرگاه از واژه مؤدی استفاده میشود، مراد، اشخاص مشمول است، مگر خلاف آن تصریحشده باشد.

همچنین طبق ماده 7 این قانون صورتحسابهای الکترونیکی ثبتشده در سامانه مؤدیان بهمنزله ثبت آنها در فهرست معاملات موضوع ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم است و خریدار و فروشنده تکلیف اضافی در این مورد نخواهند داشت.

متن کامل قانون پایانههای فروشگاهی و سامانه مؤدیان و دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی در سایت ماهنامه توتون صنعت به آدرس totonsanat.ir  در دسترس است.

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

نمایشگاه تنباکو و دخانیات دبی
رحلت رسول اکرم

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

الزام به تبدیل وضع عوامل استانی توزیع کالای دخانی از حقیقی به حقوقی مبنای قانونی ندارد

لازم الاجرا شدن مقررات حوزه کسب و کار منوط به ثبت و انتشار آن‌ها در «پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات کسب و کار» است

کشف سیگار قاچاق در حوالی بازار تهران

روش‌های سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از فرار و کتمان مالیاتی

شناسایی پانزده شبکه کلان قاچاق سازمان یافته محصولات دخانی

جلوی احداث کارخانه سیگار الکترونیک در کشور گرفته شود

اشخاص مشمول ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده

خطرات سیگار الکترونیکی

آینده صنعت دخانیات؛ پیش‌بینی برای 10 سال دیگر

سیگار الکترونیکی یا ویپ، از اختراع تا ساختار

سامانه مؤدیان و پایانه فروشگاهی (قسمت اول)

استفاده از سیگارهای الکترونیک برای ترک سیگار توصیه نمی‌شود

یک محموله سیگار قاچاق در هندیجان کشف و ضبط شد

توقف تولید ، واردات و فروش سیگارهای الکترونیکی

نمایشگاه تنباکو و دخانیات دبی، آذر ماه 1402 برگزار می‌گردد

معرفی 41 نشان تجاری قاچاق سیگارت و تنباکوی معسل

نمای کلی صنعت دخانیات ایران در سال 1402

نتیجه افزایش مالیات دخانیات و شنیده نشدن توصیه‌های کارشناسی

بهای عمده فروشی محصولات جی تی آی

ایران آماج کالاهای دخانی قاچاق

افت پنجاه‌درصدی تولید تنباکوی معسل

یک روز با اولین مجتمع دخانیات ایران

جلسه مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان کالای دخانی برگزار شد

در بازار مولوی تهران چه گذشت