در سال آینده به نفع کشاورز و با خرید تضمینی در سطوح مختلف افزایش قیمت خواهیم داشت
در مراسم رونمایی از بسته حمایتی شرکت دخانیات ایران ویژه کشاورزان دکتر شیخان گفت:

در سال آینده به نفع کشاورز و با خرید تضمینی در سطوح مختلف افزایش قیمت خواهیم داشت

مراسم رونمایی از بسته حمایتی شرکت دخانیات ایران ویژه کشاورزان در سال ۱۴۰۱ با حضور نمایندگان مجلس، مدیران ارشد کشوری، اصحاب رسانه و کشاورزان بصورت ارتباط زنده با ۱۰ استان و پخش از شبکه ایران کالا برگزار شد

به گزارش توتون صنعت، مراسم رونمایی از بسته حمایتی شرکت دخانیات ایران ویژه کشاورزان در روز دوشنبه مورخ 9 اسفند 1400 با حضور اسماعیلی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، بابایی نماینده مردم ساری، کرمی نماینده مردم تنگستان، شریعتی نماینده مردم بهشهر، سنگدوینی نماینده مردم گرگان، هزار جریبی مدیرکل پنبه وزارت جهاد کشاورزی، عامریان مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد و محمد شیخان مدیرعامل و نایب رییس هیات مدیره و اعضای هیات مدیره، مدیران ستادی و تعدادی از کشاورزان برگزار شد.

در این مراسم شیخان ضمن خیر مقدم و تبریک عید مبعث حضرت رسول اکرم(ص)، اظهار کرد: تقدیر و تشکر میکنم از همه عزیزانی که تا اینجا همراه ما بودند به ویژه وزیر محترم کار، تعاون و رفاه اجتماعی و جناب آقای عامریان مدیر محترم صندوق بازنشستگی فولاد و اعضای محترم هیات مدیره که حمایتهای ویژهای را از این صنعت و خانواده بزرگ دخانیات تا به اینجا داشته  و در موضوعات و چالشهایی که پیش روی صنعت دخانیات بوده ما را همراهی کردند.

وی با اشاره به صحبتها و درد دلهای یک کشاورز مازندرانی گفت: یادم نمیرود آن روزی را که در روستای برفان استان گلستان حضور پیدا کردیم و دستهای پینه بسته کشاورزی را به گرمی فشردم و آنجا برای من پیامی داشت که باید همه وجودم را در این حوزه معطوف کنم و این  درد و رنج بود که تکلیف ما را سنگینتر میکند.

شیخان در ادامه تصریح کرد: چه اتفاقی در کشور ما افتاده است که کشاورزان توتون کار و تنباکو کار عضو خانواده شرکت دخانیات را از ما جدا کردند.

وی گفت: زمانی که از سود نهایی محصول، کشاورز زحمتکش را شریک نکنید، نمیتوانید کار عادلانه داشته باشید و خوشبختانه امروز فضای کشور تغییر کرده و دولتی سر کار آمده که شعارش عدالت و مبارزه با فساد و ناکارآمدی است و امروز تغییر وضع موجود به دلیل خیلی عقب افتادگی بسیار سخت است و فرصتهای زیادی را از دست دادیم.

شیخان تصریح کرد: صحنه را واگذار کردیم به دیگران و الان باید به دنبال این باشیم که صحنه را برگردانیم. محصولات کشاورزی کشت توتون و تنباکو ظرفیت صادرات دارند و مالیات ارزش افزوده توتونها در نظام جدید اصلاح شد میتوان فرصتی را برای شرکت و برای کشاورزان ایجاد کرد.

دکتر شیخان با اشاره به صحبتهای آقای حسین چلمردی از کشاورزان استان مازندران، گفت: درد دل این کشاورز عزیز درست است و به درستی گفت که محصول ما را به پایینترین و نازلترین قیمت میخرند و در چند سال گذشته ما هیچ تغییر قیمتی نداشتیم، علی رغم اینکه هزینهها در حوزه تولید و کشاورزی بالا رفته است.

وی گفت: من در اینجا قول میدهم که در سال آینده به نفع کشاورز و با خرید تضمینی در سطوح مختلف از 60 تا 100 درصد افزایش قیمت خواهیم داشت را داریم، البته مطمئن باشید آنهایی که از واردات توتون نفع میبرند مانع کار ما هستند و علاقمند نیستند که شرکت دخانیات با کشاورزان پیوند بخورد و سنگ اندازی میکنند ولی بدانید اینجا خانهی شماست و  متعلق به خود شماست و ما هم پایه کار شما هستیم، انشاا... که لایقاش باشیم.

شیخان افزود: اعتقاد من این است که حوزه کشاورزی باید با تکنولوژی پیوند بخورد و حوزه کشت توتون و تنباکو در همه فرآیندها مکانیزه دنبال شود تا کیفیت محصولات را افزایش  دهیم، آموزش و ترویج این حوزه نیز باید جدی گرفته شود.

وی گفت: زمانی شرکت دخانیات بالای 20 میلیارد نخ تولید میکرده، چه اتفاقی افتاد که علیرغم اینکه زیرساخت توسعه پیدا کرده، اما حجم تولید کاهش یافت و به کمتر از 10 میلیارد نخ رسید؟ گفتند شما بنشینید کار نکنید چرا که 75 درصد از بازار را گرفتهایم و میخواهیم100 درصد را بگیریم.

وی گفت: جنگ امروز جنگ اقتصادی است و کشاورزان در خط مقدم این جنگ هستند و در کنار ما و ما هم در کنار آنها برای دفاع از تولید ملی هستیم . خیلی از محصولات تولیدی هم از لحاظ استانداردهای بهداشتی و هم به لحاظ کیفی بالاتر از محصولات آنهاست.

مدیرعامل و نایب رییس هیات مدیره گفت: در حوزه سیاستگذاری دچار نقصانهایی هستیم که باید اصلاح شود، چه کسی گفته که سیگار باید جزو صنایع غذایی باشد و در کجای دنیا صنایع دخانی زیر نظر صنایع غذایی است؟ ببینید خط انحراف و نفوذ تا کجا نفوذ کرده است

وی با بیان اینکه مطالبه جدی ما این است که قوانین باید اصلاح شود، گفت: در سال 92 بر اساس سیاستی بخشی از وظایف انتزاع و زمین مانده است و هیچ ارادهای برای انجام این وظایف در دستگاهها نبوده است، چرا همین تکالیف نسبت به شرکتهای خارجی به درستی انجام ولی برای شرکتملی دخانیات که رسید شما دچار تزلزل شدید.

شیخان در پایان تصریح کرد: امروز یک روز تاریخی در صنعت دخانیات است، امروز جمع شدیم تا پیمان ببندیم و راه جدیدی را آغاز کنیم. قطعا یک عده ناراحت و نگران اند و سیاستشان بر این بوده است که شرکت دخانیات کاملاً زمین بخورد و آنرا بخرند، شرکتی که میتواند سرشار از سود و منفعت باشد و این سودش بین خانواده خودش تقسیم شود از جمله آن کشاورز عزیزی که با همه وجود با خانواده بر روی مزرعه کار میکند.

در این مراسم ابراهیم هزار جریبی مدیرکل پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: متأسفانه طی سالهای اخیر کشت توتون و تنباکو مورد رضایت کشاورزان نبوده و شکایتهای زیادی در این حوزه صورت گرفته است که ما به سازمان بازرسی و مجلس در این خصوص پاسخهای زیادی دادهایم.

وی گفت: خوشبختانه امروز شرکت دخانیات حمایت از توتون کاران و تنباکوکاران را در دستور کار قرار داده است.

در این مراسم حسین عامریان مدیرعامل صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد اظهار کرد: صنعت دخانیات نباید مانند صنعت خودروسازی بالا بیاید بلکه باید در رقابت با خارجیها حرکت کند. اما نکته این است که در کشور ما شرکتهای خارجی فعال در صنعت دخانیات بیشتر مورد حمایت هستند و پشت پرده این قضیه نیز برای ما عیان است.

همچنین در این مراسم ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اولین خواسته ما مبارزه با مافیای دخانیات است. مجلس در مقابل مافیا و رانت خواریها کوتاه نخواهد آمد زیرا با دولت در یک راستا حرکت میکنند. مردم نیز از دولت و مجلس فعلی انتظارات زیادی دارند.

وی افزود: اجازه نمیدهیم مافیای جدیدی یا ادامه مافیای قدیمی همچنان در صنعت دخانیات حضور داشته باشد.

اسماعیلی همچنین ضمن تاکید بر لزوم حمایت از کارگران و کشاورزان فعال در حوزه دخانیات گفت: زیبنده کشور نیست که فقط 10 درصد از بازار دخانیات در اختیار تولید داخلی باشد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: البته برای قاچاق هم باید فکر اساسی کنیم زیرا کالای قاچاق ارزان قیمت در بازار وجود دارد و تولیدات داخلی روی دست تولید کننده میماند. با کنترل قاچاق میتوان صادرات سیگار را نیز افزایش داد.

در این مراسم بابایی نماینده مردم ساری نیز با اشاره به اینکه  اگر نتوانیم کشاورزان را در بازاریابی و هم در تولید و هم در مباحثی که برای خرید تضمینی است حمایت کنیم، موفق نخواهیم شد گفت: برای رسیدن به بالندگی حمایت از کشاورزان در همه زمینهها مهم است و واقعاً زیبنده دولت و نه نظام و نه مجلس نیست که تنها 10 درصد بازار دخانیات کشور را در اختیار داشته باشد.

همچنین کرمی نماینده مردم تنگستان استان بوشهر نیز با اشاره به اینکه همان نگاهی که به زعفران کار و برنج کار داریم، نسبت به تنباکو کار و توتون کار داریم نیست اظهار کرد: این نگاه را باید تغییر داد تا کشاورز ما با انگیزههای بیشتری تولید کند

شریعتی نماینده مردم بهشهر و گلوگاه نیز طی سخنانی با اشاره به حضور مدیر عامل جدید شرکت دخانیات گفت: شیخان با ورود شان به دخانیات، امیدی را در بین کشاورزان به وجود آوردند و  تشکر میکنم.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که در هر تحولی دانش بنیان کردن کار مهم است، گفت، الحمدلله شما یک موقعیت و منابع و استعداد فراوان در دانش بنیان کردن این کار دارید و انیستیتو تحقیقات تیرتاش شرکت دخانیات یک موقعیت بسیار خوب در اختیار شرکت دخانیات ایران قرار داده است.

رمضانعلی سنگدوینی دبیر مجمع نمایندگان گلستان و نماینده مردم آق قلا و گرگان با بیان اینکه زیرساخت و تجهیزات دخانیات مستهلک شده است، گفت: این تجهیزات نیازمند به روزرسانی است و این اقدام به بهبود دخانیات کشور کمک میکند.

وی افزود: در حالی که استان گلستان مجتمع دخانیات دارد اما کشاورزان و کارکنان دخانیات از فعالیتهای انجام شده ناامید شده بودند که خوشبختانه با حضور مدیرعامل جدید دخانیات حرکت جدیدی شکل گرفت.

وی با بیان اینکه در شرایطی که دخانیات شرایط سختی دارد بسته حمایتی برای کشاورزان در نظر گرفته شده است، افزود: از وزیر اقتصاد درخواست کردیم در این مسیر دخانیات را حمایت کند، باید افتخار کرد که بخشی از بودجه دولت از کنار فعالیتهای دخانیات تأمین میشود.

همچنین در این مراسم رضوی رییس هیات مدیره نیز طی سخنانی با حمایت از سیاستهای مدیرعامل جدید شرکت دخانیات بر حمایت  تمام قد از  کشاورزان توتون کار و تنباکو کار تاکید کرد.

رونمایی از این بسته حمایتی در قالب پیمان نامه کشت بوده و  برای اولین بار شامل افزایش چند برابری در مساعده کشت و قیمت خرید تضمینی و احیای مجدد تسهیلات کشاورزی و اعطای مجموعه نهادههای کشاورزی و دیگر موارد در راستای حمایت از خانواده کشاورزان زحمتکش است.

گفتنی است در این مراسم که با حضور اصحاب رسانه و بصورت زنده از شبکه تلویزیونی ایران کالا و صفحه اینستاگرام شرکت دخانیات پخش شد، با 10 استان توتون کار و تنباکو کار گلستان، مازندران، گیلان، کردستان، آذربایجان غربی، اصفهان، خراسان رضوی، مرکزی، فارس و بوشهر ارتباط زنده تصویری برقرار گردید.

 

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

هفته بدون دخانیات

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دودی که از بازار قاچاق بلند می‌شود

حضور مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون اجتماعی مجلس

سیر تحولات یک صندوق بازنشستگی

تجدید نظر در الزام به درج قیمت برروی محصولات دخانی

فساد سیستمی

مراقب نفوذ مافیای قدرتمند قاچاق دخانیات باشیم

صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت دخانیات ایران

انتصاب سه عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت نامه بانکی در سال ۱۴۰۱

سیستمی شدن مجوزهای ارزی وزارت صمت برای تمام بازرگانان

مدیران صندوق فولاد در دولت اصلاحات

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

پرونده های فساد 10 هزار میلیارد تومانی مدیران سابق صندوق فولاد

قانون مالیات بر مصرف دخانیات اجرا نشد

اتفاقات عجیب در ماجرای وضع و حذف مالیات مضاعف دخانیات

مشکل تولید تنباکوی معسل حل می شود

موزه دخانیات ایران آیینه تمام نمای تاریخ صنعت

ماهنامه توتون صنعت در سال 1400

ضرورت تدوین سند راهبردی صنعت دخانیات

چرخش مدافعان سلامت از اهداف سلامت محور به اهداف درآمدی

افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران

جای دیگری دنبال مافیا بگردید!

خطری که رفع شد( کلیپ)