کد خبر : 281 تاریخ : ۱۴۰۱ سه شنبه ۲۷ ارديبهشت - 14:53
مدیر مجتمع دخانیات گلستان مطرح کرد: روسیه مشتاق توتون گلستان

مدیر مجتمع دخانیات گلستان با بیان اینکه روسیه مشتاق توتون استان است، گفت: در سالهای گذشته به دلیل ورود خریداران غیرمجاز به جای صادرات، قاچاق توتون داشتیم.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری مهر، مهران یونسی مدیر مجتمع دخانیات گلستان اظهار کرد: خوشبختانه اجرای سیاست کشت قراردادی توتون در سال جاری، شرایط صادرات از مبادی رسمی را برای این محصول مهیا میکند.

مدیر مجتمع دخانیات گلستان ضمن یادآوری این نکته که توتون گلستان به کشورهای ترکیه، روسیه، آذربایجان، عراق و گرجستان در سنوات گذشته صادر میشد، گفت: عدم حمایت دخانیات از توتون کاران باعث شد تا کشاورزان این حوزه به فروش محصولشان به دلالان روی بیاورند.

او به یک سرمایه گذاری ۲۰ میلیون یورویی در صنعت دخانیات استان اشاره کرد و افزود: تفاهم نامه این سرمایه گذاری بین مدیر عامل شرکت دخانیات کشور و سرمایه گذار منعقد شد.

وی ادامه داد: از این میزان سرمایه گذاری، ۱۵ میلیون یورو برای خرید ماشین آلات موردنیاز و بقیه به عنوان سرمایه در گردش به منظور تهیه مواد اولیه تولید محصول استفاده خواهد شد.

به گفته یونسی، این کارخانه در مرحله هماهنگی برای تهیه ماشین آلات بوده و تا پایان سال جاری به طور رسمی در استان راه اندازی میشود.

وی با بیان این نکته که تمام مطالبات توتون کاران در سال گذشته پرداخت شد، گفت: در سال زراعی که پشت سر گذاشتیم ۶۷۰ تن توتون در استان تولید شد.

به گفته او، گلستان از دیرباز با بیشترین میزان سطح کشت و تولید توتون یکی از مهمترین منابع کشت توتون در سطح ملی است بر این اساس سه نوع توتون مرغوب اعم از ویرجینیا، بارلی و باسما در این منطقه کشت میشود.

مدیر مجتمع دخانیات گلستان در خاتمه ضمن یادآوری این نکته که کشت توتون نقش مهمی در اقتصاد و اشتغال گلستان ایفا میکند، افزود: به ازای هر هکتار چهار نفر به صورت مستقیم با کشت توتون مشغول به کار میشوند.