24 اردیبهشت سالروز لغو امتیاز تنباکو

24 اردیبهشت سالروز لغو امتیاز تنباکو

  صنعت دخانیات ایران علیرغم قدمتی یکصد ساله، بیش از یک دهه نیست که از فضای انحصار دولتی خارج شده و در معرض رقابت و نیروهای بازار قرار گرفته است. هر چند قبل از تصویب قانون انحصار دخانیات در سال 1307 و بعدا در سال 1310، عمدتا بخش کشاورزی و تجارت مرتبط با دو محصول توتون و تنباکو توسط خود مردم اداره میشد و صنایع وابسته به آن به صورت امروزی هنوز شکل نگرفته بود. با وجود این مداخله نسنجیده حکومت در این صنعت و واگذاری انحصار خرید، فروش، واردات و صادرات محصولات دخانی به یک کمپانی انگلیسی توسط ناصر الدین شاه قاجار آنهم به منظور تأمین هزینههای سفر پادشاه به فرنگ و با وساطت و اخذ رشوه توسط درباریان، چنان زندگی و معیشت کشاورزان و بازرگانان و اقتصاد کشور را متأثر ساخت که منجر به نهضت تنباکو در ایران شد که فراتر از یک جریان صنفی آثار عمیق سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در تاریخ کشور به جای گذاشت. با وجود این و از عصر پهلوی آنچه مجددا باعث شد که این صنعت 90 سال در فضای انحصاری و دولتی تحت فرمان حاکمیت قرار گیرد و به حاشیه رانده شود افزایش سهم نفت در درآمدهای دولت و به نوعی در اقتصاد کشور و معیشت مردم بود.  امروز دوباره صنعت دخانیات کشور با گستره وسیعتری و با الحاق صنایع وابسته بیشتر و بیشتر به آن، نقش واقعی خود را در اقتصاد،زندگی و معیشت بسیاری از آحاد جامعه و حتی تأمین درآمدهای مالیاتی دولت بازیافته است و ضروری مینماید هر گونه سیاستگذاری و تصمیمگیری در این خصوص با تأمل بیشتر، سنجیده و هوشمندانه توأم با مطالعات کارشناسی و با مداقه در پیوندهای عمیق اقتصادی، اجتماعی صنعت با دیگر بخشهای اقتصادی جامعه و عقبه تاریخی آن انجام شود.  ماهنامه توتون صنعت در رسالت خود تبیین و ترسیم ابعاد و گستره جغرافیایی، بخشی و تاریخی این صنعت را دنبال میکند تا هر چه بیشتر و بهتر متغیرهای اثرگذار برای سیاستگذاری و تصمیمسازی را شناسایی و شفاف سازد.

24 اردیبهشت ماه سالروز نهضت تنباکو فرصتی بود برای مروری بر سابقه و عمق تاریخی صنعت دخانیات ایران، به همین مناسبت به ضمیمه شماره حاضر ویژهنامه نهضت تنباکو را هم منتشر کردیم که طی آن مروری داریم بر تاریخ تحریم تنباکو و اتحاد عموم آحاد ملت در این نهضت  اعم از کشاورزان، بازرگانان، روشنفکران و حتی مصرفکنندگان  محصول دخانی  با محوریت روحانیت و واقعه مذکور از دید کارشناسان و صاحبنظران و با نگاه امروزی مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد. 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

محرم

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

تبصره (1) ماده (219) قانون مالیات های مستقیم ابلاغ شد

برای حذف مواد دخانی از دکه‌ها باید کالای جایگزین ارائه کنیم

هر دستفروش، به اندازه یک خاور سیگار قاچاق دارد!

میزان مالیات وصولی از صنعت دخانیات و محل مصرف آن اعلام شود

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

سیگار امسال چقدر افزایش قیمت داشت؟

قیمت انواع سیگارت در پایان خرداد 1401

آغاز مرحله سوم مقابله با کالاهای قاچاق با تمرکز بر بازار دخانیات

امضای تفاهم نامه فی مابین فدراسیون کشتی و شرکت دخانیات ایران

مواد دخانی یکی از مهمترین کالاهای قاچاق ورودی است

افزایش قیمت سیگار بدنبال افزایش عوارض و مالیات سیگار

وزارت بهداشت در طول سه سال گذشته هیچ وصولی از محل مالیات دخانیات نداشته است

سومین نشست هم اندیشی ساماندهی صنوف فاقد پروانه کسب برگزار شد

الزام به بارگذاری مجوز فعالیت تجاری در سامانه جامع تجارت

هدفگذاری هفت هزار تنی برای جذب توتون خام روستایی

درآمد 377 میلیاردی دولت از انحصار دخانیات

تهیه و تدوین سند جامع صنعت دخانیات ضروری است

4 لغایت 10 خرداد هفته ملی بدون دخانیات

قیمت سیگار در پایان اردیبهشت 1401

درخواست مهلت برای اجرای دستورالعمل ثبت پروانه کسب خرده فروشان در سامانه جامع تجارت

روسیه مشتاق توتون گلستان

برگزاری اولین جلسه شورای هماهنگی و تلفیق تدوین برنامه هفتم توسعه

تبدیل وضعیت160 نفر از کارگران مجمتع دخانیات گیلان

پیشنهاد انتزاع وظایف حاکمیتی صنعت دخانیات

نفوذ جنبش تنباکو در لایه های بالای جامعه