قانون مالیات بر مصرف دخانیات اجرا نشد
دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات :

قانون مالیات بر مصرف دخانیات اجرا نشد

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور با بیان اینکه قانون مالیات بر مصرف دخانیات پس از ۱۵ سال هنوز اجرا نشده، گفت: ۴۰ سال است که مالیات بر سیگار را مطرح می‌کنیم، مالیاتی که باید به بیت‌المال بیاید و صرف سلامت و بهداشت به نفع مردم جامعه شود.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری ایرنا « محمدرضا مسجدی» درباره اخذ مالیات بر دخانیات، اظهار داشت: رئیس انجمن تولیدکننـدگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی مصاحبه‌ای در خصوص موضوع عدم مالیات بر سیگار انجام داده است که مباحث مطرح‌شده استناد علمی ندارد.

وی افزود: اکنون واحدهای تولیدی دخانیات از هشت به ۲۸ تا واحد تولیدی رسیده است و شاهد فعال شدن صنعت تولید توتون، دخانیات و مواد قلیان شده‌ایم که در مقابل صنایع دیگر ورشکسته و یا با حداقل ظرفیت کار می‌کنند.

هشت میلیون نفر در کشور، سیگاری مصرف می‌کنند

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور ادامه داد: این انجمن مباحثی را مطرح می‌کنند که ۱۲ میلیون نفر سیگاری در کشور داریم که معلوم نیست با کدام مستندات علمی بیان شده است، وقتی اعلام می‌کنیم آمارهای دقیق کسانی که در صنعت سیگار مشغول به کار هستند را می‌خواهیم اعلام بی‌اطلاعی‌می‌کنند.

 وی با بیان اینکه بر اساس آمارها هشت میلیون نفر در کشور، سیگاری مصرف می‌کنند، گفت: کسانی که دخانیات مصرف و یا در معرض آن قرار می‌گیرند، دچار سکه قلبی و مغزی، انواع سرطان‌ها، بیماری‌های تنفسی و ۲۵ نوع سرطان و ۵۰ نوع بیماری می‌شوند که این‌ها مستندات علمی دنیاست که در ۵۰ سال جمع آوری شده است.

قانون مالیات بر مصرف مواد دخانی اجرا نشد

مسجدی اضافه کرد: سال ۱۳۸۵ قانون کنترل دخانیات توسط مجلس تصویب و از سوی رییس جمهور وقت ابلاغ شد. طبق ماده هشت این قانون، دولت موظف است که هر سال ۱۰ درصد مالیات بر مصرف دخانیات را افزایش دهد، یعنی اگر هر سال این مالیات دریافت می‌شد اکنون به ۱۵۰ درصد رسیده بود.

وی با انتقاد از اینکه انجمن تولیدکننـدگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی در خصوص عدم پرداخت مالیات دو مبحث را مطرح می‌کند، گفت: اعلام کرده‌اند که مالیات باعث افزایش قاچاق سیگار و گرایش جوانان به مواد مخدر شود.

 دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور بیان داشت: اکنون سیگار از بهمن‌ماه پارسال تا اسفندماه امسال بین ۳۰ تا ۴۵۰ درصد گران شده، ولی بر روی قاچاق سیگار کسی کار نکرده است. وقتی بحث مالیات مطرح می‌شود این انجمن ادعای قاچاق سیگار را مطرح می‌کند تا دولت و مجلس را تحت تأثیر قراردهد.

 وی افزود: این صحبت‌های ما نیست بلکه بانک جهانی چنین می‌گوید که در صد کشور دنیا مطالعه آن انجام‌شده است.

مسجدی تاکید کرد: واقعیت این است که قاچاق سیگار در همه جای دنیا به‌واسطه تولیدکنندگان  صورت می‌گیرد و واردات آن به‌صورت کولبری نیست، بلکه به‌صورت کانتینری و تریلری است و به‌جز مافیای بین‌المللی که عوامل داخلی دارند و دستشان در صنعت تجارت است کسی دیگری نمی‌تواند قاچاق کند.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور در مورد گرایش جوانان به سمت مواد مخدر گفت: این انجمن مطرح کرد که اگر مالیات سیگار را بالا ببریم، جوانان به سمت مواد مخدر و قلیان  می‌روند، این مباحث را در مجلس مطرح می‌کنند، آیا این استدلال است؟ یا ضعف ما را نشان می‌دهد که برای جوانان چاله سازی می‌کنیم؟.

وی تصربح کرد: بر اساس آمارهای اعلام شده، هشت هزار کشاورز و پنج هزار نفر در صنعت سیگار مشغول به کار هستند، اما در مقابل این افراد، ۶۵ هزار نفر در سال در کشور به علت بیماری‌های ناشی از دخانیات فوت می‌کنند که این آمار فوتی‌ها از کرونا بیشتر بوده است. متاسفانه صنعت سیگار را در مقابل سلامت مردم قرار می‌دهیم تا سود بیشتر کنیم.

سود صنعت دخانیات حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان است

مسجدی با اشاره به نقش مجلس در ایجاد مالیات بر سیگار، با بیان اینکه سود صنعت دخانیات حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: مالیات بر زندگی، حقوق، کالاهای لوکس مردم قرار می‌دهیم که این اقدام‌ها کار درستی است، ولی قانون مالیات بر سیگار طی سال‌های گذشته اجرایی نشده است.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور ادامه داد: از دولت تقاضا داریم که به مالیات بر سیگار نیز توجه کنند. انجمن تولیدکننـدگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی حق دارند در مجلس  دفاع کنند، چون به دنبال سود هستند و به هر ترفندی توجیه می‌کند. این دولت و مجلس است که باید به فکر سلامت مردم باشند و با اخذ مالیات، جلوی قاچاق را بگیرند.

وی با اشاره به اینکه ضعیف‌ترین فرمول مالیات برای کشور ایران است، بیان کرد: کارشناسان بهداشت جهانی گزارش داده‌اند بر اساس مالیات معاهده کنترل دخانیات، کشورها به سمتی بروند که ۷۰ درصد از قیمت سیگار مالیات دریافت شود. این در حالی است که در کشورمان ما ۲۵ درصد هم نیست.

مسجدی گفت: در ترکیه ۷۶ درصد در پاکستان ۷۴ درصد و در اردن ۸۴ درصد از قیمت سیگار مالیات اخذ می‌شود. در این کشورها هم صنعت دخانیات فعال است ولی مالیات می‌گیرند.

به قانون عمل نمی‌کنیم

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور از وجود آیین‌نامه‌های بین‌المللی در زمینه مبارزه با دخانیات خبر داد و تاکید کرد: نه به قانون عمل می‌کنیم و نه به معاهده کنترل دخانیات که عضو آن هستیم.

وی بیان داشت: تنها صنعتی که بعد از انقلاب تحریم نشد، صنعت دخانیات بود. شرکت‌های خارجی در ایران کارخانه زدند و برندهایشان را عرضه کردند تا ایرانی‌ها با فقر و بیماری گرفتار شوند.

مسجدی گفت: شاهد هستیم که دولت رییسی چقدر زحمت می‌کشد، قابل‌تقدیر است، اما در خصوص دخانیات نتوانیم درست عمل کنیم که از ایشان می‌خواهیم در این عرصه ورود کنند.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

سیگار امسال چقدر افزایش قیمت داشت؟

الزام به بارگذاری مجوز فعالیت تجاری در سامانه جامع تجارت

قیمت سیگار در پایان اردیبهشت 1400

درخواست مهلت برای اجرای دستورالعمل ثبت پروانه کسب خرده فروشان در سامانه جامع تجارت

روسیه مشتاق توتون گلستان

برگزاری اولین جلسه شورای هماهنگی و تلفیق تدوین برنامه هفتم توسعه

تبدیل وضعیت160 نفر از کارگران مجمتع دخانیات گیلان

پیشنهاد انتزاع وظایف حاکمیتی صنعت دخانیات

نفوذ جنبش تنباکو در لایه های بالای جامعه

فتوای میرزای شیرازی سرنوشت جنبش را تعیین کرد

مرور محتوای مطبوعات در نهضت تنباکو

مرور تاریخ تحریم تنباکو از نگاه ابراهیم تیموری

نقش مهم روزنامه و تلگراف در جنبش تنباکو

دادخواستی برای ابطال ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

24 اردیبهشت سالروز لغو امتیاز تنباکو

خداحافظی با «ترابوزان» به دلیل تغییر ذائقه

با ایجاد توازن در مالیات ارزش افزوده مانع از قاچاق دخانیات شویم

دودی که از بازار قاچاق بلند می شود

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

آمار تولیدات محصولات دخانی

حضور مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون اجتماعی مجلس

سیر تحولات یک صندوق بازنشستگی

افزایش قیمت تأثیری بر کاهش مصرف سیگار ندارد

تجدید نظر در الزام به درج قیمت برروی محصولات دخانی

فساد سیستمی