24 اردیبهشت سالروز لغو امتیاز تنباکو

24 اردیبهشت سالروز لغو امتیاز تنباکو

  صنعت دخانیات ایران علیرغم قدمتی یکصد ساله، بیش از یک دهه نیست که از فضای انحصار دولتی خارج شده و در معرض رقابت و نیروهای بازار قرار گرفته است. هر چند قبل از تصویب قانون انحصار دخانیات در سال 1307 و بعدا در سال 1310، عمدتا بخش کشاورزی و تجارت مرتبط با دو محصول توتون و تنباکو توسط خود مردم اداره میشد و صنایع وابسته به آن به صورت امروزی هنوز شکل نگرفته بود. با وجود این مداخله نسنجیده حکومت در این صنعت و واگذاری انحصار خرید، فروش، واردات و صادرات محصولات دخانی به یک کمپانی انگلیسی توسط ناصر الدین شاه قاجار آنهم به منظور تأمین هزینههای سفر پادشاه به فرنگ و با وساطت و اخذ رشوه توسط درباریان، چنان زندگی و معیشت کشاورزان و بازرگانان و اقتصاد کشور را متأثر ساخت که منجر به نهضت تنباکو در ایران شد که فراتر از یک جریان صنفی آثار عمیق سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در تاریخ کشور به جای گذاشت. با وجود این و از عصر پهلوی آنچه مجددا باعث شد که این صنعت 90 سال در فضای انحصاری و دولتی تحت فرمان حاکمیت قرار گیرد و به حاشیه رانده شود افزایش سهم نفت در درآمدهای دولت و به نوعی در اقتصاد کشور و معیشت مردم بود.  امروز دوباره صنعت دخانیات کشور با گستره وسیعتری و با الحاق صنایع وابسته بیشتر و بیشتر به آن، نقش واقعی خود را در اقتصاد،زندگی و معیشت بسیاری از آحاد جامعه و حتی تأمین درآمدهای مالیاتی دولت بازیافته است و ضروری مینماید هر گونه سیاستگذاری و تصمیمگیری در این خصوص با تأمل بیشتر، سنجیده و هوشمندانه توأم با مطالعات کارشناسی و با مداقه در پیوندهای عمیق اقتصادی، اجتماعی صنعت با دیگر بخشهای اقتصادی جامعه و عقبه تاریخی آن انجام شود.  ماهنامه توتون صنعت در رسالت خود تبیین و ترسیم ابعاد و گستره جغرافیایی، بخشی و تاریخی این صنعت را دنبال میکند تا هر چه بیشتر و بهتر متغیرهای اثرگذار برای سیاستگذاری و تصمیمسازی را شناسایی و شفاف سازد.

24 اردیبهشت ماه سالروز نهضت تنباکو فرصتی بود برای مروری بر سابقه و عمق تاریخی صنعت دخانیات ایران، به همین مناسبت به ضمیمه شماره حاضر ویژهنامه نهضت تنباکو را هم منتشر کردیم که طی آن مروری داریم بر تاریخ تحریم تنباکو و اتحاد عموم آحاد ملت در این نهضت  اعم از کشاورزان، بازرگانان، روشنفکران و حتی مصرفکنندگان  محصول دخانی  با محوریت روحانیت و واقعه مذکور از دید کارشناسان و صاحبنظران و با نگاه امروزی مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد. 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تازه ترین‌ها

برخورد دولت با بخش «تولید» در لایحه بودجه 1402 صادقانه نیست

بررسی طرح استیضاح وزیر بهداشت در نشست یکشنبه هفته آینده کمیسیون بهداشت

مطالبات حوزه بهداشت و درمان دامغان با کندی پیگیری می‌شود

استیضاح وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کمیسیون ارجاع شد

مالیات بیست هزارتومانی برای تنباکوی هفت هزارتومانی

سیاست گذاری صنعتی سال 2022 آمریکا در حوزه فناوری

مجلس مسیر روشن کنترل دخانیات را با وضع عوارض بازدارنده و رفتارساز هموار کند

ایران جزو کشورهای ضعیف منطقه در بستن مالیات بر سیگار است

گزارش صحیحی از مالیات صنعت دخانیات وجود ندارد

افزایش مالیات سیگار‌ در بودجه 1402به نفع امارات

بازار بزرگ "محصولات دخانی غیر قانونی ایران" در پی تحریم ها بزرگتر شده است

لایحه بودجه سال 1402 و مالیات سیگار و تنباکوی قلیان

«حسینی» رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ شد

ترکیب ۴۵ نفره کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ مشخص شد

مالیات 50 تا 800 تومانی برای هر نخ سیگار داخلی و وارداتی

شرکت دخانیات در حال فروپاشی است

برگزاری همایش منطقه‌ای تبیین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مشهد

فعالیت «بنیاد غیردولتی مبارزه با قاچاق کالا و ارز» غیرقانونی است

اقتصاد در منگنه سامانه‌ها

مالیات نگرفتن از سیگار یعنی همراهی با مافیا

نگاهی به لایحه بودجه سال 1402 کل کشور

سازمان خصوصی سازی نماینده دارندگان سهام ترجیحی شرکت دخانیات ایران نیست

سهم برزیل از بازارهای صادراتی توتون

بازار بزرگ «محصولات دخانی غیر قانونی ایران» در پی تحریم ها بزرگتر شده است

عملکرد هشت ماهه صنعت دخانیات