مصوبه کمیسیون تلفیق قاچاق سیگار را افزایش می دهد
نامه رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به قالیباف:

مصوبه کمیسیون تلفیق قاچاق سیگار را افزایش می دهد

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی نامه‌ای به ریاست مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز نگرانی بابت افزایش نامتعارف مالیات سیگار در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و همچنین تصویب مجدد طرح ساماندهی صنعت خودرو، نسبت به تبعات اتخاذ چنین تصمیماتی هشدار داد.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری دانشجو، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی نامه‌ای به ریاست مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز نگرانی بابت افزایش نامتعارف مالیات سیگار در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و همچنین تصویب مجدد طرح ساماندهی صنعت خودرو، نسبت به تبعات اتخاذ چنین تصمیماتی هشدار داد.
در این نامه که خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نوشته شده، آمده است: وفق اخبار حاصله از جلسه
۲۸/۱۰/۱۴۰۰ کمیسیون تلفیق، عوارضی در خصوص صنعت دخانیات کشور وضع شده که نگرانی صنعتگران قانونی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به‌همراه داشته است. طبق بررسی‌های اولیه مصوبه کمیسیون تلفیق، منجر به افزایش ۸۲۰ درصدی عوارض تولید سیگار‌های ایرانی می‌شود، همچنین با نهایی شدن این تصمیم، عوارض تولید سیگار‌های با برند خارجی که در ایران تولید می‌شود، بیش از ۵۰۰ درصد افزایش می‌یابد، لذا افزایش‌های متعدد و نامتعارف مالیات و عوارض کالای دخانی منجر به وارد آمدن لطمات جبران‌ناپذیر بر بدنه صنعت دخانیات کشور می‌شود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این نامه ضمن اشاره به «حذف توان رقابت تولیدکنندگان داخلی با محصولات قاچاق» و «از دست دادن سهم بازار قانونی به‌نفع قاچاقچیان» به‌عنوان مهم‌ترین تبعات وضع مالیات نخی در قانون بودجه ۱۴۰۱، تصریح کرده است: «نابودی چند ۱۰ هزار فرصت شغلی در بخش‌های مختلف صنعتی، بازرگانی و کشاورزی»، «عدم تحقق درآمد‌های مالی دولت از مالیات و عوارض محصولات دخانی»، «سرازیر شدن محصولات قاچاق و تقلبی از اقلیم کردستان عراق و امارات با قیمت‌های بسیار پایین‌تر به بازار داخلی»، و «آسیب مضاعف به سلامت مصرف‌کنندگان»، از دیگر تبعات افزایش غیرمتعارف مالیات بر سیگار است.

در انتهای این نامه آمده است: «ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حسب وظایف و تکالیف ذاتی، قویاً هشدار می‌دهد این‌گونه تصمیمات در تعارض با سیاست‌گذاری‌های بلندمدت قبلی در حوزه دخانیات است که در قوانین برنامه توسعه و سایر قوانین اتخاذ شده من‌جمله پیشگیری از قاچاق، بومی‌سازی تولید برند‌های خارجی، استانداردسازی تولید، تعهدات بین‌المللی کشور و موضوع پروتکل ریشه‌کنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی و برنامه‌های دیگر دستگاه‌های اجرایی ابتر خواهند ماند.»

گفتنی است بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق (بند الحاقی ۷ تبصره ۶ لایحه بودجه)، مالیات وضع‌شده در خصوص هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی از ۲۵ تومان در بودجه ۱۴۰۰ به ۲۳۰ تومان در بودجه ۱۴۰۱ افزایش یافته است؛ همچنین مالیات هر نخ سیگار تولید داخل با نشان بین‌المللی نیز از ۵۰ تومان در بودجه ۱۴۰۰ به ۸۰۰ تومان در بودجه ۱۴۰۱ افزایش داشته است.

این در حالی است که به‌نظر می‌رسید با توجه به اجرایی شدن قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از دی‌ماه سال جاری که بر اساس آن تمام مالیات‌های قبلی بر سیگار تجمیع شده است، دیگر نیازی به وضع مالیات نخی در قانون بودجه نبود. مطابق قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده قرار است نرخ عوارض و مالیات برای انواع سیگار و محصولات دخانی تولید داخلی از ۲۵ درصد به ۵۵ درصد برسد و همچنین نرخ مالیات برای تولیدات داخلی با نشان بین‌المللی از ۴۰ درصد به ۹۵ درصد و برای انواع محصولات دخانی نیز از ۶۵ درصد به ۱۲۵ درصد برسد.

از سوی دیگر برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند هرچند وضع مالیات بر کالا‌های آسیب‌رسان به سلامت جامعه با هدف کاهش مصرف این‌گونه کالاها منطقی به‌نظر می‌رسد، اما نباید به چنین مسائلی به‌صورت تک‌بعدی نگریست و تصمیم‌گیری در این حوزه بایستی همراه با درک مناسب از وضعیت بازار و واقعیت‌های کشور باشد، به‌طور مثال با افزایش غیرتدریجی و غیرمتعارف مالیات بر سیگار، ممکن است مصرف کالا‌های تقلبی و قاچاق افزایش یابد و در نتیجه نه‌تن‌ها مصرف سیگار کاهش نمی‌یابد بلکه ورود غیرقانونی و قاچاق این کالا به کشور تشدید می‌شود و در مقابل میزان تولید و درآمد‌های مالیاتی دولت نیز کاهش می‌یابد.

 

 


خبرهای مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

هفته بدون دخانیات

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

دودی که از بازار قاچاق بلند می‌شود

حضور مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون اجتماعی مجلس

سیر تحولات یک صندوق بازنشستگی

تجدید نظر در الزام به درج قیمت برروی محصولات دخانی

فساد سیستمی

مراقب نفوذ مافیای قدرتمند قاچاق دخانیات باشیم

صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت دخانیات ایران

انتصاب سه عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد

صادرات توتون در عصر پهلوی اول

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت نامه بانکی در سال ۱۴۰۱

سیستمی شدن مجوزهای ارزی وزارت صمت برای تمام بازرگانان

مدیران صندوق فولاد در دولت اصلاحات

آغاز طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق از نیمه دوم فروردین

پرونده های فساد 10 هزار میلیارد تومانی مدیران سابق صندوق فولاد

قانون مالیات بر مصرف دخانیات اجرا نشد

اتفاقات عجیب در ماجرای وضع و حذف مالیات مضاعف دخانیات

مشکل تولید تنباکوی معسل حل می شود

موزه دخانیات ایران آیینه تمام نمای تاریخ صنعت

ماهنامه توتون صنعت در سال 1400

ضرورت تدوین سند راهبردی صنعت دخانیات

چرخش مدافعان سلامت از اهداف سلامت محور به اهداف درآمدی

افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران

جای دیگری دنبال مافیا بگردید!

خطری که رفع شد( کلیپ)